Forum Forum inwestycyjneFundusze

Jaki fundusz polskich akcji? - krótka analiza i prośba o dyskusję

Jaki fundusz polskich akcji? - krótka analiza i prośba o dyskusję

Pilsener / 2008-10-31 12:55
Ponieważ bessa trwa już rok - czas pomału przeanalizować dokonania rodzimych funduszy akcji - z góry mówię, że odrzucam fundusze, które istnieją krócej niż 3 lata oraz różne MIŚ, branżowe itp.
Za rok wstecz najlepsze były:
1. Allianz Akcji 2. Subfundusz Akcji Skarbiec Akcja 3. UniKorona Akcje 4. Legg Mason Akcji 5. DWS Akcji
Za dwa lata:
1. Legg Mason Akcji 2. UniKorona Akcje 3. Subfundusz Akcji Skarbiec Akcja 4. Allianz Akcji 5. BPH Akcji
Za trzy lata:
1. Legg Mason Akcji 2. Subfundusz Akcji Skarbiec Akcja 3. UniKorona Akcje 4. Arka Akcji 5. BPH Akcji

W topie ciągle są: Legg Mason, Skarbiec i Unikorona, krótkie porównanie z W20 na wykresie:
http://wgrajfoto.pl/pokazfoto/img1008/wykres4bb3.png - na podstawie fundi.pl
Widzimy, że w czasie hossy LM jest niezrównany, jednak w czasie bessy najlepszy okazuje się Allianz oraz Skarbiec - widać też wyraźnie, jak szybko tracą najlepsze fundy akcji - miśków lepiej nie oglądać, bo można zawału dostać :)

Muszę wybrać minimum 3 fundusze akcji do portfela - ponieważ planuję w najbliższym czasie kupować więcej akcji, jednak decyzję muszę podjąć wcześniej - po wyborze funduszy nie zamierzam się tym przejmować i skupić się jedynie na wyborze momentu zakupu oraz strukturze pakietu. Na jakie fundusze polskich akcji byście postawili i dlaczego? - niekoniecznie muszą być z tej listy. Inwestycja obliczona na 3-5 lat.
Wyświetlaj:
Sympatyczny / 83.22.221.* / 2008-11-29 15:31
Najpierw nalezaloby zadac pytanie "dlaczego polskie akcje". To post w stylu patriotyzmu ojca dyrektora.
Czy twoim celem jest zarobek czy przyswiecaja Ci inne (patriotyczne) przeslanki?
Gucioo / 2008-11-26 14:50 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Sluchaj max skad bierzesz notowania fundow poslkiech? bo na wp.pl jest z 24 tylko no oprocz dws3 i unikorony a na monet tez nie widze pozdro
Gucioo / 2008-11-26 13:53 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
pewnie masz racje Max ale wiesz dla zwykłego zjadacza chleba jesli benchmark przypisany do danego funduszu ostro rośnie to czlowiek oczekuje ze fund tez będzie nieźle szedł a tu dupa;/ heh no cóż zle wybralem moglem inny ale teraz nie ma co konwersji robić bo niedlugo moze trzeba bedzie spierniczac na bezpieczny grunt a swoja droga on nie jest zly jesli chodzi o spadki bo mniej spada niz inne ale przeciez nie o spadki chodzi tylko o wzrosty pozdro :)
max1224 / 2008-11-26 14:09 / Tysiącznik na forum
zsumuj wzrostyna wigu z ostatniego tygodnia to samo zrób z funduszem i będziesz miał to bardziej wiarygodnie a skarbiec cóż dobry jest dla graczy defensywnych tzn. relatywnie mało traci na spadkach (zwykle mniej niż średnia żeby było jasne) ale za to wna wzrostach nigdy nie będzie liderem głowa do góry naprawdę nie jest tak źle jak myślisz
zaznaczam nie mam skarbca i nie chce go reklamować ale co jego trzeba mu oddać wiele się tam zmieniło odkąd nastał Grabowski (kiedyś RPP)
Gucioo / 2008-11-26 12:04 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Skarbcu nie polecam wszedłem i żałuje zobacze wynik iz 24.11.08 z wzroście wig 20 o 8,5% wyraznie odstaje od pozostalych ;/
max1224 / 2008-11-26 13:08 / Tysiącznik na forum
a dzisiaj z datą 25.11 4,05% przy wzroście wig20 1,42%
dla uzupełnienia coby być dokładnym
max1224 / 2008-11-26 13:08 / Tysiącznik na forum
tajemnica tkwi w sposobie a raczej godzinie wyceny
Pilsener / 2008-11-26 15:10 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
I kwestia spółek, które mają w portfelu... Moim zdaniem nie ma sensu porównywać wyników z indeksami w czasie krótszym niż miesiąc, a co dopiero jeden dzień.
pbd / 15.195.185.* / 2008-11-24 16:31
fajny temat...szkoda że tak szybko zszedł z wokandy ... Wszedłeś w któryś w ostatnich dniach? obawiam sie wejścia w polskie akcyjne gdyż te dzisiejsze wzrosty na dośc marnych obrotach wcale nie dają podstaw aby sądzić że to już ten czas. Dla mnie to odreagowanie spadków z poprzedniego tygodnia. Pozdrawiam
Pilsener / 2008-11-25 15:17 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Kupiłem na razie trochę Legg Masona, planuję Skarbiec i waham się pomiędzy Unikoroną a Allianzem - postawię chyba na Allianza, nie mamy teraz hossy a ten fundusz słynie z bezpiecznej gry. Do końca I kwartału planuję wydać większość kasy - nie śpieszy mi się, dobrze mi na lokatach.
pbd / 15.195.185.* / 2008-11-25 17:08
u mnie podobnie, 70% trzymam w lokatach, reszte upycham powoli w funduszach lokujacych w WIG 20 ale niestety parasol Axy nie pozwala mi wybrać Alianza. W rachube wchodzi UniKorona i Leg Manson a także DWS, Skarbiec i Arka, pierwsze dwa powoli zwiekszam ale zastanawiam sie które jeszcze wybrać. Kaskę trzymam na obligacyjnych wiec na razie jestem spokojny. Nie chciałbym tylko przespać "tego" momentu żeby wejśc jak najkorzystniej. Dobry moment był przy 1500 na Wigu 20 ale ten minął :) ciekawe co bedzie dalej.. Pozdrawiam! Miło sie czyta Twoje komentarze.
Pilsener / 2008-11-26 15:09 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Jeszcze będzie niejeden dobry moment - często nawet rok po złamaniu trendu spadkowego indeksy docierają w okolice jego dna, ja obstawiałem podwójne dno na W20 - na razie jestem blisko, ale do 1900 jeszcze trochę brakuje - a bez tego trend spadkowy nie zostanie ostatecznie zdławiony i wciąż realne jest zagrożenie "Grunwaldem" na W20 - obroty na wzrostach niewielkie, czasu też mało upłynęło.
alinah / 2008-11-09 10:14
witam,
ja polecam fundusz Noble Fund Timingowy, jest to fundusz zarządzany w ramach usługi asset menagement / indyw. zarządzanie /, w perspektywie 2-3 lat to na pewno opłacalna inwestycja! więcej inf. na kontakt / 504 054 257 pozdrawiam
Pilsener / 2008-11-09 15:44 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Niestety zbyt krótko istnieje ten fundusz, aczkolwiek wygląda obiecująco a do funduszy Noble mam zaufanie, natomiast martwią mnie prowizje przy zakupie... Lubię dzielić portfel na sektory, a sektory na pakiety - jednym słowem kupuję dużo i często, ale za małe kwoty, dlatego prowizja przy zakupie/umorzeniu ma dla mnie duże znaczenie.
lezdrub / 79.185.75.* / 2008-11-08 21:41
Na 5 lat to do Aegona jest ARKA.SKarbiec Uni Korona Legg Mason.
Każdy ztych funduszy ma inną strategię inwestycyjną. Skarbiec inwestuje w WIG-20. UNi Korona też bazuje w dużej mierze na WIG-20.
Jeżeli wejdziesz na stronę Aegon ,są wyniki wszystkich tych funduszy w roku bieżącym. 1,3,5 lat, jak również portfele w co inwestują. W zakładce wyniki funduszy trzeba wybrać program z 2008 r. Jest tam też fundusz Aegon Bessa.
Jak będą spadki uderzysz w Aegon Bessa i dalej będziesz dobrze zarabiał.
Pilsener / 2008-11-09 15:46 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Nie ukrywam, że interesują mnie fundy inwestujące głównie w W20 - przynajmniej teraz. Zacznie się hossa, to pomyślimy o maluchach.
dezz / 2008-11-04 10:24 / portfel
DWS Akcji na piątej pozycji?
Z wykresów na moje fundusze wynika ze radzili o niebo lepiej od Unikorony i Legg’a
lezdrub / 79.185.75.* / 2008-11-08 22:03
Ale lejesz wodę.Sprawdź wyniki w skali 1,3,5lat. Przekonasz się że lejesz wodę.
Wyniki 5-letnie sa najbardzej wiarygodne, bo obejmują prawie cały cykl giełdowy.
Wzrosty i spadki.
MM2008 / 83.5.188.* / 2008-11-01 00:38
A co za różnica który fundusz miał jakie performacne? Biegaj z pieniążkami i módl się co by nie za dużo stracić.
max1224 / 2008-10-31 13:11 / Tysiącznik na forum
jeśli zakładasz w tym czasie zmianę trendu to paradoksalnie arka może być niezła zobacz ranking 5-letni i zachowanie w czasie wzrostów
tak nieśmiało sugeruję;-))
Pilsener / 2008-10-31 19:57 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Zakładam trend boczny a później hossę - planuję akumulować pierwsze pół roku progresywnie (wykorzystując lokalne dna), następnie liniowo i stopniowo przestawać kupować akcje, gdy zacznie się hossa. Poważnie biorę Arkę Akcji pod uwagę. Poza funduszami planuję też kupować akcje tradycyjne, ale nie więcej niż kilku spółek i tylko tych z W20, a w czasie hossy coś małego (bo gdy hossa to wszystkie śmiecie potrafią rosnąć po 10% dziennie) - ale to raczej uboczna działalność, brakuje mi czasu i doświadczenia w wycenie fundamentalnej, nie wiem nawet jeszcze, jaką branżę wezmę na celownik - może żadną, trudno teraz mi powiedzieć - będę wiedział, jak kupię :)
nowka2000 / 2008-10-31 16:48
A co myślisz o funduszach Lukasa?? ????
Też obsługiwanych przez WBK TFI.
mariuszzz111 / 2008-10-31 17:36
Patrząc na wykresy i porównując je z arką mają prawie takie same wyniki. Fundusze obsługuje to samo TFI więc wyniki są porównywalne do arki. Osobiści rozważam jednak arkę. W okresi hossy nieźle sobie radziła, no a bessa za jaiś czas się skończy... pozdrawiam
Pilsener / 2008-10-31 20:00 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
No właśnie - ale każda hossa jest inna, spółki, na które postawi dany TFI w czasie tamtej hossy mogły być hitem - w tej będą niewypałem. Brak danych historycznych, żeby zweryfikować umiejętności zarządzających Arką w dłuższej perspektywie. Fundy akcji najlepiej bym oceniał z perspektywy 20-letniej - ale muszę się zadowolić tym, co jest.

Pod uwagę biorę też pobierane prowizje, nie przepadam za chciwymi zarządzającymi.
lezdrub / 79.185.75.* / 2008-11-08 21:56
Koszty zarządzania ujete są już w wynikach( TOjest zysk netto bez podatku belki.)
A przecież dla ciebie liczy się tylko zysk netto.
Chyba,że miałeś na mysli opłatę od wejścia na dzień dobry.
Takiej opłaty na dzień dobry nie zapłacisz w Aegonie, a bedziesz mógł korzystać z wszystkich tych funduszy i robić konwersje między nimi, a na dodatek bedziesz mial do dyspozycji fundusz który zarabia na spadkach na WIG-20.(pełny komfort.
Jak będziesz chciał to skoczysz do Azji , Ameryki Południowej. do jankesów też możesz,ale nie wiem czy będzie po co.
Andrzejh / 2008-10-31 21:22
W tym nie ma hossy ani też bessy.....
http://www.bet-at-home.com/start.aspx
Pozdrawiam
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy