Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Jaki jest minimalny wymagany dokument by zalozyc firme pod danym adresem?

Jaki jest minimalny wymagany dokument by zalozyc firme pod danym adresem?

paszczaq / 2010-06-30 10:28
Witam,

Ostatnio jestem zmuszony przeniesc adres swojej dzialalnosci. Najkorzystniej wychodzi mi wynajac pomieszczenie od rodziny w domku jednorodzinnym. Mimo, ze niejako juz tam pracuje i dokladam sie do rachunkow nie chcialbym sie tam przemeldowywac lub podpisywac umowe najmu (chyba ze mozna taka na 0zl zeby rodzina nie musiala placic od tego podatku).

W zwiazku z tym pytanie - jak zrobic by zarejestrowac dzialalnosc pod danym adresem, ale by nie wiazalo sie to z dodatkowymi kosztami (nie liczac samych kosztow przeniesienia dzialalnosci)?
szklarek / 2010-06-30 16:40
Dobrym rozwiązaniem w tej sytuacji jest "umowa nieodpłatnego użyczenia/ udostępnienia lokalu".
Pan unika płacenia podatku dochodowego od otrzymywania nieodpłatnego świadczenia ( wartość rynkowa niepobranego czynszu ) gdyż właściciel lokalu zaliczany jest do I lub II grupy podatkowej w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn. Od 1.1.2009 nie rodzi to też obowiązku podatkowego po jego stronie.
Jedyne z czym należy się liczyć, to ewentualny wzrost podatku od nieruchomości płaconego przez właściciela- jest inna stawka za nieruchomości wykorzystywane do działalności gospodarczej. Warto więc spisać umowę na najmniejsze pomieszczenie :-)

Najnowsze wpisy