Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Jaki Podatek?? Czy Vat?? i Ile za ZUS ?? Pyatnia

Jaki Podatek?? Czy Vat?? i Ile za ZUS ?? Pyatnia

MaciekWawa2385 / 77.115.108.* / 2008-01-23 10:19
Wlasna Dzialalnośc Gospodarcza

Witam Wszystkich forumowiczów. Zamierzam w bliskim czasie założyć wlasną działalność gospodarczą(dokladniej Samozatrudnienie) zajmującą się handlem lecz mam kilka pytań dotyczących jej zalożenia na które mam nadzieje pomożecie mi odpowiedzieć. Napisze może jak widze samo zarejestrowanie firmy poprzez kolejne etapy.

1.Na początku wiadomo Wpis do ewidencji działalności gospodarczej poprzez zlozenie wniosku za które place 100zl(przyokazji od razu Regon)
2.Tutaj mam Pytanie jaką forme wybrać podatku,księgowości??
Czy w Mojej sytuacji jeżeli mam handlowac np. ubraniami,zabawkami,bizuterią itp. Jest lepiej wybrać ryczał ewidencjonowany (od przychodu)bo z tego co mi wiadomo place za handel towarem w rozliczeniu odjać od całkowitego zarobku w 8,5% (i niewiem czy co miesiąc czy pod koniec roku za caly rok z gory)czy może pelną księgowość(tyle ze kiepsko u Mnie z znajomością prawa i szczegółowym rozliczaniem… a wiec musial bym zatrudnic ksiegową)

Mam tez pytanie czy jeżeli bym wybral jako forme podatkową ryczał od przychodów ewidencjonowany to mógłbym odliczać sobie koszta jakie poniosła firma??Bo na stronie msp.money.pl napisane jest jako wada w podatku rozliczeniowym w ryczałe od przychodów takie zdanie którego niedokońca rozumiem” Bywa nieopłacalne, gdy zysk jest bardzo mały (wysokie koszty), podatek płaci się bowiem od przychodu bez pomniejszania o koszty jego uzyskania”
Oto link do tego zdania: http://www.msp.money.pl/zakladam_firme/podatek_ksiegowosc/ryczalt/


Firma ma bowiem zajmować się handlem…klasyfikacja działalności - 52.12

3.Kolejne pytanie: Czy lepiej być VAT-owcem czy też nie??
Czy jeżeli niebędę VAT-owcem to muszę brać towar na faktury??czy mogę na paragon bo przeciez nierozliczam sie z Vatu…
Wiem ze nietrzeba być VAT-owcem jeżeli zarobek nieprzeklracza w ciagu roku 10 tys Euro…
Jeżeli VAT-owcem jednak to wiem ze wtedy napewno musze brac towar na faktury(czyli dodając do niego 22% ceny) i oczywiście wczesniej zarejestrowac się jako VAT-owiec wypełniając wniosrekVat-R za który place 170zl

4.Czy Skladki ZUS muszę oplacać co miesiąc i czy mogę ubiegać się o jakiś nizszy ZUS( na rok 2008 jest to cena 337,83zl)


5. Cyz jak dobrze rozumiem co miesiąc musze opłacać ZUS,PODATEK EWIDENCYJNY OD PREZYCHODU 8,5% i do Tego jeszcze odliczać VAT 22% ??


Dziekuje wszystkim z gory za Odpowiedzi…i Pozdrawiam serdecznie

PS. Jestem początkujący w tej dziedzinie wiec proszę mi wybaczyć jak dla niektórych osób jasne pytania..Jeszcze raz Pozdrawiam
zirgas / 2008-02-16 23:56
na początek: jak ktoś widzi tak długi postulat to w ogóle mu się nie chce czytać ;)
wpis do działalności owszem 100 zł. ale gdy zarejestrujesz się jako bezrobotny w urzędzie pracy ( choćby na 1 dzień, nieważne czy z prawem do zasiłku czy bez ) nie będziesz musiał już tej 100 płacić. :D

rozliczenie proponuje książkę przychodów i rozchodów bo to co kupisz na firmę ( również koszty powiązane z autem, energia , telefon kom. ) będziesz mógł odliczyć od przychodu i w ten sposób będziesz mógł mniej płacić podatku od dochodu...
a z tą księgową to się rozejrzyj bo nie musisz jej zatrudniać tylko po prostu zlecisz jej rozliczanie twoich papierków.. w Poznaniu można za 50 zł. znaleźć taką księgową ale np. tylko 20 faktur w tej cenie ci rozliczy+ ZUS itd.

w ryczałcie od przychodów jest chyba tak że zawsze płacisz 19% od przychodu ( dla mnie to bzdura bo czasem jest kiepski miesiąc i będzie trzeba jeszcze dokładać do interesu.. )

muszę cię zmartwić... nie masz prawa wyboru czy chcesz być vatowcem czy nie.. na handlu będziesz vatowcem i koniec ( ale dopiero jak przekroczysz obrót CHYBA 10 000 euro ) no i wtedy też kasę fiskalną trzeba mieć... po za tym będziesz mógł sobie kupić komputer do firmy i też odciągniesz od niego koszty vat-u.

jak nie weźmiesz na fakturę tylko na paragon też doliczą do tego VAT bo sprzedawce tego co ty kupisz nie obchodzi czy jesteś vatowcem czy nie...

jeśli nie prowadziłeś własnej firmy przez ostatnie 5 lat należy ci się ZUS około 300 zł.

wiesz ja vatowcem nie jestem bo moje usługi nie są obłożone vatem więc jak to z vatem wygląda to nie wiem... ale ZUS i podatek to tak co miesiąc..

a co do tej księgowej to ją weź ponieważ jak będzie coś źle rozliczone to nie ty lecisz do skarbówki i nie płacisz kary tylko ta księgowa co się ewentualnie pomyliła..

a pytania są w miarę jasne ;) jak coś jeszcze byś chciał wiedzieć to napisz może maila zirgas@wp.pl


Pozdrawiam

Najnowsze wpisy