Forum Forum podatkoweOdliczenia

jaki sposób opodatkowania wybrać

jaki sposób opodatkowania wybrać

agabu / 2009-07-23 12:47
Oboje z mężem pracujemy na etatach
Od września/października mój mąż chce zrezygnować z etatu i założyć działalność
Jaką formę opodatkowania powinien wybrać, żebyśmy mogli się wspólnie rozliczać?
Wyświetlaj:
belladonna / 2009-07-23 13:02 / Tysiącznik profesjonalny
Tylko zasady ogólne, czyli opodatkowanie wg skali dochodów z działalności nie wykluczy wspólnego rozliczania (skoro Ty pracujesz na etacie, no i reszta warunków jest spełniona, czyli cały rok podatkowy małżeństwo i wspólność majątkowa). Dodatkowo tylko od takiego podatku można odliczać ulgę na dzieci :)
agabu / 2009-07-23 13:49
Dzięki!
Tak, cały rok małżeństwo i wspólnota też.
A przy tych zasadach ogólnych czają się jeszcze jakieś pułapki, które mogą nam nie pozwolić na wspólne rozliczanie?
Sprawa jest taka, że moje zarobki są dość wysokie (przekraczam próg), no i gdybyśmy nie mogli się wspólnie rozliczać, to strata z tego będzie pewnie sporo większa, niż zysk z tej działalności. To już lepiej, żeby zarabiał na waciki na tym swoim etacie, co go teraz ma.
belladonna / 2009-07-23 14:45 / Tysiącznik profesjonalny
Przy Twoim etacie i jego działalności na zasadach ogólnych składacie wspólny PIT-36, a nie PIT-37 i nie ma przeciwwskazań do wspólnego rozliczania. Przy działalności opodatkowanej wg skali trzeba prowadzić książkę przychodów i rozchodów, a to już jest trudniejsze niż ewidencja przychodów przy działalności opodatkowanej ryczałtem (który wyklucza wspólne rozliczanie) :)
agabu / 2009-07-23 14:55
Dzięki, Belladonna, jesteś wielka.
Książkę przychodów i rozchodów będzie prowadzić księgowy (mam nadzieję), sam siebie zresztą w te rozchody wrzucając ;-)

Najnowsze wpisy