Forum Forum podatkoweInterpretacje

Jaki zapłacę podatej jak wynajmę swoje mieszkanie?

Jaki zapłacę podatej jak wynajmę swoje mieszkanie?

Anulazbr / 83.23.244.* / 2007-02-01 13:48
Witam!

Chciałabym dowiedzieć się ile musiałabym zapłacić urządowi skarbowemu od zarobku z tytułu wynajmu i czy płacę tylko podatek czy coś jeszcze? Jak często się płaci co miesiąc?
grzes2 / 83.27.225.* / 2007-02-08 11:45
Od wynajmu mieszkań należy płacić podatek, gdyż kwoty czynszu stanowią przychód podlegający opodatkowaniu. Jednak dla osób prywatnych, dla których wynajem nie stanowi działalności gospodarczej, istnieje możliwość wyboru formy opodatkowania. Można wybrać opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym i wtedy od przychodu stanowiącego równowartość 4 tys. euro (w 2006 roku jest to 15 666,40 zł) zapłacimy 8,5 proc. podatku, a powyżej tej kwoty - 20 proc. Nie mamy jednak możliwości rozliczania kosztów (np. energii elektrycznej, wody czy innych opłat przypadających na lokal).

Jest jednak inna możliwość, która w szczególności przy wynajmie lokali nowych może pozwolić nam nie płacić podatku. Kiedy zdecydujemy się na opodatkowanie najmu na zasadach ogólnych, według skali 19, 30 i 40 proc. (czyli opodatkowanie dochodu), możemy rozliczać koszty uzyskania przychodów (np. odpisy amortyzacyjne od lokalu i inne wydatki związane z nieruchomością). Trzeba pamiętać, że istnieje możliwość zaliczania w koszty odpisów amortyzacyjnych ustalonych od wartości początkowej mieszkania. Odpisy takie mogą niekiedy przewyższyć przychód z wynajmu, co oznacza, że podatku nie zapłacimy.

Najnowsze wpisy