Forum Forum prawneCywilne

Jakie brzmienie testamentu?

Jakie brzmienie testamentu?

janek k / 2009-03-30 17:37
Witam.Kupujemy z tesciami dom(kredyt bierzemy wspólnie).Chca spisać testament odnośnie swojej połowy domu.Jest jeszcze siostra zony.Jak powinien brzmiec taki testament,czy mogą go teście zmienić kiedy chcą na korzyśc szwagierki?Wiem,że testament w którym zapiszą nam swoja połowe bedzie sporzadzony przy akcie zakupu(gdzie ja i zona bedziemy spadkobiercami ich połowy)Ale podobno mozna zmieniać testament.Jak sie zabezpieczyć przed zmiana?
Wyświetlaj:
erniajaka / 159.205.146.* / 2020-07-29 14:54
Ja w podobnej sprawie zwróciłam się do kancelarii na Słowackiego w Tczewie. Udzielono mi tam pomocy.
elglep / 178.37.235.* / 2019-09-27 18:29
Ja testament sporządzałam przy pomocy notariusz Cejrowskiej. Sprawna, rzetelna pomoc. Dobrze oceniam wykonaną usługę.
Deithwen / 213.134.182.* / 2009-04-08 18:00
Testament jest formą oświadczenia woli na wypadek śmierci osoby, która testament sporządza. Jako taki podlega zmianie lub odwołaniu przez osobę, która go sporządziła ( testatora ) w każdym czasie i w zależności tylko od jej woli. Najczęściej spotykanym testamentem jest testament pisemny. Polega on na spisaniu ostatniej woli testatora pismem odręcznym i zaopatrzenie dokumentu we własnoręczny podpis. Można również dodać do niego datę jednak nie jest ona konieczna pod warunkiem, że nie ma innych testamentów oraz nie zachodzą wątpliwości co do tego czy testament był sporządzony w czasie gdy testator był w pełni władz umysłowych. Przestrzegam przed testamentami wspólnymi. Zgodnie z art. 942 k.c. testament może zawierać wolę tylko jednego spadkodawcy. Teściowie powinni zatem sporządzić dwa testamenty ( każdy dla siebie ). Co do zabezpieczenia się przed zmianą istnieją dwa sposoby. Pierwszym jest ubezwłasnowolnienie teściów po tym jak sporządzą testament ( zdolność zarówno do sporządzenia testamentu jak i do jego odwołania ma jedynie osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych ). Na szczęście istnieje również sposób drugi - nie wymagający postępowania sądowego, znacznie mniej kosztowny chociaż bardziej czasochłonny ( niemniej ten właśnie polecam ). Polega on na byciu miłym dla teściów, częstych i uprzejmych wizytach oraz dbaniu o wzajemne dobre relacje. Dobrze traktowani teściowie będą mniej chętni do odwoływania testamentu.

Najnowsze wpisy