Forum Forum prawneCywilne

Jakie nazwisko dla dziecka???

Jakie nazwisko dla dziecka???

Magda26 / 80.195.239.* / 2007-07-23 22:55
Od ponad 2 lat jestem mężatką, jednak mój mąż od ponad roku przebywa w zakładzie karnym. Ja związałam się z kimś innym i jestem w ciąży (7 mies),ale do tej pory nie złożyłam papierów rozwodowych. Jakie nazwisko będzie miało moje dziecko? Czy istnieje możliwość aby przyjęło nazwisko swojego ojca czyli mojego obecnego partnera???. Proszę o pomoc
Wyświetlaj:
redank / 90.195.220.* / 2007-08-16 17:10
I. Uznanie ojcostwa.
1/. Małżeństwo Twoje trwa nadal. Zachodzi więc domniemanie, że ojcem dziecka jest Twój mąż. (art.62.1 K.R.O.)
2/. W ciągu 6 m-cy od urodzenia dziecka możesz wystąpić do sądu p-ko mężowi i dziecku o zaprzeczenie ojcostwa. (art.69)
3/. DOPIERO, gdy sądownie zostanie obalone domniemanie, że ojcem dziecka jest Twój obecny mąż - będzie możliwe ustalenie ojcostwa albo przez uznanie dziecka przez jego biologicznego ojca albo przez sąd. (art.72)
4/. Ojciec biologiczny może złożyć oświadczenie o uznaniu dziecka przed Kierownikiem USC albo przed sądem opiekuńczym. Do uznania ojcostwa wymagana jest także zgoda matki w formie oświadczenia.
Uznanie dziecka przez mężczyznę niebędącego mężem matki dokonane w chwili, gdy za pochodzeniem dziecka z małżeństwa przemawia domniemanie prawne z art. 62 § 1, jest nieważne i nie może rodzić żadnych skutków prawnych ani dla mężczyzny dokonującego takiego uznania, ani dla uznanego w ten sposób dziecka.
II. Nazwisko.
1/. po urodzeniu dziecko będzie nosiło nazwisko obecnego męża (chyba, że w czasie ślubu ustalono inaczej np. dzieci będą nosić nazwisko matki, bądź obydwa)
2/. Dopiero po obaleniu ojcostwa męża i uznaniu ojcostwa Pani obecnego partnera można będzie zmienić nazwisko dziecka tak jak Pani sobie życzy. Oświadczając o uznaniu ojcostwa (Pani partner) i oraz zgodzie na to uzanie (Pani) przed kierownikiem USC bądź sądem jednocześnie możecie złożyć oświadczenie w sprawie nazwiska dziecka, które może je nosić po biologicznym ojcu (Pani partnerze).
Pozdrawiam
UWAGA!!! Uznanie dziecka nieważne z mocy samego prawa (np. w stosunku do którego działa domniemanie pochodzenia z małżeństwa), nie powoduje w ogóle zmiany nazwiska dziecka, chociażby nawet rzekoma zmiana została wpisana do aktu urodzenia. Trochę to skomplikowane i długotrwałe, ale takie jest również życie (choć nie zawsze długotrwałe).
................ / 83.24.150.* / 2007-08-02 11:19
nazwisko podajesz przy porodzie w szpitalu i tam pytaja sie jakie. wiec jakie podasz takie bedzie zapisane.
grrenata / 83.28.156.* / 2007-08-02 16:29
Twój mąż może odmówić dania twojemu dziecku swojego nazwiska.Wiążą się z tym też ewentualne alimenty , jeżeli w ciągu 1/2 roku od chwili dowiedzenia się ,że masz drugie dziecko nie wystąpi o zaprzeczenie ojcostwa twój potomek zostanie mu przypisany i będzie musiał na nie w przyszłości łożyć
inglishmen / 172.141.157.* / 2007-08-19 21:26
Co ma nazwisko dziecka do alimentow . Jestem pozbawiony praw rodzicielskich ,dziecko ma nazwisko matki a i tak sąd nałożył na mnie płacenie alimentów

Najnowsze wpisy