Forum Prawo - porady i tematy

Jakie orzeczenie może wydać Sąd Apelacyjny, gdy w podobnej sprawie jest Uchwała Sądu Najwyższego ?

Jakie orzeczenie może wydać Sąd Apelacyjny, gdy w podobnej sprawie jest Uchwała Sądu Najwyższego ?

Babcia Krysia / 83.7.81.* / 2007-02-28 22:30
W marcu 2006 r. mój mąż złożył do ZUS wniosek o przyznanie prawa do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Decyzją lekarza orzecznika ZUS mój mąż został uznany za całkowicie niezdolnego do pracy od dnia 8 lutego 2006 r. (data operacji nowotworu ), jednak ZUS odmówił prawa do renty, ponieważ w ostatnim 10-cioleciu przed powstaniem niezdolności do pracy na wymagany 5-letni okres pozostawania w ubezpieczeniu udowodnił 4 lata 10 m-cy i 8 dni. Mój mąż posiada całkowity okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 42 lata 10 m-cy i 1 dzień (w tym 36 lat pracy zawodowej). Od decyzji ZUS złożyliśmy odwołanie i Sąd Okręgowy wyrokiem z dnia 17 stycznia 2007 r. zmienił zaskarżoną decyzję i ustalił mężowi prawo do renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy od dnia 1 marca 2006 r., gdyż w świetle uchwały Sądu Najwyższego 7 SSN z dnia 23 marca 2006 r. l UZP 5/05 - spełni przesłanki prawa do renty ( Sąd uzasadnił, że w stosunku do wnioskodawcy nie zachodzi potrzeba wykazywania 5 -letniego okresu ubezpieczenia w ostatnim 10-cioleciu przed powstaniem niezdolności do pracy), W dniu 9 lutego 2007 roku ZUS zaskarżył wyrok Sądu Okręgowego, a jak nam powiedziano sprawa w Sądzie Apelacyjnym trwa około 1 roku. Co możemy w tej sprawie zrobić ? Czy Sąd Apelacyjny może uchylić w tej sytuacji wyrok Sądu Okręgowego ? Ja jestem emerytką a mój mąż choruje i od października 1999 r. i pobiera zasiłek przedemerytalny (559 zł), gdyż w 2000 roku ZUS odmówił prawa do renty.

Najnowsze wpisy