Forum W wolnym czasieLifestyle

Jakie są Wasze wyobrażenia?

Jakie są Wasze wyobrażenia?

Autor1 / 193.200.83.* / 2010-05-04 12:00
Dlaczego rentier jest biały i zielony?



Jak pomyślicie o rentierze to jakie są Wasze pierwsze skojarzenia?
Zamknijcie oczy i spróbujcie powiedzieć- jakie nasuwają się Wam obrazy?
Ważne jest właśnie to co widzicie. Liczy się pierwsze wyobrażenie. Po zamknięciu oczu wyraźnie zobaczyłam dwa kolory. Pojawiły się dwie barwy- biała i zielona.
Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ważne są pierwsze skojarzenia. Myślimy obrazami. To jak coś widzimy, to jak sobie wyobrażamy to bardzo ważny i istotny element w samym procesie poznawania. Załóżmy, że zanim kogoś poznamy, często tak się zdarza, że z różnych źródeł mamy już jakieś informacje odnośnie osoby, czy też grupy ludzi, którą w niedalekiej przyszłości poznamy. Zatem mamy już jakiś materiał, na bazie którego w naszych wyobrażeniach powstają obrazy pierwotne, które nakładając się na siebie tworzą kolejne wizerunki. Nasza podświadomość automatycznie kreuje i tworzy różne scenki i to ona wpływa na postrzeganie wielu zjawisk w przyszłości.
Wcześniej na podstawie uzyskanych informacji dotyczących wyglądu i charakteru jakoś wyobrażamy sobie daną osobę. Zatem myślimy już o konkretnej jednostce w charakterystyczny sposób. Tak samo sprawa wygląda z postrzeganiem wielu innych procesów i zjawisk. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy z faktu, jak samo wyobrażenie jest znaczącym elementem w dalszym procesie poznawania. Przypuśćmy, że badamy jakąś konkretną dziedzinę życia, która pozornie wydaje nam się kompletnie obca i niezrozumiała. Szukamy pewnych informacji, sięgamy do wielu źródeł, gromadzimy dane, które już w naszej podświadomości są przetwarzane. Powstają projekcje, na bazie których w konfrontacji z rzeczywistością jeszcze bardziej zgłębiamy i poszerzamy dany temat.
Tak samo sprawa wygląda w przypadku pojęcia rentiera, o którym już wiele razy wspominałam. Postanowiłam wykonać pewien test nie tylko na sobie, ale również i na innych. Dlatego prosiłam Was o definicję skojarzeniową człowieka sukcesu.
Zapytacie – dlaczego rentierom przypisuję kolor zielony i biały? Odpowiedź jest prosta tak jak i nasze myśli. Kolor zielony tak często identyfikowany z nadzieją wyraźnie skojarzył mi się z wolnością i niezależnością, a barwa biała w moim mniemaniu symbolizuje spokój, wewnętrzną radość i zgodę. To doskonałe kolory wpisujące się w wizerunek rentiera- człowieka spełnionego i niezależnego. A z czym Wam się kojarzy obraz szeroko pojętego rentierstwa? Może macie zupełnie inne i znacznie odbiegające od moich wyobrażenia. Zapraszam do dyskusji na moim grandblogu.

Najnowsze wpisy