Forum Forum dla firmKsięgowość

JDG - pytanie dotyczące zawieszenia, faktury oraz przejscia na UoP

JDG - pytanie dotyczące zawieszenia, faktury oraz przejscia na UoP

Radek970 / 94.254.209.* / 2019-12-25 21:37
Dzień dobry. Wesołych Świąt życzę i jednocześnie proszę o chwilkę czasu bo muszę działać szybko...

SYTUACJA:
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą jako bezvatowiec. Rozliczam się kwartalnie na zasadach ogólnych. W marcu miną 2 lata od rozpoczęcia działalności - zwiększą się więc składki ZUS. Dotychczas faktury miesięcznie średnio opiewały na kwotę 5500zł, co po odliczeniu ZUSu,zaliczki PIT-5 oraz kosztów księgowości (150zł/miesięcznie) dawało ok. 4150zł zysku "na czysto".

PYTANIA:
1. Rozumiem, że zleceniodawca ponosi całkowity wydatek za moje usługi tyle, na ile wystawia faktury, czyli 5500zł/mies. Teraz pytanie: Ile bym musiał dostawać brutto w 2020 r. miesięcznie jeśli by chciał mnie zatrudnić na UoP, by nie wydawać na mnie więcej? Z kalkulatorów (ale za rok 2019r) wychodzi mi mniej więcej że aby koszty pracodwacy wyniosły ok. 5500zł muszę zarabiać brutto 4500zł, więc dostanę netto 3263zł. Nie mylę się?
2. Kupiłem telefon komórkowy poprzez serwis Aliexpress (sklep internetowy). Sprzedawca jest z Chin, jednak towar był wysłany z magazynu z Hiszpanii. Nie płaciłem VAT czy CŁA. Mam dowód zakupu w postaci przelewu bankowego na kwotę 700zł. Pytanie: czy istnieje możliwość wrzucenia tego telefonu w koszty? Coś poza fakturą? A gdyby mi go sprzedała żona (umowa sprzedaży) byłoby to wtedy legalne? Telefon przyszedł na dane żony ale płaciłem ja.
3. Myślę o zawieszeniu działalności. Czy mogę na tydzień przed zawieszeniem działalności doładować kartę miejską na miesiąc lub 3 i wystawić fakturę, wrzucić w koszta? Czy US się nie przyczepi jeśli zrobię coś takiego? Czy mogę jedynie odliczyć z tej karty ten tydzień czy jak?
Radek278 / 185.93.94.* / 2019-12-28 13:58
Naprawdę nikt? W poniedziałek będę musiał podjąć ostateczną decyzję dot. firmy...

Najnowsze wpisy