Forum Forum podatkoweInne

Jednoosobowa działalność+umowa o pracę+zlecenia

Jednoosobowa działalność+umowa o pracę+zlecenia

tix1 / 2012-10-03 19:39
Witam.
01.01.2013 zamierzam otworzyć działalność gospodarczą.
Bardzo prosiłbym o głosy dotyczące prawidłowego rozliczania się z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych.
Obecnie (w 2013 nie przewiduję zmian w tej kwestii) jestem zatrudniony na umowę o pracę plus jestem sędzią piłkarkim i mam bardzo dużo umów zleceń. Za każde spotkanie umowa zlecenie.
Jak większość podatników rozliczam się do 31.04 składając zeznanie PIT-37 od podatku dochodowego osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.
Jak już wspomniałem, od nowego roku będę prowadził jednoosobową działalność gospodarczą.
Zamierzam złożyć oświadczenie, iż będę rozliczał się podatkiem zryczałtowanym 3% (sprzedaż odzieży i obuwia za pośrednictwem domów aukcyjnych) (PIT-28, składam do 31.01).
Planuję również nie zgłaszać się do VATu. Skorzystam ze zwolnienia podmiotowego przysługujące do limitu 150 000 PLN.
W związku z powyższym mam do Państwa kilka Pytań zakładając że moja sprzedaż w 2013 wyniesie 130 000 PLN, ze stosunku pracy uzyskam dochód 50 000 PLN brutto, z umowy zlecenie 30 000 PLN brutto.
1) Czy w Urzędzie Skarbowym składam PIT-28 do 31.01.2014 i w nim rozliczam się wyłącznie z działalności?
Do 31.04.2014 składam w Urzędzie Skarbowym PIT-37 za stosunek pracy i umowę zlecenia?
Chodzi mi o to, czy przypadkiem nie rozliczam się jakimś innym PITem i np. nie wchodzę w próg 32% podatku dochodowego powyżej 85'528?
Według mnie w takim przypadku wykonuję czynności tak jak opisałem. Co innego gdybym prowadził działalność na zasadach ogólnych. Wtedy wszystko rozliczyłbym w zeznaniu PIT-36 (stosunek pracy, zlecenia plus działalność gospodarczą).
Dlatego zadaję to pytanie, ponieważ to, że ja rozumuję tak jak opisałem powyżej - nie znaczy że ma podparcie u ustawach o Podatku dochodowym i o zryczałtowanym podatku dochodowym.

2) Limit VAT.
Jak już wiemy, limit wynosi 150 000.
Tylko jak go obliczam?
Rozumiem, że jest to "goła sprzedaż", bez pomniejszania o koszt towarów, usług itp.?
Rozumiem, że zwroty towaru będę mógl odliczać o przychodu a tym samym oddalać się od limitu?
A jak jest ze składkami ZUS? Podczas obliczania ryczałtu, od przychodu odejmujemy ubezpiecznie społeczne. A w przypdaku limitu VAT?

3) Składki ZUS.
Obecnie składki ZUS opłaca mój pracodawca.
Jak to będzie wyglądało gdy założę działalność?
Gdybym uzyskiwał dochody wyłącznie z działalności, to płaciłbym składki: zdrowotne i społeczne (pierwsza działalność, więc przez pierwsze dwa lata mały ZUS).
belladonna / 2012-10-04 18:56 / Tysiącznik profesjonalny
ad. 1 Tak, dwa PIT, osobny dla DG i osobny dla dochodów wg skali, nie łączysz tego, bo dochody z działalności nie podlegają pod skalę :)
ad. 2
Zwolnienie podmiotowe z podatku VAT przysługuje podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczy 150.000 zł. Jak zaczniesz 1.01 to masz cała kwotę na rok, bo zaczynasz z początkiem roku, a nie w trakcie.
ad. 3
Mając zatrudnienie na etacie i równocześnie prowadzać działalność z DG płacimy tylko zdrowotne (obecnie to coś 254,55).

Najnowsze wpisy