Forum Forum inwestycyjneFundusze

Jestem amatorką, proszę pomóżcie czy robie dobrze

Jestem amatorką, proszę pomóżcie czy robie dobrze

Doriska / 87.105.19.* / 2007-07-24 15:29
Sprzedałam swoj samochod i wrzucialam wszystko na fundusze. 10.000 na ARKA Akcji, oraz 9.000 na Arke - Zrównoważony. Chce to trzymać równy rok, zeby kupic lepsze autko. Czy myslicie ze moge stracic te pieniadze?? Myslalam jeszcze o zamianie na PKO CS Akcji?? Jaki fundusz przyniesie mi zysk po roku oprocz Arki?? Moze jakiś fachowiec udzieli porady na emaila
Wyświetlaj:
aigman1 / 2008-09-28 16:08
Ciekawe czy po roku udało się kupić "lepsze" autko?
inny. / 194.106.193.* / 2008-09-28 17:48
Jak się czyta taki wątki sprzed roku , to teraz śmiac sie chce, zwłaszcza rady forumowiczów, by przerzuciła na mocno reklamowana w tedy Arkę Europy śr. wsch, która spadała chyba mocniej niż arka zwykła, bo tam bessa zawitała o 2 miechy później niż do Polski.
Zeus52 / 2008-09-28 19:15 / 10-sięciotysiącznik na forum
Ale zobacz posty TaSa i corteza,a także sebastiana...niesamowite,jak na tamten czas wyczucie sytuacji...szkoda,że niewielu słuchało w tedy ich rad.
Pilsener / 2008-09-28 20:27 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Dokładnie - przecież ta góra musiała się zawalić, sporo osób wyniosło się z forum od tego czasu :)
Ja żałuję, że nie sprzedałem wtedy całych akcji - zostało mi 40%, potem 20 - chciwość mnie zabolała - jestem teraz prawie minus 7% na polskim portfelu (licząc od wakacyjnych szczytów). Byłoby mniej, gdyby nie początkowe kiepskie wyniki Uni95% i Alianz'a Aktywnej Alokacji - zakładałem, że będą sobie lepiej radzić na spadkach (niestety nie było wcześniej spadków, więc trudno mi było ocenić - przewidywałem spadki stąd takie fundusze), bardzo dobrze natomiast spisał się Skarbiec Ochrony Kapitału. Rozczarowały obligacje - co prawda zacząłem przewalać na lokaty jak tylko RPP zaczęła podnosić stopy, ale swoje dostały. O akcjach lepiej nie mówić :)
sebastian.drutowski / 2007-07-25 14:32 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Szanowna Pani, dołączę się niestety do zdania kolegów Corteza i TaSa. Portfel jest dość ryzykowny jak na tak krótki okres czasu. To prawda, może być tak że zarobi Pani tyle że starczy na dołożenie na nowy samochód, ale może być tak że i hulajnogi nawet nie będzie można kupić. Zanim zacznie Pani przerzucać pieniądze do innych funduszy akcyjnych proszę zastanowić się nad kosztami. Przecież zapłaciła już Pani prowizję w Arce od azkupu jednostek. Dodatkowo Arka pobiera jeszcze do roku czasu opłatę umorzeniową jeśli chcę się jeszcze wycofać jednostki. A może warto by było pomyśleć nad tym jak zwiększyć bezpieczeństwo inwestycji nie wychodząc z Arki (pomimo dużych aktywów mam jak najlepsze zdanie o towarzystwie które tymi funduszami zarządza) i jeszcze wprowadzić wręcz podręcznikową dywersyfikację.
Mogła by Pani rozważyć zrobienie konwersji jakichś 7.000-8.000 tyś z Arki Zrównoważonej do Arki Obligacji (przynajmniej tą część inwestycji miała by Pani bardziej chronioną). Udziały w Arce Akcji zredukował bym do 7.000 tyś, a za pozostałe 4.000 dokupił udziały w Arce Europy Środkowej i Wschodniej.
W tak skonstruowanym portfelu (który jest tylko przykładem) wyraźnie zwiększone jest jego bezpieczeństwo, ale ryzyko (chodzi o tą część akcyjną) dalej jest i to spore. Gdy np. po 4-5 miesiącach Pani uzna, że sytuacja na giełdzie na tyle się uspokoiła, że mamy doczynienia ze wzrostami mogła by Pani przenieść jeszcze jakąś część kapitału z Arki Obligacyjnej do Arek Akcyjnych.
cortez / 2007-07-25 00:10 / Bywalec forum
Mam nadzieję, że przygotowałaś się nie tylko na kupno lepszego auta, ale i na kupno gorszego, o ile w ogóle. Obym był złym prorokiem. Baaardzo ryzykowny portfel jak na rok inwestycji. Trochę późno się pytasz, trzeba było się pytać przed inwestycją.
"jaki fundusz przyniesie mi zysk po roku oprocz Arki??" - co to za pytanie. Kto Ci powiedział, że w ogóle arka przyniesie? Nikt Ci nie powie, że w danym roku ten a ten funusz przyniesie Ci taki a taki zysk/stratę. Chyba, że wróżka.
Doriska / 87.105.19.* / 2007-07-25 15:33
oj, ale mi się dostało:) Chciałabym zarobić minimum 3000 może 4000:) Nie jestem pazerna jak juz mowiłam.
TaS / 2007-07-24 23:39 / Tysiącznik na forum
z całym szacunkiem, ale:
a) jestes ofiarą reklamy
b) zachowałaś się nieodpowiedzialnie
c) jedziesz po bandzie - jestes pazerna
d) nie jestes swiadoma ryzyka...

... nie jestem fachowcem, wielu na tym forum ignoruje moje posty - sa malo optymistyczne, nie zachecaja do ponoszenia ryzyka w imie zyskow - ale pare razy udało mi się pomóc.

moim zdaniem wpakowałaś się po uszka i mozesz miec problem z wyjsciem na prosta. Jesli jestes na ZERO lub na minimalnej stracie to szybko wywal te fundy i zbuduj lepszy portfel. jesli strata jest juz duza, to nie masz wyjscia - czekaj :)
Doriska / 87.105.19.* / 2007-07-25 08:43
a jaki portfel proponujesz mi zbudować Szanowny Panie?? Pozdrawiam
TaS / 2007-07-25 16:52 / Tysiącznik na forum
zalezy jak odpowiesz na postawione przeze mnie pytania :)

jesli jestes na zero to przebuduj portfel.

troche obligacji troche akcji.

na taki krotki czas wchodzenie w akcje to jazda po bandzie - szybka kasa lub szybka strata - nie ma innych opcji.

na jeden rok proponowalbym nie wiecej jak 30% akcji, no powiedzmy jesli jestes naprawde graczek hardcoru to 40% :)

reszta gotówkowe i obligacje :)


aha zapominialem dodac,ze w "wyjsciu na zero" ujmuje takze zwrocenie sie prowizji :)
Dooverrr / 213.158.197.* / 2007-07-24 16:38
Nie ma takiego fachowca, który w czym kolwiek Cię zapewni. Rozum podpowiada, że raczej nie stracisz :) jest ogromna szansa na zyski ok 30% z Twojego portfela, ale...... :) Jeśli chodzi o Twoje drugie pytanie, zapewne 99% funduszy przyniesie Ci również zyski, natomiast czy będą to większe czy mniejsze to ja Ci już nie odpowiem na to pytanie:)
Pozdrawiam,
Andrzej
Doriska / 83.20.250.* / 2007-07-24 18:39
ale czy mam zostać przy Arce czy moze zamienic na jakis inny, tak czytam te posty i nikt nie mowi nic o Arce :(
afka / 2007-07-24 18:47 / portfel
zostaw arke akcji, a zrownowazony przenies na arke europy środkowo-wschodniej, do konca sierpnia jest promocja i nie płacisz prowizji.

Nie powinno sie trzymac funduszu akcyjnego i zrownowazonego z jednego Towarzystwa!!!!
Doriska / 83.20.250.* / 2007-07-24 18:49
a dlaczego nie mozna?? Uwazasz ze powinam przeniesc do innego towarzystwa. Po prostu mam konto w BZ WBK i wszystko pod ręką:)
afka / 2007-07-24 18:55 / portfel
albo wybierz Arke europy srodkowo - wschodniej w celu dywersyfikacji "geograficznej" albo przenieś do innego towarzystwa np. Kup unikorone akcji lub legg massona.
Doriska / 83.20.250.* / 2007-07-24 19:00
czyli Arka Akcji i Europy SW czy Arka Europy SW i Unikorona lun legg??
afka / 2007-07-24 19:05 / portfel
Ja na twoim miejscu zostawiłabym w całości tą arke akcji(ostatnio znów nabrała dynamizmu) a część zrównoważoną podzieliła na 3 fundusze po 3tyś każdy Arka europy SW, unikorone akcji i legg massona. Ostatnie dwa mozesz kupic w mbanku bez prowizji, ale musisz założyc internetowe konto (darmowe) i poczekać do 2 tygodni na kuriera z umową.
Doriska / 83.20.250.* / 2007-07-24 19:12
bardzo dziekuje za porady:)
suv44 / 2007-07-24 22:35
zostaw arke akcji 'a zrownowazona zmien na arke europy SW
Egzorcysta / 2007-07-25 12:13 / portfel / "Farciarz na giełdzie"
Zgadzam sie z kolegami - Arka Srodkowej euroy plus jakis akcyjny zeby bylo na 3 kupki.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy