Forum Forum podatkoweOdliczenia

Jeszcze raz ulga rehabilitacyjna

Jeszcze raz ulga rehabilitacyjna

rzep / 83.29.113.* / 2010-02-26 10:43
Moja znajoma ma I gr.inwalidzką i liczne schorzenia leczy się u okulisty,reumatologa i kardiologa.Poprosiła mnie o wypełnienie jej Pitu i odliczenie ulgi rehabilitacyjnej niestety nie ma żadnych "papierków" uzasadniających to odliczenie ani faktur vat za lekarstwa ani nie jest właścicielką samochodu i wg.mnie nie może skorzystać z tej ulgi przy takim stanie rzeczy.Jednak ona twierdzi że wszystkie jej znajome emerytki z ulgi korzystają bez "papierków".Nie mniej jednak czy jeśliby teraz lekarz specjalista czy też wszyscy u których się leczy wypisał jej zaświadczenie poświadczające stan zdrowia i ewentualnie zaświadczenie że korzystała z zabiegów rehabilitacyjnych:masaż,fizjoterapia itp. to może wtedy skorzystać z tej ulgi? i jaką kwotę może odliczyć wtedy?Czy też konieczne jest oprócz ww.zaświadczeń np.bilety autobusowe za dojazd do lekarza czy na zabiegi i wtedy odlicza się konkretną kwotę wynikającą z tych wydatków? Z góry dziękuję za odp.
Wyświetlaj:
belladonna / 2010-02-26 17:22 / Tysiącznik profesjonalny
Niestety stwierdzenie " jestem niepełnosprawny to odliczam 2.280 zł, bo mi się należy" jest częste, aczkolwiek blednę.
Ulgi limitowane (2.280 zł) nie wymagają dowodów w formie FV, czy umów itp.... ale weryfikacja jest inna pt. uprawdopodobnienie, że ulga słusznie została odliczona.... co do innych ulg to wymagają dowodów i trudno o wszystkich pisać :)
rzep / 83.4.236.* / 2010-03-01 17:01
Dziękuję za wyjaśnienie aczkolwiek dla mnie laika niezbyt zrozumiałe jest to "uprawdopodobnienie" gdybym mogła prosić o jakieś dokładniejsze sprecyzowanie. Czy np.starsza pani poruszająca się z pomocą kul może odliczyć 2280zł za gimnastykę korekcyjną bo skoro ma kłopoty z poruszaniem się to prawdopodobne że zabieg jej jest potrzebny i z niego skorzystała? Czego urząd skarbowy ewentualnie żąda przy weryfikacji takiej ulgi-chodzi mi o ten konkretny ww. przykład:skierowania na zabieg,zaświadczenia ze skorzystała z zabiegu,czy nic nie potrzeba?Czy w przypadku mojej znajomej opisanej powyżej może skorzystać z tej ulgi czy nie,potrzebne te lekarskie zaświadczenia?
No niestety jestem słabo "kumata" jeśli chodzi o takie urzędowe,papierkowe sprawy i proszę o informacje w formie na tzw.chłopski rozum.Dzięki!
belladonna / 2010-03-01 19:50 / Tysiącznik profesjonalny
Limitowane ulgi (2.280 zł) są 3:
1 dotycząca opłacania przewodnika.... czyli US nie chce umów itp, a dane przewodnika, który z otrzymanego dochodu miał się rozliczyć w swoim PIT (a jaka to kwota wiadomo z odliczenia w PIT/O osoby niepełnosprawnej)
2 dotyczy psa przewodnika (czyli by go mieć)
3. dojeżdżania własnym samochodem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.... czyli US interesuje czy ktoś ma własny samochód oraz posiada kartę takich zabiegów, czy skierowanie lekarza na nie...
gdyby osoba niepełnosprawna mogła od dochodu odliczyć 2.280 zł z samego faktu bycia niepełnosprawnym to przepis by brzmiał "2.280 zł odliczane od dochodu przez osobę niepełnosprawną".... a tak nie jest.... od dochodu odliczamy PONIESIONE wydatki.... bo na tym polegają wszystkie ulgi dochodowe :)

Najnowsze wpisy