Forum Forum podatkoweInterpretacje

karta podatkowa a umowa o świadczenie usług

karta podatkowa a umowa o świadczenie usług

ew43 / 2016-03-07 08:22
witam,
mam zarejestrowane korepetycje i rozliczam się w oparciu o kartę podatkową. Chciałam zapytać czy w tym wypadku mogę zawrzeć umowę o świadczenie usług ze szkołą językową i czy mam w tym wypadku obowiązek wystawiania rachunków, a jak tak to jakiego rodzaju. Z góry dziękuje za odpowiedź !!!
Wyświetlaj:
ew43 / 2016-03-14 15:16
na pewno nie będzie to wymiar etatu, tylko zajęcia dodatkowe. W przypadku jakbym chciała zawrzeć umowę o świadczenie usług ze szkoła, to na jaki rodzaj opodatkowania powinnam się zdecydować i czy jest to dla mnie opłacalne? Trochę to skomplikowane, ale dziękuje serdecznie za pomoc !!!
wiwan / 2016-03-16 10:35
No chyba zawsze dodatkowy przychód (bez względu na rodzaj opodatkowania wygenerowanego dochodu) jest...korzystny.

Ryczałt ewidencjonowany w przypadku nauczyciela na godziny to stawka aż 20% przychodu. No więc raczej zasady ogólne (chyba, że grozi osiągnięcie progu dochodu i wejście w stawkę 32% PIT) albo PIT liniowy.

Ps. Proszę pisać na forum 'w wątku' tj. pod czyimś postem, bo wtedy zalogowany użytkownik ma mailowe powiadomienie o tym fakcie.
wiwan / 2016-03-08 10:52
W szkole językowej to raczej przestają być korepetycje z definiowane w ustawie o ryczałcie:
Dział XI tabeli- zał. 3:

"Za udzielanie lekcji na godziny uważa się pomoc w nauce, polegającą głównie na odrabianiu
(przygotowaniu) z uczniem zadanych lekcji"

Tylko regularna praca lektorska/nauczycielska. Moim zdaniem pozbawi to prawa do rozliczania swej działalności kartą.

Skoro umowa z innym podmiotem odpłatna, to wiadomo, że podmiot ten będzie chciał podkładki do księgowania takich wynagrodzeń.
Może chcieć po prostu wystawiania faktur. To, że Pani nie jest/nie będzie czynnym podatnikiem VAT nie jest pozbawia możliwości wystawiania faktur- bez VAT.

http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/podstawa-prawna-a-faktura-podatnika-zwolnionego-z-vat.html
ew43 / 2016-03-08 11:03
dziękuje serdecznie za pomoc. A co w przypadku kiedy lekcje będą udzielana przez Skypa? Po prostu nie wiem czy właściciel szkoły może zawrzeć ze mną umowę o śwaidczenie usług?
wiwan / 2016-03-08 11:12
Forma zdalna niewiele tu zmienia. Oczywiście, że może, ale po Pani stronie zrodzi to (nie tyle podpisanie umowy, co pierwsze uzyskanie przychodu) obowiązek zmiany formy opodatkowania, ewentualnie dopisanie PKD do CEIDG bardziej odpowiedniego dla prowadzenia lekcji językowych niż korepetycje.
ew43 / 2016-03-10 12:34
Czyli zostaje zawarcie w właścicielem szkoły umowy zlecenia? Serdecznie dziękuje za udzielenie pomocy w tej sprawie. Pozdrawiam
wiwan / 2016-03-10 19:48
Nie bardzo. Bo skoro w ramach zlecenia ma być wykonywana pokrewna usługa jak zakres DG, to przychód/dochód nie będą mogły być rozliczone podatkowo w ramach innego źródła niż DG właśnie. No chyba, że będą jednoczesne znamiona innego od DG źródła, jakim jest dz. wyk. osobiście:

• odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający (szkoła) wykonanie tych czynności,
• są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego (szkołę) te czynności,
• wykonujący (Pani) te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
ew43 / 2016-03-12 12:11
to już nie rozumie. W takim razie jaki rodzaj umowy może zawrzeć w moim przypadku właściciel szkoły językowej?
wiwan / 2016-03-14 12:39
Adekwatną do rzeczywistości.

Umowa cywilno-prawna typu dzieło/zlecenie jak napisałem- będzie pod względem rozliczenia musiała być traktowana jak usługi w ramach DG przy jeśli nie będą zachowane wspomniane już warunki.

To, czy usługi z umowy nie wchodzą w jego DG zleceniobiorca/wykonawca dzieła oświadcza przy podpisywaniu umowy.

Umowa o świadczenie usług - z osobą prowadząca DG- jak najbardziej, ale wymusi to u Pani zmianę opodatkowania, co przecież szkoły nie interesuje.

No i jak zawsze nie może to być umowa inna niż o pracę jeśli ma znamiona zatrudnienia etatowego- to już nie jest kwestia podatkowa, co art. 22 KP.

Najnowsze wpisy