Forum Forum podatkoweInne

Karta podatkowa

Karta podatkowa

Money.pl / 2011-12-15 19:53
Komentarze do wiadomości: Karta podatkowa.
Wyświetlaj:
kaja0607 / 193.46.187.* / 2015-08-17 11:24
Czy pracując w zawodzi technika masażysty można skorzystać z tego sposobu opodatkowania? (na co dzień etat w innej branży, a masaże jako dodatkowa działalność)
wiwan / 2015-08-18 14:50
To zależy od rodzaju tego masażu. Wątek na temat:

http://www.money.pl/forum/zakladanie-firmy---gabinet-masazu--t3975789.html?_rfr=1
Mariusz321 / 5.174.239.* / 2015-07-14 18:54
Witam. Jestem zatrudniony na etacie, dodatkowo na karcie świadczę usługi transportowe, czy gdybym zdecydował się na poszerzenie działalności o handel internetowy to musiałbym zmienić formę opodatkowania lub otworzyć i płacić drugą kartę? Bo i z takimi opiniami się spotkałem.
wiwan / 2015-07-15 11:37
1. Nie można korzystać z opodatkowania kartą dwu różnych rodzajów dz. gospodarczej. Różnych w rozumieniu Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Ustawa rozróżnia (art. 23, ust. 1 i 1a) 12 ich rodzajów- zdecydowanie transport i handel to dwie odrębne.

Zatem podjęcie dz. gospodarczej w drugiej branży- nie daje możliwości płacenia podatku w formie karty. Zatem nie dość, że nie będzie 'drugiej karty', to utraci Pan prawo do opodatkowania kartą obecnej dz. gospodarczej.

Podstawa- art. 25, ust. 1 w nawiązaniu do art. 23 wspomnianej ustawy tj.

USTAWY
z dnia 20 listopada 1998 r.
o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne
Dariusz8012 / 83.18.90.* / 2015-03-30 12:25
Witam, prowadziłem jednoosobowa działalność gospodarczą, którą zawiesiłem, a następnie zamknąłem.
Czy ma to jakieś znaczenie gdybym teraz chciał rozliczać się za pomocą karty podatkowej? Świadczyłbym te same usługi co wcześniej, tj. fotografia ślubna.
Dodam, że na co dzień pracuję w firmie jako grafik komputerowy, a fotografia ślubna miała by służyć jako dodatkowy przychód. Czy to oznacza że musiałbym opłacać tylko składkę zdrowotną?
wiwan / 2015-03-30 16:51
Od tyłu.
Ubezpieczenia zwłaszcza społeczne to nie podatki, ale mimo niewłaściwości działu- kluczowe jest wynagrodzenie z etatu przy takim zbiegu tytułów do ubezpieczenia. Jeśli jest ono nie niższe niż płaca minimalna- ub. społeczne z jednoczesnej DG jest dobrowolne. Ub. zdrowotne obowiązkowe- pomijam tu kwestię rencistów i symbolicznych przychodów z DG.

Możliwość korzystania z karty jest niezależna od poprzednio prowadzonej DG.

Od poprzednio prowadzonej DG jest uzależnione prawo do zniżki w składkach społecznych z nowej DG jeśli jednak kwestia ub. społecznego z jej tytułu się pojawi- czy to obowiązkowo czy dobrowolnie.
zbys27858 / 178.43.137.* / 2015-03-24 23:50
Zakładając firme transportową..dokładniej miedzy narodowy przewóz towarów..czy bede mógł rozliczac sie w ramach karty?
wiwan / 2015-03-25 18:16
NIE. Świadczenie usług w ramach DG, wykonywanie DG poza terytorium RP wyklucza tę formę opodatkowania.


Podstawa- art. 25, ust.1, pkt. 7 USTAWY
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa
Evic79e / 82.160.139.* / 2014-12-04 22:24
Witam czy szyjac torebki z filcu i sprzedaż poczta pantoflowa oraz butiki moge byc na karcie podatkowej?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-12-05 11:20
Moim zdaniem owo szycie toreb wyklucza ryczałt. Nie kwalifikuje się ono jako krawiectwo, kaletnictwo ani usługi inne o jakich mówi zał. 3 do Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne.

Oczywiście 100% dałby wniosek do US o ustalenie stawki karty i uzyskanie decyzji (odmownej, albo jednak stawkę ustalającej).
kasia169 / 46.113.129.* / 2014-10-29 22:41
Witam,
zamierzam prowadzic poradnię dietetyczną w dwóch miejscowosciach. Będą to porady bezpośrednio w gabinecie i może e-porady. mogę rozliczać się kartą podatkową?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-10-30 11:04
Moim zdaniem nie- bo działalność taka jest w grupowaniu PKD 86, a spośród niej tylko lekarze, felczerzy, pielęgniarki i położne, technicy dentystyczni mogą z tej formy korzystać.

Podstawa- zał. 3, cz. VIII oraz objaśnienie nr. 33 do owego załącznika Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.
o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne.
kasia286 / 188.33.162.* / 2014-10-30 15:48
Przeszukałam w internecie już wiele stron i interpretacji zawodu dietetyk. Zawod ten został zestawiony na równi z innymi zawodami medycznymi, co więcej o ile nie będę oferować e-porad, mogę być bez-Vatowcem. Czy tak faktycznie jest, czy pozniej mogę mieć z tego powodu problemy?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-10-30 18:00
Vat to przecież inna kwestia niż podatek od dochodu/ przychodu.

Problemu z wyborem (błędnym) karty podatkowej, w sytuacji gdy nie można z niej korzystać po prostu nie ma, bo decyzja podatkowa jest imienna, wystawiona przez naczelnika US- czyli będzie to decyzja odmawiająca (jeśli mam rację).
Nie ma więc sytuacji, że np. po 9 mc prowadzenia działalności fiskus dopatruje się, że jednak dany podatnik nie może karty opłacać.

Oczywiście nie mówimy o sytuacji, gdy podatnik ma prawo do karty i decyzję, ale z czasem prawo do niej traci lub podlega innej stawce, ale o zmianach takich US nie informuje.
kasia286 / 188.33.162.* / 2014-10-30 19:17
Dziekuje za informacje. Jestem jeszcze "zielona" w tej kwestii i się gubię, ale teraz chociaż co nieco zrozumiałam.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
megii752 / 77.253.183.* / 2013-10-06 15:59
witam. zamierzam założyć dg i zastanawiam się nad wyborem formy opodatkowania. zamierzam szyć ubrania dla ludzi oraz dla zwierząt (wszystko na miarę) a także szyć koce, pledy itp, będę sprzedawać je głównie w internecie ;)
o ile po przeczytaniu ustawy nie mam wątpliwości co do szycia ubrań dla ludzi to z tymi zwierzętami nie wiem jak będzie.
proszę o odpowiedź czy uda się rozliczać na podstawie karty podatkowej??????
belladonna / 2013-10-12 23:12 / Tysiącznik profesjonalny
"będę sprzedawać je głównie w internecie"

stawki dla handlu w karcie są z widełkami do ponad tyś. To nie jest dobry pomysł :)
lolq / 164.127.225.* / 2013-06-03 14:31
witam, zamierzam prowadzić działalność usługową polegającą na doradztwie w zarządzaniu firmą oraz doradztwie personalnym, czy karta podatkowa jest dla mnie?
wiwan / 2013-06-04 11:27
Moim zdaniem Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r.
o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne

w tym przypadku wyklucza stosowanie karty podatkowej- wskazane przez Pana / Panią doradztwo NIE jest w rozumieniu tej ustawy "Usługą inną, gdzie indziej
w załączniku ( nr. 3 do ustawy ) niewymienione" co wynika z objaśnień do tego załącznika, wykluczających większość grupowań z sekcji M PKWiU, czyli właśnie doradczych ( obj. 5, pkt. 26).

A tylko brak takiego wykluczenia uprawniałby do stosowania karty na podstawie art. 23, ust. 1, pkt. 1 ww Ustawy.
123majka / 83.238.5.* / 2013-04-06 01:22
Witam,

Główne miejsce prowadzenia mojej działalności to miejscowość, która pod względem liczby ludności mieści się w najniższej stawce karty. Jednak jako że jest to działalność fotograficzna to mogę przyjmować zlecenia z całego kraju i przez to została mi naliczona kwota karty, która dotyczy największej miejscowości. Czy mogę się od tego odwołać skoro głównym miejscem prowadzenia jest dużo mniejsze miasto, a zlecenia z większych miast będę dostawała sporadycznie?
belladonna / 2013-04-06 12:06 / Tysiącznik profesjonalny
Ustawa zpdof:
"usługi fotograficzne:
Wykonywanie w zakładzie i poza zakładem fotografii, filmów i przeźroczy: portretowych, reportażowych, okolicznościowych, krajobrazowych, technicznych itp. Wykonywanie fotokopii. Wykonywanie prac powierzonych. Sporządzanie odbitek fotograficznych na papierze, porcelanie itp. Przedmiot działalności nie obejmuje prac wykonywanych na kasetach magnetowidowych".

czyli są to usługi wykonywane w zakładzie i poza nim.

znów ta ustawa zpdof:
"Art. 26
4. Jeżeli podatnik we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej zgłosi prowadzenie działalności wymienionej w art. 23 ust. 1 pkt 1 i ust. 1a w różnych zakresach lub różnych miejscowościach, dla których przewidziano różne wysokości stawek karty podatkowej, wysokość podatku dochodowego w formie karty podatkowej ustala się według stawki właściwej dla tego zakresu działalności i miejscowości, dla których przewidziana jest stawka najwyższa. Przepis ten ma odpowiednie zastosowanie do podatników prowadzących działalność usługową w zakresie handlu detalicznego oraz działalność gastronomiczną".

o usługach fotograficznym przy końcu milczenie, czyli kluczowe to co napisane wyżej, pt.
"Jeżeli podatnik we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej zgłosi prowadzenie działalności...lub różnych miejscowościach"

kluczowe co w tym wniosku zgłosiłaś :)
ula 997 / 31.174.208.* / 2013-02-24 13:20
dodam ze chce zatrudnic jeszcze 2 osoby,zeby zwiekszyc wydajnosc firmy..
ula 997 / 31.174.208.* / 2013-02-24 13:18
od 2011r prowadze dzialalnosc handel obwozny..mam tanszy zus..czy karta podatkowa bedzie dobrym rozwazaniem,nie mam kasy fiskalnej,ale moj przychod napewno w tym roku przekroczy 40tys...co zrobic miec kase fiskalna i zmienic opodatkowanie czy nie musze miec kasy.. i wybrac karte podatkowa.mam tez duzo wydatkow zwiazanych z prowadzeniem handlu..prosze o doradzenie..
belladonna / 2013-02-24 14:47 / Tysiącznik profesjonalny
Formę opodatkowania zmieniamy do 20 stycznia na rok następny. Handel artykułami nieżywnościowymi przy zerowym zatrudnieniu na karcie to nie jest dobry pomysł, bo widełki są do 2069 zł.
Kasa fiskalna nie ma nic wspólnego z formą dochodowego. Będąc na karcie i tak prowadzisz ewidencję do celów VAT.
Obecnie przekroczenie 20 tyś. to już obowiązek zakładania kasy fiskalnej. Jak za 2012 przekroczyłaś 20 tyś., a nie przekroczyłaś 40 tyś. to masz obowiązek związany z kasą od 1 marca 2013 :)
Robert1a / 80.54.24.* / 2012-11-26 17:04
Witam, czy jest możliwe prowadzenie Karty podatkowej dla gastronomicznego lokalu we Wrocławiu i zatrudnianie około 5-6 osób ? Czy liczba mieszkańców nie jest zbyt duża ? Czy liczba pracowników nie jest zbyt wysoka ?
wiwan / 2012-11-27 11:03
Liczba mieszkańców miasta wpływa na stawkę karty podatkowej niektórych rodzajów DG, nie wpływa na to, czy w ogóle można tę formę opodatkowania zastosować.

DG gastronomiczna byłaby możliwa przy zatrudnieniu do 4 osób włącznie oraz nieprowadzeniu w jej ramach sprzedaży napojów o zawartości powyżej 1,5% alkoholu. Osobą piątą może być żona, bo nie wlicza się jej do osób zatrudnionych w rozumieniu ustawy.

Wynika to z art. 23, ust. 1, pkt. 4)
USTAWY
z dnia 20 listopada 1998 r.
o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów
osiąganych przez osoby fizyczne

oraz cz. IV tabeli- załącznika nr. 3 do Ustawy
Zdzisław 1020 / 79.163.16.* / 2012-11-21 22:13
Witam czy będąc na karcie podatkowej muszę prowadzić ewidencję sprzedaży czy nie , czy są tam jakieś limity np; kasę fiskalną, vat (handel artykułami przemysłowymi ) chcę zacząć w 2013
belladonna / 2012-11-22 19:10 / Tysiącznik profesjonalny
Karta podatkowa zwalnia z prowadzenia ewidencji do celów podatku dochodowego, no ale nie zwalnia z ewidencji sprzedaży do celów VAT.
Dotyczą cię limity na kasę fiskalną, czy na VAT :)
Zdzisław1020 / 79.163.1.* / 2012-11-30 13:15
np;nie jestem vatowcem ,czyli oznacza to że muszę prowadzić ewidencję sprzedażny do ustalenia czy łapie się na kasę fiskalna czy vat? tak!
belladonna / 2012-11-30 18:00 / Tysiącznik profesjonalny
A jakbyś nie prowadził ewidencji do celów kasy czy VAT to skąd byś miał wiedzieć, czy przekroczyłeś limity? :)
Piotr P. / 83.9.159.* / 2012-10-30 12:12
Witam, zamierzam jeździć taksowką i wiem że mogę być na Karcie Podatkowej. mam jednak pytanie, czy to będzie jedyny podatek jaki będę musiał zapłacić (ustalona stawka przez US). Czy US będzie mieć wgląd w moje dochody jakie uzyskam z tytułu jazdy taksówką? generalnie chodzi mi o to czy w jakiś sposób komornik będzie mógł mieć wgląd w dokumenty stwierdzające mój zarobek z tytułu jazdy taksowką?
wiwan / 2012-10-30 12:34
Taksówka musi mieć i oczywiście używać kasy fiskalnej, nawet w czasie zwolnienia z VAT.

A ewentualne zajęcie komornicze może dotyczyć przecież dochodów spoza DG jak i z majątku ( w tym nieruchomości ).
Andrzej T. / 89.79.243.* / 2012-09-17 13:47
Zastanawiam się nad wybudowaniem trzech domków pod wynajem w miejscowości turystycznej. Czy karta podatkowa byłaby tu najlepszą formą ? Dodam, że przychód obliczam na około 150tyś rocznie.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy