Forum Forum prawnePracy

Kary za premie w pracy "pod stołem"

Kary za premie w pracy "pod stołem"

Kaśka-Gd / 94.254.132.* / 2017-04-06 19:06
Witam, mam pytanie, pracuję w pewnej firmie, otrzymuje premie pod stołem na czarno. Przeczytałam o ewentualnych karach dla pracownika oraz pracodawcy za takie przedsięwzięcie. Moje pytanie brzmi, czy jak bym dobrowolnie poddała się karze będzie ona mniejsza? I co faktycznie może grozić pracodawcy? kolejne pytanie, wyniki premiowane są na mailu służbowym, czy wydrukowanie takiego maila może być dowodem w tej sprawie?
Wyświetlaj:
wn446 / 89.72.243.* / 2017-04-07 07:18
żeby dobrowolnie poddać sie karze, najpierw trzeba dobrowolnie zapłacić podatek od otrzymanego wynagrodzenia i ująć go w PIT rocznym
szklarek / 2017-04-07 09:22
Poza kwestią PIT z odsetkami, jest kwestia składek - też wstecznie. Pracodawca jako płatnik powinien skorygować wstecz deklaracje miesięczne, dopłacić składki z odsetkami. Potem może dochodzić od pracownika, jako ubezpieczonego refundacji tej części, które leżą po stronie ubezpieczonego, a więc które powinny być potrącone z wynagrodzenia zmniejszając netto.
W razie braku zwrotu, powstaje u pracownika przychód z innych źródeł, i na tę kwotę trzeba wystawić mu PIT 8c.

Tyle z prostych konsekwencji.

Co do kar- w zależności od uszczuplenia PIT, jakie spowodował pracodawca- jest to kwalifikowane jako wykroczenie albo przestępstwo z KKS, kary przede wszystkim finansowe.

Poza tym poświadczanie nieprawdy na listach płac, deklaracjach PIT, ZUS...

Najnowsze wpisy