Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Kiedy działalność wymaga koncesji

Kiedy działalność wymaga koncesji

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2009-11-18 14:15
Witam.

Zastanawiam się nad rozpoczęciem działalności gospodarczej zajmującej się handlem gazem. Czy wymagana jest koncesja do prowadzenia tego typu działalności.

Jakub.
kpoplawska / 2009-11-18 14:17 / Katarzyna Popławska, doradca klienta
Prowadzenie niektórych działalności gospodarczych wymaga spełnienia określonych warunków, regulowanych przez ustawy i akty prawne. Legalne podejmowanie i wykonywanie tego typu działalności gospodarczej co do zasady jest możliwe dopiero po uzyskaniu koncesji (jednak to zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy i wielkości obrotu gazem).
Koncesję należy mieć, aby zgodnie z prawem prowadzić m.in. następujące rodzaje działalności gospodarczej:
1) poszukiwanie lub rozpoznawanie złóż kopalin, wydobywanie kopalin ze złóż, bezzbiornikowe magazynowanie substancji oraz składowanie odpadów w górotworze, w tym w podziemnych wyrobiskach górniczych - ustawa z 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze;
2) wytwarzanie i obrót materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym – ustawa z 22 czerwca 2001 r. o wykonywaniu działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią, amunicją oraz wyrobami i technologią o przeznaczeniu wojskowym lub policyjnym. Koncesji udziela Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
3) wytwarzanie, przetwarzanie, magazynowanie, przesyłanie, dystrybucja i obrót paliwami i energią – ustawa z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne. Koncesji udziela Prezes Urzędu Regulacji Energetyki biorąc pod uwagę interes społeczny i założenia polityki energetycznej państwa, na czas określony od 10 do 50 lat.

Uzyskania koncesji zgodnie z art. 32 ustawy Prawo energetyczne wymaga wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie: obrotu
paliwami lub energią, z wyłączeniem:
•obrotu paliwami stałymi, obrotu energią elektryczną za pomocą instalacji o napięciu poniżej 1 kV będącej własnością odbiorcy,
•obrotu paliwami gazowymi, jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 100 000 euro,
•obrotu gazem płynnym, jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza 10 000 euro,
•oraz obrotu paliwami gazowymi lub energią elektryczną dokonywanego na giełdach towarowych przez towarowe domy maklerskie prowadzące działalność maklerską w zakresie obrotu towarami giełdowymi na podstawie ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych jak również obrotu ciepłem, jeżeli moc zamówiona przez odbiorców nie przekracza 5 MW.

Przedsiębiorca zainteresowany uzyskaniem koncesji musi spełniać następujące wymogi:
1.mieć siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej;
2.dysponować środkami finansowymi w wielkości gwarantującej prawidłowe wykonywanie działalności bądź jest w stanie udokumentować możliwości ich pozyskania;
3.mieć możliwości techniczne gwarantujące prawidłowe wykonywanie działalności;
4.zapewnić zatrudnienie osób o właściwych kwalifikacjach zawodowych;
5.uzyskać decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
6.złożyć wniosek o wydanie koncesji;

Koncesji nie może otrzymać wnioskodawca, który znajduje się w postępowaniu upadłościowym lub likwidacji, któremu w ciągu ostatnich 10 lat cofnięto koncesję.


Katarzyna Popławska, doradca klienta

SOHOfinance

Kredyty, inwestycje, podatki i księgowość, ubezpieczenia - kompleksowa opieka
doświadczonych doradców.

Najnowsze wpisy