Kiedy emerytura

kubus52 / 2013-07-17 15:47
Mam 61 lat i 45 lat pracy prowadzę już niedochodowa działalność i płace składki do ZUSu,chciałbym przepisać tą działalność na małżonke ,ktora nabyła już swiadczenia emerytalne,a ja w takim chyba przypadku na zasiłek,aby oszczędzić na kosztach.Jak to w prawie pracy wygląda,czy jest to mozliwe?Czy może przysługuje mi zasilek przedemerytalny ,a może emerytura?,a może jakieś inne świadczenia?
Wyświetlaj:
wiwan / 2013-07-18 10:57
Rocznik 1952 jak rozumiem.
Jeśli nie ma w Pana historii zawodowej pracy w szczególnych okolicznościach- warunki szczególne, szczególny charakter, na kolei, w górnictwie itd. to nie ma mowy o e. wcześniejszej wynikającej jedynie ze stażu. Była taka możliwość dla roczników do 1948 włącznie (mężczyźni).

Pana powszechny wiek emerytalny to 66 lat i 5 do 8 miesięcy w zależności od kwartału urodzenia.

Wcześniej w wieku 65 lat uzyska Pan prawo do e. częściowej, ale w wysokości 1/2 emerytury obliczonej na dzień wniosku. Potem, przy przejściu na e. powszechną kwoty pobranych świadczeń pomniejszą podstawę e. powszechnej.

Tak. Teraz po zamknięciu lub zawieszeniu DG ma Pan prawo do uzyskania zasiłku dla bezrobotnych, no chyba, że była to DG na tyle nowa, że przez ostatni rok przed zarejestrowaniem w PUP opłacał Pan jeszcze ulgowy ZUS.

Do prawa do świadczenia przedemerytalnego musiałby być spełniony warunek ogłoszenia upadłości przed rejestracją w PUP i tego, by działalność wcześniej trwała min. 24 mc. no i uzyskania prawa do zasiłku dla bezrobotnych i nieutracenia go przez min. 6 miesięcy.

a upadłość to warunki i procedura, no i nie ma przepisania na żonę:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/wszystko;o;ogloszeniu;upadlosci,158,0,533150.html
rocznik1952 / 46.134.233.* / 2013-07-18 12:07
Dziękuje.Działalność jest około 25 lat
Ale jeszcze mam 1 pytanie.Czy w takim razie po przepiasniu DG,a chyba to jest możliwe na małzonkę ,mogę iść na zasiłek 6 miesięczny,a gdybym po zakonczeniu zasiłku podjął pracę na okres 6 miesięcy i firma póżniej np by mnie zwolniła z przyzcyn ekonomicznych.Co wtedy?
Pozdrawiam
wiwan / 2013-07-18 12:36
Wtedy nie ma żadnych przeszkód w uzyskaniu św. przedemerytalnego, spełni Pan warunki art. 2, ust. 1 pkt. 1) lub punkt 2) lub 5) lub 6) Ustawy o świadczeniach przedemerytalnych.

Oczywiście muszą przyczyną zwolnienia być
- likwidacja lub niewypłacalność pracodawcy albo
- przyczyny dotyczące zakładu pracy.

Czyli jak to z grubsza Pan nazwał ekonomiczne.

A potem owe min. 6 miesięcy zasiłku.

Pojawia się więc problem, taki, że przy kolejnej rejestracji w PUP znów musi być spełniony warunek uzyskania zasiłku.

W praktyce oznacza to, że ów pierwszy zasiłek - tj. po DG a przed zatrudnieniem nie może być pobierany dłużej niż 6 miesięcy, a zatrudnienie musi być z wynagrodzeniem przynajmniej minimalnym.

Chodzi o zapisy z ustawy o promocji zatrudnienia- do prawa do zasiłku niezbędny jest okres min. 365 dni ubezpieczenia od podstawy chociaż minimalnej w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją oraz to, że powtórna rejestracja w PUP przed upływem roku daje prawo do zasiłku tylko na resztę okresu, na jaki zasiłek był przyznany poprzednio. W Pana wieku jest to 12 miesięcy. Zatem albo ponowna rejestracja musiałaby być po przynajmniej roku od wyrejestrowania z PUP, albo pierwsze wyrejestrowanie maksimum po 6 miesiącach zasiłku.

Innymi słowy- mając na oku kolejne zatrudnienie jest bardzo ryzykownym brać zasiłek dla bezrobotnych kilka miesięcy teraz, licząc na przyszłe św. przedemerytalne.

Jednoosobowej DG nie da się 'przepisać', ale to już kwestia na forum prawne.

Najnowsze wpisy