Forum Forum prawneZmiany w prawie

Kiedy następuje przedawnienie długów?

Kiedy następuje przedawnienie długów?

Money.pl / 2010-02-03 17:52
Komentarze do wiadomości: Kiedy następuje przedawnienie długów?.
Wyświetlaj:
Zdezorientowana / 46.112.5.* / 2011-02-03 21:44
Mam pytanie i bardzo proszę o szybka odpowiedź gdyż nie wiem co mam robić. Moja mama dostała wezwanie do zapłaty z firmy windykacyjnej niby za jakiś kredyt konsumpcyjny z dnia 23.01.2004 roku żadnego konkretnego banku czy też podpisanej umowy o zawarcie kredytu nie dołączyli , i problem polega na tym iż moja mama nigdy nie brała żadnego kredytu w 2004 roku , sprawa jest niby prowadzona drogą elektroniczną zalogowałam się na stronie ale nie składałam żadnego oświadczenia czy też sprzeciwu.Znajoma rodziny powiedziała że ta sprawa i tak uległa przedawnieniu więc mama nie powinna się martwić , ja mam mieszane uczucia i nie wiem jak sie do tego odnieść. 8 lutego mija termin składania odwołania dlatego bardzo proszę o szybką odpowiedź gdyż nie wiem co robić.
Agnen / 151.88.22.* / 2011-02-04 15:01
Przeczytaj inne posty, a znajdziesz odpowiedz. Patrz drugi post nizej.
Zdezorientowana / 188.33.196.* / 2011-02-04 19:38
A jeszcze jedno pytanie a jeśli to jest wezwanie sądowne bez żadnego komornika czy zajmowania wynagrodzenia czy też jest możliwość powołania się na przedawnienie ?
Zdezorientowana / 188.33.196.* / 2011-02-04 19:11
Dziękuję bardzo ;)
wojzas / 2011-02-01 23:30
Witam,
od firmy wyndykacyjnejn Intrum Justiti sP. Z.O.O. otrzymalem przedsodowe wezwanie do zaplaty dot zadkuzenia wzgledem telekomunikacji, Polska S.A. Zadluzenie to jest z roku 2002, zgodnie z kodeksem C. powinno ulec przedawnieniu po 3 latach.
Prosze o porade co mam zrobic w tym przypadku aby uniknac Sadu i Komornika
z gory dziekuje i pozdrawiam
Wojtek
Agnen / 151.88.22.* / 2011-02-02 14:32
Zanim zadasz pytanie poczytaj inne komentarze. Tu masz odpowiedz pana H. Szatkowskiego:
Tak- należy wysłać pismo, że się nie zapłaci bo nastąpiło przedawnienie tego
roszczenia zgodnie z art. 118 KPC, oraz dołączyć formułę/oświadczenie:

#Jednocześnie pragnę oświadczyć, że w przypadku skierowania sprawy na drogę
postępowania sądowego skorzystam z przysługującego mi uprawnienia do
podniesienia zarzutu przedawnienia. Zgodnie z art. 117 § 2 k.c., sąd
uwzględnia przedawnienie na zarzut dłużnika, zaś jego podniesienie będzie
obligowało sąd do oddalenia powództwa#
podpis.kropka.
wojzas / 2011-02-02 19:12
Witam,

serdecznie dziekuje za udzielone informacje ...
pozdrawiam
Wojtek
jolawks / 2011-01-24 20:37
MÓJ przypadek wyglada następująco; Mineło 5 lat odkąd telekomunikacja zerwała ze mną umowę z tytułu niezapłaconej faktury. Do tej pory to zobowiązanie przedawnione, czyż nie? Przedwczoraj otrzymałam pismo od komornika z informacja o egzekucji. Nie podane było za co , ani od kogo . Udałam sie do komornika, okazuje sie ,że mój dług wykupiło Ultimo z siedziba w Luksemburgu, ono podało sprawe do sądu w Lublinie w trybie elektronicznym , ja oczywiscie odpisu wyroku nie otrzymałam, dowiedziałam sie o tym wyroku od komornika. Wiem ,że sprawy tak nie zostawię, ale od czego zacząc, walczyc samej ,czy poprosic radce prawnego, co jak wiadomo pociąga za sobą ogromne koszty.
sigh / 88.156.88.* / 2012-03-27 14:40
Ultimo załatwiło sprawę elektronicznie, a więc wyrok nakazowy. Sprawdź jaka syg i sąd a następnie w aktach sądowych: dokąd poszło pismo z wyrokiem. Jak nie poszło, lub na zły adres składasz wniosek o przywrócenie terminu odwołania (do tego momentu możesz sama, prawnik dopiero teraz).
I tak się możesz skutecznie odwołać, tylko po co?
Jeżeli w aktach okaże się, ze Ultimo złozyło wniosek po 3 latach (już jako przedawniony), to jak najbardziej.
Ale jak nie płaciłaś to poprostu nie masz orgumentów i wyrok będzie taki sam jak dziś, więc szkoda kasy.\

Jak w papierach sprawy zobaczysz, ze masz nakaz wydany do 3 lat, to wiedz że mogą z tym nakazem czekać i 10 lat zanim wyślą do ciebie komornika, oni decydują kiedy (kupiłaś jakąs nieruchomosc lub samochód w ostatnim czasie?))
Agnen / 151.88.22.* / 2011-02-02 14:40
Dowiedz sie czy mozna jeszcze podniesc zarzut przedawnienia bo ta juz sadowy tytul wykonawczy. Porada prawnika to 50-100 zl, co przy duzych kwotach nie jest wielkim kosztem. Dowiedz sie czy telekomunikacja nie probowala zawrzec z toba ugody, bo odpowiednio napisany dokument dotyczacy ugody przerywa bieg przedawnienia. A ty nie musisz go nawet odebrac z poczty. Ta proba ugody musialaby byc przeprowadzona jeszcze przed koncem okresu przedawnienia.
scorpio84 / 2011-01-11 20:06
witam
O nie, których rzeczach, które wyczytałem wiedziałem wcześniej. Jednak jedna z bliskich mi osób nie miała, choć by szczątkowej wiedzy mojej i przerwała wygasanie długu.
Pół biedy, bo teraz otrzymała z innej firmy zajęcie wierzytelności przez komornika!, a wcześniej żadnych wezwań czy próśb nie było . Na ta chwilę jeszcze nie wiemy, za CO TE WIERZYTELNOŚCI. Domyślamy się że może chodzi o nie zapłacone raty za jakiś sprzęt(było ich trochę) z Żagla lub jemu podobnemu.
Może ktoś wie, jaką terminowość maja takie wierzytelności, po jakim czasie ulegają przedawnieniu.??
olivka8011 / 77.242.233.* / 2010-12-06 20:26
witam moj problem to listy od firmy P.R.E.S.C.O. ktora przysyla mi wezwania do zaplaty za rachunki cyfra plus z 2004 roku i strasza komornikiem i zastanawiam sie czy za kwote 1200 zl moga oddac mnie do komornika zeby to sciagnal? czy po prostu napisac im list ze to roszczenie jest przedawnione i niech mi nie wysylaja tych pism wiecej? i jak to napisac :(
vovo07 / 94.254.211.* / 2010-12-15 18:42
Odpowiedź jest dość prosta. Nie odpowiadać na żadne pisemka od żadnej firmy windykacyjnej. Jedyna oficjalna odpowiedź dotycząca zaistniałej sytuacji, nękania pismami czy telefonami polega na poradzeniu wierzycielowi aby udał się ze sprawą do sądu jeżeli ma dowody na istnienie długu i wtedy sąd po zgłoszeniu przez nas wniosku o przedawnienie rozpatrzy taki wniosek. Z reguły jeżeli upłynął termin przedawnienia wierzyciel niema szansy. Wszelkie nieopatrzne kontakty z wierzycielem, szczególnie pisemne mogą przerwać okres przedawnienia, dlatego takie kontakty powinny być ostrożne i przemyślane. Zastrzegam, że dosyć często na takich forach windykatorzy udzielają "dobrych" porad. Ja jestem po drugiej stronie i uważam, że prawo chroniące dłużników jest skrupulatnie ukrywane przed nimi a wierzyciele i windykatorzy wykorzystują tę niewiedzę.
djd / 151.82.44.* / 2010-12-07 19:05
mi też przysyłali o zapłatę z przed 8lat,mimo iż już nastąpiło przedawnienie i dali sprawę do sądu.Wziąłem adwokata i przegrali oraz oddali koszty.
jliber / 2010-11-29 13:14 / Tysiącznik na forum
Zdajsie po 10 latach albo po strzeleniu sobie w łeb, w zależności od tego co nastąpi pierwsze.
CHrisss1976 / 83.18.21.* / 2010-06-14 20:36
Co w sytuacji długu wobec banku z bankowym tytułem egzekucyjnym, opatrzonym sądową klauzulą wykonawczą. Czy 10-letnie przedawnienie (liczone od sądowej klauzuli) może zostać przerwane przez firmę windykacyjną, która nabyła wierzytelność od banku?
zawiedziony / 195.88.28.* / 2010-04-04 12:55
Czy roszczenie z czynu przestępczego przedawnia się po upływie 20 lat jeśli maksymalny okres przedawnienia to lat 10 .Czy jest to pomyłka drukarska.
W sposób specyficzny regulowane jest przedawnienie roszczeń odszkodowawczych. Przedawniają się one po trzech latach liczonych od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia, jednak nie później niż 10 lat od zajścia zdarzenia powodującego powstanie szkody. Jeżeli jednak szkoda wynika z czynu będącego przestępstwem, to roszczenie odszkodowawcze przedawnia się po upływie 20 lat od momentu popełnienia tego czynu bez względu na to, kiedy poszkodowany się o nim dowiedział.

W kodeksie cywilnym nie znalazłem paragrafu wydłużającego ten okres.
zrospaczona / 77.236.15.* / 2010-03-05 09:27
Czy istnieje możliwość przerwania potrącenia długu przez komornika. Dług powyższy jet to niezalacona należność za prase w wys. 1000 zł oraz odsetki w łącznej wysokości 37 tys. zł. Działalnoś gosp. zlikwidowałam w 2000 r. brak pięniędzy uniemożliwił mi spłate końcówki należności w wys.1000 zł . 2002 roku firma dost. prase upomniała się o spłate i potwierdziłam istnienie długu. W 2007 roku wznowiono sprawe i podano mnie do sądu. Komornik wsiał mi na pensje. Nie byłam świadoma że ten długo może być przeterminowany i nie odwołałam się. Obecnie kwota główna została dawno spłacona a ogromne odsetki będe chyba spłacać do końca życia. Czy istnieje możliwość wyjścia z tej sytuacji. Bankructwo nie wchodzi w rachube nie posiadam żadnych kosztowności ani mieszkania . Obecnie żyję tylko z emerytury. Bardzo prosze o wyjaśnienie sprawy . Co mogę w tej sytuacji zrobić. Pozdrawiam. Myśle że mój mail nie będzie upubliczniony.
oszukany / 2010-02-08 13:04
dług w ZUS-ie z tytułu niepłacenia składek przez 2-lata na ubezp.zdrowotne,społeczne i fundusz pracy.Dostałem postanowienie w sprawie umorzenia postepowania egzekucyjnego od Naczelnika Urzędu skarbowego -i tu moje pytanie-czy od daty wystawienia tego postanowienia liczy sie 10 lat do przedawnienia tego długu? ...bo tak to zrozumiałem...bardzo proszę o pomoc
pozdrawiam
przemopiek / 83.19.77.* / 2011-03-09 13:53
ZUS po 10 latach URZAD SKARBOWY po 5 latach. Miałem podobnie z zusem ścigneli mnie po 7 latach.
be / 89.25.186.* / 2010-05-29 15:31
dobrze zrozumiales :)
Wojciech Knuter / 83.27.84.* / 2010-02-04 10:57
Roszczenie wynikające z umowy o roboty budowlane przedawnia się w terminach określonych w art. 118 kc- nie zawsze będzie to termin trzyletni (vide: orz. SN. III CZP 63/2001, IV CKN 1878/2000). Pozdrawiam.
tytek / 2010-02-04 12:11
Dziękuję za podjęcie tematu.
Gdyby problem rozważać na gruncie umowy o roboty budowlane, to należałoby stwierdzić, że przedawnienie nie zaszło, nawet przy 2 letnim okresie przedawnienia, bo nastąpiło w tym 2 letnim okresie uznanie roszczenia i przerwanie jego biegu.
Sprzedawca, pomimo tytułu i rzeczywistego charakteru umowy jako umowy o roboty budowlane odwołuje się do ustawy o szczeg. warunkach sprzedaży konsumenckiej i uważa że nie może być przerwania biegu przedawnienia na podstawie KC a dwuletni okres przedawnienia już upłynął. Czy to możliwe?
tytek / 2010-02-03 17:52
Przerwanie biegu przedawnienia a ustawa o sprzedaży konsumenckiej.

Sprzedawca okien, który dostarczył i zamontował okna niezgodne z umową (czego sprzedawca nie kwestionuje) nie chce zrealizować roszczenia (obniżka ceny i naprawa niektórych usterek), ponieważ twierdzi że roszczenie uległo przedawnieniu, pomimo że przed upływem 2 lat od montażu, czyli przed jakimkolwiek przedawnieniem, sprzedawca dokonał uznania roszczenia na określoną kwotę, co zgodnie z K.C. przerywa bieg przedawnienia a termin przedawnienia biegnie od nowa (i jeszcze nie upłynął).
Czy ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej na którą sprzedawca się powołuje wyłącza możliwość przerwania biegu przedawnieia jeżeli wszystkie obowiązki jakie ta ustawa nakłada na kupującego zostały wypełnione?
krzys1999 / 94.40.18.* / 2010-11-15 14:19
Zamawiający nie zapłacił za okna .Faktura została wypisana w lipcu 2008 .Do kiedy mozna sie starać o zapłatę
H Szatkowski / 2010-11-15 21:09
Jak w artykule do tego wątku- po 2 latach od daty Płatności tej faktury nastąpiło przedawnienie roszczeń. Chyba, że zamawiający w tym czasie zapłacił choć część albo w odpowiedzi na monit, wezwanie pisemnie przyznał/uznał, że dług występuje- wtedy bieg 2 lat liczy się od tego momentu.
Tyle na gruncie kodeksowo-cywilnym. Można wystąpić do sądu, ale 99% dłużników na przedawnienie się powołuje, co skutkuje tym, że sądowy nakaz zapłaty się nie uprawomocni.

Można jednak takie zobowiązanie nadal 'sprzedać' firmie windykacyjnej czy umieścić w rejestrach dłużników. Przedawnione nie oznacza nieistniejące.
ciekawa-odpowiedzi / 83.4.72.* / 2010-11-18 22:12
Witam,w 2002 r. wzielam pare tel komorkowych na abonament i ich nie splacilam,teraz po 8 latach dostaje caly czas z firmy windykacyjnej pisma,w ktorych strasza mnie Bikiem,sądem itd,czy to liczy sie 10 lat czy 3 lata do przedawnienia? Wiem ,ze to jest bezczelne pytanie ,ale 8 lat teu nie yslala o tym,a teraz mam dzieci i nie chce zeby im czegos brakowala jakby mi siadl komornik ,bo wtedy nie bylam swiadoa tego co robie,nie bylam odpowiedzialna i nie myslalam o konsekwencjach.Czy jak jest juz toprzedawnione moge napisac pismo do tej firmy o nie przesylanie pism ,bo sprawa zostala przedawniona?
H Szatkowski / 2010-11-19 20:15
3 lata. Chyba, że jak napisałem wyżej ( odpowiedź dla 'krzyś1999') bieg został przerwany przez częściową spłatę lub pisemne uznanie długu przez Ciebie. wtedy 3 lata liczy się od tej spłaty/uznania.
Firma windykacyjna naciska- to jest legalne, bo liczy, że jej zapłacisz.
Tak- należy wysłać pismo, że się nie zapłaci bo nastąpiło przedawnienie tego roszczenia zgodnie z art. 118 KPC, oraz dołączyć formułę/oświadczenie:

#Jednocześnie pragnę oświadczyć, że w przypadku skierowania sprawy na drogę postępowania sądowego skorzystam z przysługującego mi uprawnienia do podniesienia zarzutu przedawnienia. Zgodnie z art. 117 § 2 k.c., sąd uwzględnia przedawnienie na zarzut dłużnika, zaś jego podniesienie będzie obligowało sąd do oddalenia powództwa#
podpis.kropka.
H Szatkowski / 2010-11-22 11:07
wzmainkowany 118 art. oczywiście KC, anie KPC.przepraszam.
glaca / 81.219.203.* / 2010-11-22 00:21
witam
kolego Szatkowski ,a jak mozna sie odniesc do sytuacji ze w 2000 roku mama wziela mi telefon na abonament,niestety ja tem telefon zgubilem i kazalem mamie nie placic przychodzacych abonamentow.Jednak o dziwo w roku 2006 komornik wsiadl mamie na emeryture sciaganal jej cala naleznosc wraz z odsetkami. Czy w takim razie po 6 latach nie nastapilo przedawnienie?i czy po takim czasie ,sciaganie tej naleznosci z emerytury bylo zgodne z prawem??
Pozdr.
H Szatkowski / 2010-11-22 11:06
Nie sądzę było niezgodnie z prawem, gdyż przedawnienie 3 letnie, o którym pisałem wyżej dotyczy żądania zapłaty przez operatora i terminu uzyskania sądowego nakazu zapłaty. Jeśli więc nakaz, na podstawie którego działał komornik był 'młodszy' niż 3 lata to wszystko było OK, gdyż z kolei taki WYDANY już nakaz ulega przedawnieniu po latach...10, czyli spokojnie mógłby komornik zając emeryturę dopiero dziś.
Innymi słowy w tej sytuacji były dwa różne przedawnienia."Zgodnie z przepisem art. 125 par. 1 kodeksu Cywilnego roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu przedawnia się z upływem LAT DZIESIĘCIU, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy."
gość 20 / 77.112.244.* / 2010-11-23 15:23
Witam, mówicie tu o zadłużeniach wobec podmiotów gospodarczych.
Kiedy przepada zadłużenie miedzy osobami fizycznymi ?
Pożyczyłam w rodzinie 20tys na pół roku i posiadam oświadczenie tej osoby. Teraz 29.10.2010 roku minęło 2 lata i 7 mc. Ponaglałam do spłaty długu, ale tylko ustnie. Chciałam podać sprawę do sądu i zaczęłam szukać informacji w necie i ku mojemu przerażeniu dowiedziałam się ,że istnieje coś takiego jak przedawnienie długu.
POMOCY !!!! czy on już przepadł ???
H Szatkowski / 2010-11-23 19:18
W tym przypadku jest to podstawowy kodeksowy (cywilny) termin czyli 10 lat od daty wymagalności ( czyli tu od 1 dnia po tym 'pół roku' na jaki pożyczki udzielono).
Warto pamiętać, że ta umowa pożyczki podlegała podatkowi PCC (2%), zatem do 14 dni od jej dokonania winna była być złożona w US deklaracja podatkowa i podatek opłacony przez pożyczkę biorącego. Więc jeśli tego nie zrobił- ma zaległość i windykacja sądowa dodatkowo ujawni to zobowiązanie. Może to być dodatkowy argument skłaniający do jej spłaty.

artykuł:
http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/kiedy;nastepuje;przedawnienie;dlugow,117,0,582005.html
kodeks:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-cywilny
P111 / 81.190.134.* / 2010-12-09 20:03
Tłumaczenie niekiedy jest tylko dla osób znających język prawny zrozumiałe a my normalni musimy płacić za poradę. Szkoda !! P111
GGG7 / 2011-01-21 15:21
Witam. Mam pytanko którego przedmiotem jest taka oto sprawa, a mianowicie miałem samochód za który nie zapłaciłem składki OC data wystawienia polisy 2003-09-23 data wymagalności 2004-02-03 (po prostu nie było mnie w kraju , zapomniałem),i teraz bez uprzednich powiadomień czy ponagleń dostaję pismo zawiadamiające o rozpoczęciu procedury przedsądowej od firmy windykacyjnej . Tylko szczerze proszę czy mogę liczyć na przedawnienie w tej sytuacji? Z góry dziękuję za info.
2 3 4 5 6 7
na koniec starsze

Najnowsze wpisy