Forum Forum emerytalneInne

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Money.pl / 2009-10-28 19:57
Komentarze do wiadomości: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?.
Wyświetlaj:
Ewelka ja / 217.99.253.* / 2019-07-04 12:06
Witam, mąż ma na siebie zapisane ponad 1ha przeliczeniowy, pracuje na umowę i opłaca składki ZUS, ja opłacam składki w KRUS od 8 lat. Chciałabym się wyrejestrować z KRUS i zarejestrować w pup, aby znaleźć pracę. Czy jest to możliwe? Czy będą jakieś problemy?
Iryna / 83.28.21.* / 2018-05-08 05:47
Dzień dobry!Mam takie pytanie.Jestem z Ukrainy ale męża mam Polaka.W 2003 r.wzielismy ślub,ale w 2006r.my z synem wyjechali z Polski i mieszkali na Ukrainie.Mieldunek ja miałam na pobyt czasowy.Wrucilam do Polski w 2015r. I byłam zameldowana na rok,a potem jeszcze na 2 lata.Mialam pobyt czasowy.Ale za ten czas nadali mi obywatelstwo.Teraz jestem zamordowana na stały pobyt.Teraz pytanie!Czy będę musiała płacić Krus za tę trzy lata,czy od czasu zameldowania na stałe?Dziękuję bardzo.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Mon14 / 188.146.238.* / 2018-04-12 23:08
Witam. Mam gospodarstwo rolne w ptzrlivzenou 2ha oplacam KRUS, ale przez 3 miesiące byłam zatrudniona na 1/4 umowy w salonie fryzjerskim. A nie było zgłoszone do Krusu. I było płacone za KTUS i jednocześnie za ZUS. CZY będę płacić jakąś karę? Proszę o fachową odpowiedź.
Ela 1983 / 185.131.240.* / 2017-12-08 19:17
Wiatam mam pytanie czy musze placic KRUS jak na meza gospodarstwo stoi ja nie jestem wpisana do aktow notarialnych ale mam przepracowane 25 lat w zZUS i nie ma wieku jeszcze zeby isc na emyryture
Renia 2 / 94.254.239.* / 2017-12-06 23:20
Pracowałam w gospodarstwie rolnym rodziców od dzieciństwa jak liczyć lata do emerytury? liczy się 16 roku życia? w wieku 22 lat poszłam jeszcze do pracy zawodowej i ubezpieczono mnie w zus potem się przemeldowałam na bliski adres przez ulicę (mieszkam nadal) pomagałam i od 5 lat jestem właścicielem w zamian za opiekę nad rodzicami.Obecnie mija 36 lat pracy zawodowej i mam 55 lat czy te młode lata można doliczyć do emerytury i już zakończyć pracę zawodową. Na dzień dzisiejszy nie jestem w KRUs ubezpieczona dawniej nie sprawdzałam jak było. Czy mogę iść na emeryturę? jakie są możliwości?
D@miano / 185.107.141.* / 2017-11-21 23:20
Witam mam pytanie posiadam 2.26 ha prseliczeniowego żona jest współwłaścicielem zameldowana jest jeszcze jedna osoba od kilkudziesieciu lat czy całość jest dzielona na 2 osoby czy też na 3 jesli chodzi o ha przeliczeniowe bo niemoge zarejestrowac sie w UP a KRUS musze opłacać .. wie ktoś coś na ten temat
kasia888 / 37.47.98.* / 2017-10-03 08:56
Witam.Mąż posiada gospodarstwo rolne. ja jestem zarejestrowana w urzędzie pracy. Czy muszę opłacać KRUS?
Kinga1993 / 87.239.222.* / 2017-07-17 18:30
Bardzo proszę o pomoc
W dniu dzisiejszym moja mama która ubezpiecza mnie w KRUSie (studiuję i pracuję na umowę zlecenie) otrzymała pismo o wszczęciu postępowania administracyjnego i zażądano okazania dowodów mojego ubezpieczenia w ZUS za okres od listopada 2014. Od listopada 2014 do początku 2016 r pracowałam na umowę o pracę i to było zgłoszone w KRUSie. Byliśmy pewni, że sobie to odnotowali i jest ok. Potem z przerwami byłam ubezpieczona przez mamę i przez kilka msc (kwiecień-wrzesien 2016) w ZUS będąc zatrudniona na UZ ale nie mając te kilka msc statusu studenta. Czy jeżeli okaże się, że KRUS w jakiś sposób zagubił wypisanie z ich ubezpieczenia i byłam ubezpieczona podwójnie poniosę jakieś konsekwencje? (Jakie?). Bardzo pilnowałam z mamą aby w papierach wszystko było jak należy i zgodnie ze stanem faktycznym.
wiwan nielogo / 89.78.60.* / 2017-07-18 11:16
Dwa podstawowe pytania:

- czy kopia zgłoszenia- pismo/formularz jest w w Waszym posiadaniu ?
- czy poza owym zgłoszeniem podjęcia pracy zaprzestano też opłacania składek za Ciebie, czy jednak przez zapomnienie nadal szły?
Kinga1993 / 91.229.249.* / 2017-07-19 15:10
- niestety moja mama nieco naiwnie zaniosła papier i sobie poszła przekonana, że ubezpieczenie zostanie wycofane.
- tutaj jest problem, ponieważ rodzicielka upiera się, że w składkach które płaci nigdzie nie jest wyszczególnione, że jakaś kwota jest z tytułu mojego ubezpieczenia, więc nie umiem powiedzieć czy nadal szły składki na moje ubezpieczenie zdrowotne.
wiwan / 2017-07-19 20:21
Zdrowotne ? Postępowanie KRUS dotyczy jedynie ub. zdrowotnego Ciebie jako członka rodziny czy ub. społecznego Ciebie jako domownika ?


Gospodarstwo mamy małe czy 6 lub więcej ha przeliczeniowych ?
Kinga1993 / 91.229.249.* / 2017-07-20 13:31
Mam zdrowotne jako członek rodziny (student mniej niż 26 lat)
Małe, mniej niż 2ha
W piśmie z KRUSu jest informacja, że mamy przedstawić dokumenty potwierdzające ubezpieczenie społeczne i zdrowotne w ZUS...
Telefonicznie mama uzyskała informację, że na ten moment zaświadczenie z kadr z obecnej pracy o nieodprowadzaniu składek (umowa zlecenie) oraz świadectwo pracy z okresu zatrudnienia na etat (czyli tego kiedy ubezp. w KRUS było wycofane)
wiwan / 2017-07-20 16:59
Jako córka rolniczki wiesz mniej więcej kim jest 'domownik'. I sporo zależy od tego, czy i ty - mimo studiów i zatrudnień nim jesteś, a raczej wtedy byłaś. Chodzi o kwestię zamieszkania w gospodarstwie, pomagania w jego prowadzeniu, pozostawania we wspólnym z mamą gospodarstwie domowym.

1. w zakresie ub. zdrowotnego-

a) nie byłaś domownikiem:

powinna mama była WYrejestrować Cię z tego ubezpieczenia jako członka rodziny w czasie Twojego zatrudnienia na etacie oraz zlecenia bez statusu studenta oraz ZArejestrować w okresach pozostałych.

b) byłaś domownikiem:

jak wyżej tylko w charakterze domownika.

Niezrealizowanie tych obowiązków było mało 'szkodliwe' bo przy tym areale i tak, składki opłacał do NFZ bezpośrednio KRUS. I jeśli byłaś domownikiem- to za okres ub. w ZUS trochę przepłacił. Ale obie instytucje są budżetowe, nie ma kwestii dochodzeniem tej składki od Was.

2. zakresie ub. społecznego -

a) nie byłaś domownikiem - Twoje ub. w ZUS nie ma żadnego znaczenia
b) byłaś domownikiem-

w czasie zatrudnienia na etacie- powinnaś być WYrejestrowana z ub. społecznych w KRUS. Jeśli były opłacane składki społeczne- są nienależne, jest nadpłata w KRUS.
W czasie zlecenia bez statusu studenta- podlegałaś podwójnemu ub. społecznemu w KRUS i ZUS o ile wynagrodzenie z niego nie przekraczało 1/2 płacy minimalnej oraz nie złożono wniosku o wyłączenie z ub. KRUS.

Jeśli wynagrodzenie było wyższe/nie złożono wniosku, a składki opłacano- znów jest nadpłata w KRUS.

Natomiast za czas bez zarobkowania oraz zlecenia ze statusem studenta- powinnaś być ZArejestrowana, płacone składki społeczne KRUS. Jeśli tego nie czyniono- jest Zaległość w KASIE, do uregulowania wraz z odsetkami.

Ps. trochę dziwne jest to, że KRUS za kontrolowany okres nie odpytał ZUS-u (a może) o Twoje składki, tylko wzywa do donoszenia papierów.


Jak widzisz- trochę to skomplikowane.
Kinga1993 / 91.229.249.* / 2017-07-21 11:04
Faktycznie mocno to skomplikowane. Dziękuję bardzo za wyczerpującą i bardzo pomocną odpowiedź.
Obawiam się, że jak to bywa w instytucjach- coś za szwankowało i nie zostałam jednak wyrejestrowana.
Teraz olśniło mnie jeszcze, że zakończyłam umowę o pracę z dniem 11.01.2016 a kolejne zatrudnienie- tym razem na UZ (jako student- bez składek do ZUS) rozpoczęłam 11.03.2016. Rozumiem, że powinnam była być w tym czasie zgłoszona do ubezp. do KRUS (co nie było uczynione z różnych względów). Trzeba będzie uregulować zaległość wraz z odsetkami? Aż się boję jaka to może być kwota. Czy fakt, że w tym okresie nie byłam domownikiem zatem nie pomagałam w gospodarstwie w czymś pomaga?
wiwan / 2017-07-21 12:27
Więc za te 1,5 mc należało Cię znów zgłosić do:
-ub. zdrowotnego- jako członka rodziny.
Zaległości składkowej z tego tytułu nie ma.

Brak przesłanek bycia domownikiem- studia i zamieszkanie poza gospodarstwem, osobne gospodarstwo domowe, brak pomocy w gospodarstwie rolnym- 'pomaga' bo nie ma kwestii ub. społecznych rolniczych za okresy bez ub. ZUS.

Ale też należało to uregulować. Bo jeśli jako dziecko pomagałaś w gospodarstwie, mieszkałaś itd. to już od 16 roku życia powinnaś być zgłoszona do ub. społecznych, powinna była być opłacana składka za Ciebie. Ale potem wraz z utratą statusu domownika, np. na skutek wyjazdu na studia, daleko, do akademika, na stancję- powinno to być też zgłoszone, składka społeczna byłaby już nienależna.
Kinga1993 / 91.229.249.* / 2017-07-24 10:32
W dniu dzisiejszym moja rodzicielka dostarczyła świadectwo pracy i zaświadczenie z kadr, ale i tak poproszono o jak najszybsze przedłożenie zaświadczenia z ZUS- więc załatwiam. Martwi mnie ta sprawa, szczególnie co w przypadku jeżeli KRUS faktycznie nie odnotował wyrejestrowania na czas pracy na umowę o pracę. Zastanawia mnie bardzo jakie konsekwencje to może nieść za sobą :(
wiwan / 2017-07-24 10:38
Jeśli dotąd miał zewidencjonowany ten okres jako okres ubezpieczenia społecznego rolniczego, to go wykreśli.
Jeśli były za ten okres zapłacone składki społeczne za Ciebie- zaksięguje nadpłatę składek, bo były nienależne.
Jeśli nie były, a mieli zaksięgowaną zaległość, tę zaległość wyzerują.
Kinga1993 / 91.229.249.* / 2017-07-24 15:15
Czyli całe to postępowanie administracyjne może mieć charakter czysto formalny, w celu uporządkowania wszystkiego w wyniku powstałych nieścisłości?
wiwan / 2017-07-24 18:25
Przede wszystkim. Kwestie finansowe tj. składek rozpisałem chyba dość szczegółowo
Karolina588 / 155.133.102.* / 2017-07-11 22:22
Witam.
Moim głównym miejscem pracy jest zaklad w ktorym obecnie jestem na urlopie macierzynskim, dodatkowo pracuje na 1/2 etatu w innym zakladzie pracy. Pod koniec roku rodzice opisuja gospodarstwo na mnie. Na macierzynskim jestem do 25pazdziernika. Umowe w tym drugim zakładzie(1/2 etatu) mam do końca roku. Pytanie jest takie czy moge isc na urlop wychowawczy(zaklad pracy glowny)w takiej sytuacji?
wiwan / 2017-07-12 10:28
Posiadanie gospodarstwa, bycie rolnikiem moim zdaniem jest bez wpływu na prawo do u. wychowawczego wynikającego z jednoczesnego zatrudnienia. To kwestia prawa pracy po prostu, więc

http://www.money.pl/forum/grupa,45,0,0,40,0,pracy.html

Co więcej nawet bez zatrudnienia jest teraz rodzaj odpowiednika tego urlopu- tj. finansowania przez maks. 3 lata w czasie opieki nad dzieckiem ub. em-rentowego.
julita650 / 83.23.1.* / 2017-06-04 23:01
witam opłacam zus mam wykształcenie rolnicze czy mogę dzierżawić ziemię od ANR
wiwan / 2017-06-05 09:52
Nie mam pojęcia. Wątek dotyczy kwestii ubezpieczenia. Jeśli będzie Pani dzierżawić, domyślnie nie zacznie Pani podlegać KRUS ze względu na posiadane ub. w ZUS.
Cannonball / 37.47.29.* / 2017-04-10 11:10
Pod koniec roku chcialbym przejac gospodarstwo od rodzicow w ramach Premii dla Mlodych Rolnikow. Aktualnie oni oplacaja KRUS jako rolnicy, a ja jestem na studiach mundurowych jako strazak w sluzbie kandydackiej i mam oplacane ubezpieczenie zdrowotne. W maju 2020 koncze studia i przechodze do sluzby stalej. Zgodnie z warunkami udzielenia pomocy unijnej, musze podlegac ubezpieczeniu w KRUS w pelnym zakresie przez okres 12 miesiecy od dnia wyplaty pomocy. Rodzice beda rowniez oplacac KRUS jako domownicy. Czy po roku tym moge wystapic z KRUS, a rodzice moga dalej sobie pozostac jako domownicy? Czy dopiero gdy przejde do sluzby stalej i bede posiadal ubezpieczenie z mundurowki to wtedy moge wystapic z KRUS?
wiwan / 2017-04-10 11:36
Z ub. społecznego rolników obowiązkowego (czyli rolnika) nie można sobie dowolnie odstąpić. Po prostu przestaje mu się podlegać, gdy są spełnione warunki ustawowe. M.in. nabycie innego ubezpieczenia społecznego. Zatem- będąc już rolnikiem, ale jeszcze w trakcie studiów musisz ww ub. podlegać. No chyba, że dodatkowo jeszcze pojawi się ubezpieczenie ZUS, albo jakieś świadczenie z ubezpieczeń (np. renta).

Uwagi:

- za rodziców, jako domowników Ty będziesz opłacał składki (formalnie). To rolnik 'główny' jest osobą zgłaszającą, wyrejestrowującą i płacącą za domownika, siebie, małżonkę.
- czy takie studia de facto nie wykluczają prowadzenia dz. rolniczej ?
Cannonball / 37.47.29.* / 2017-04-11 06:13
Cytujac: "Status rolnika (w myśl art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990r. o ubezpieczeniu społecznym rolników Dz.U. z 2008r. Nr 50, poz. 291 z późn. zm.) można przypisać osobie, która prowadzi na własny rachunek działalność rolniczą.
Wg. Sądu Apelacyjnego, prowadzenie działalności rolniczej nie wymaga osobistego wykonywania prac rolniczych przez właściciela lub posiadacza gruntów rolnych, a może polegać na zarządzaniu tym gospodarstwem, wyrażającym się decydowaniem o uprawach, o wykonywaniu prac polowych, przekazywaniem pieniędzy na nawozy, czy na prace mechaniczne, przy systematycznym opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne rolników. Osobisty charakter działalności rolniczej nie wyklucza korzystania z pomocy innych osób w prowadzeniu gospodarstwie lub zatrudniania w tym celu pracowników.
W/w ustawa nie stanowi, że student-rolnik nie może podlegać ubezpieczeniu rolniczemu. Jeśli spełnia wszystkie ustawowe przesłanki wymienione w art.6 pkt 1 to jest rolnikiem."
Wiec takie studia nie wykluczaja prowadzenia dzialalnosci rolniczej. Czyli po okresie studiow jak juz nie bede oplacal KRUS, rodzice jako domownicy rowniez nie beda mogli tego robic bez 'rolnika glownego'?
wiwan / 2017-04-11 09:30
To, że nie będziesz podlegał ub. rolniczemu nie oznacza, że nie będziesz rolnikiem. Tyle, że jak napisałem wczoraj formalnie o Ty będziesz ich ubezpieczał, tj. opłacał składki, zgłaszał zmiany w ich statusie ubezpieczeniowym itp.
Cannonball / 37.47.29.* / 2017-04-11 11:58
Na prawde moge wykonywac takie czynnosci, sam nie 'istniejac' w KRUSie? Bardzo Ci dziekuje za odpowiedzi i za zainteresowanie sprawa.
wiwan / 2017-04-11 19:54
Jeszcze raz- można być rolnikiem 'pełną gębą' tj. orać, siać, doić i nie podlegać KRUS. Np. na skutek tego, że ma się 1/17 etatu w pobliskiej mleczarni, a więc podlega się ZUS.
Można mieć tu domowników i żonę w pełni 'oKRUSowanych'.

W Twoim konkretnym przypadku:

- tak, przytoczyłeś orzeczenie
- tak, istnieje ustawowe domniemanie, że posiadacz gospodarstwa dz. rolniczą prowadzi
- ale orzeczenie sądu w jakiejś sprawie nie jest wiążące dla jednostki KRUS w innej sprawie.
Stąd moje pytanie i wątpliwość tylko, czy te studia nie sprawią, że dz. rolnicza będzie.. pozorna. Bardziej z myślą nawet nie o KRUS ale o ewentualne kontrole Agencji, pod kątem wywiązywania się z umowy, a więc zasadności wypłaty 'Premii'.
Ewelina9088 / 79.190.207.* / 2017-03-03 18:59
Witam,

w 2011 r zmarła babcia i po 4 latach był zrobiony spadek na wujków i wnuków bo jeden z wujków nie żył. W sumie było 9 spadkobierców i jeden wujek kupił od swoich siostrzeńców te udziały i podarował całość swoich udziałów siostrze i tak też podarowali inni bracia w darowiźnie siostrze. jeden z wujków zatrzymał swoją część. Siostra (czyli mama) podarowała to synowi. W sumie wyszło 9 hektarów mąż ma 24/28 udziału a wujek który zatrzymał część ma 4/28. Poszłam więc do Krusu po dokumenty żeby mąż się mógł zarejestrować i poinformowali mnie że mąż od 2012 r brał dotację z UNI na to pole i musi wyrównać całe zaległości z 5 lat... po śmierci babci. A jak była i chciałam go zarejestrować poinformowano mnie że nie jest domownikiem ani właścicielem i nie można go zarejestrować ponieważ nie ma właściciela gdyż babcia nie żyje. Co mam teraz zrobić ręce same się załamują w Polskim prawie jak tu żyć :(
wiwan / 2017-03-03 19:22
Poinformowali 'na gębę' czy jest oficjalna PAPIEROWA decyzja KASY o podleganiu wstecznym ubezpieczeniu i kwocie należnych składek i odsetek ?
Jeśli nie ma, nie martwić się przedwcześnie.
Jeśli jest lub się pojawi- zgodnie z pouczeniem odwołać się od niej.

Skoro przez tyle lat mąż nie miał ub. społecznego to może miał inne- ZUS-owe z tytułu etatu np. czy posiadał jakieś świadczenie z ub. społecznego ?
Ewelina9088 / 79.190.207.* / 2017-03-22 07:06
mąż zajmował się domem i dziećmi a ja pracowałam. Był zarejestrowany w Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna... nie posiadał żadnych świadczeń. Co ja mam teraz zrobić a w Krusie poinformowali mnie na "gębę" bo powiedzieli mi że nie ma sensu żadnych dokumentów zbierać i im składać bo i tak nic z tego nie będzie... :(
wiwan / 2017-03-22 08:49
Skoro nie miał ani zasiłku dla bezrobotnych, ani stypendium stażowego/szkoleniowego z PUP, to nie miał w tym czasie ub. społecznego.
Zasiłku macierzyńskiego jak rozumiem na urlopie rodzicielskim też nie. Czyli w tym czasie nie był 'chronionym' przed ub. społ. rolników.

Co do KASY- nic ustnie. Skoro wskazuje Pani konkretny udział męża w gospodarstwie to oznacza, że ma przynajmniej sądowe 'stwierdzenie nabycia spadku' albo notarialne 'postanowienie o nabyciu spadku'.

A może już nawet krok dalej- dział spadku.

Jak najbardziej więc już jest posiadaczem gospodarstwa w rozumieniu KC i jeśli dz. rolnicza jest prowadzona - podlega z mocy ustawy ub. KRUS.

Ma on (Pani nie jest rolnikiem 'głównym') złożyć formularz zgłoszenia KRUS- UD-2 + UD 2z.

I tu też, jeśli KASA widzi przeciwwskania - musi wydać DECYZJĘ odmowną, wskazując powód. I decyzja taka podlega procedurze odwoławczej.
keyle / 217.11.133.* / 2017-02-17 18:56
ojciec ma zapisane gospodarstwo rolne tylko na siebie, wraz z mama zajmuja sie tym gospodarstwem. mama oplaca skladki krus, a ojciec nie...czy musi placic??? czy nie chcac od krusu-"emerytury/renty" moze nie wyrownywac zaleglosci??? jak to działa?? czy moze przepisac gospodarstwo dzieciom bez problemu??
wiwan / 2017-02-17 20:16
Nie musi, jeśli ma ubezpieczenie inne społeczne - w ZUS albo 'mundurówce' lub ma jakieś świadczenie emerytalne, rentowe lub pokrewne z KRUS, ZUS, 'mundurówki'.

W przeciwnym razie musi skoro dz. rolnicza jest prowadzona. I jego 'niechcenie' nie ma tu znaczenia.

KASA dochodząc zaległych składek może podjąć dochodzenie należności w trybie egzekucji administracyjnej realizowanej przez urzędy skarbowe. Może też zabezpieczyć wierzytelność przez wpis hipoteki przymusowej do księgi wieczystej gospodarstwa.

Jeśli zostaniesz obdarowany takim gospodarstwem KASA będzie dochodzić spłaty z tego gospodarstwa właśnie.
gregor716 / 94.254.179.* / 2017-02-12 16:03
Jestem ubezpieczony w KRUS, w jakim czasie po podjęciu pracy i podpisaniu umowy tymczasowej muszę powiadomić krus i w jaki sposób?
wiwan / 2017-02-12 20:15
W ciągu 14 dni, swoją jednostkę KASY. Nie ma specjalnego formularza, przynajmniej ja nie znalazłem. Dziwne, skoro jest formularz 'odwrotny' tj. zgłoszenia do ubezpieczeń.
MariolaS / 94.254.133.* / 2017-02-04 21:32
Witam serdecznie. Potrzebuję pomocy.
Wraz z siostrą jesteśmy właścicielkami ok. 14ha ziemi. Przepisano ją na nas, kiedy obie byłyśmy jeszcze dziećmi, więc jesteśmy tylko fikcyjnymi właścicielkami. Okazuje się, że nikt wtedy nie zgłosił nas do KRUSu, a ubezpieczenie zawsze miałyśmy przy rodzicach opłacających ZUS.
Właśnie dowiedziałyśmy się, że mamy ok. 12 tys. długu w KRUSie, bo odkąd skończyłam 18 lat powinnam go opłacać (teraz mam 24), moja siostra natomiast dopiero parę miesięcy temu osiągnęła pełnoletniość. Nigdy nie wysyłano nam żadnych upomnień, a same nie interesowałyśmy się sprawą, ponieważ to niedawno zmarła babcia zajmowała się wszelkimi formalnościami.
Czy możemy cokolwiek z tym zrobić? Czy ubezpieczenie w ZUSie nie zwalniało nas z opłacania KRUSu?
Pozdrawiam serdecznie
wiwan / 2017-02-05 20:08
'Przy' rodzicach można mieć jedynie ub. zdrowotne. Pomijam kwestię osób współpracujących przy DG.

KRUS-owi chodzi o ub. społeczne, więc owszem z ub. tego zwalniałoby Was ub. w ZUS, ale społeczne. Wynikające np. ze zlecenia (o ile nie w czasie posiadania statusu ucznia/studenta), etatu. Albo posiadanie świadczenia z ubezpieczenia - np. renty rodzinnej.

Jeśli jest to etap wezwania do wyjaśnień- wyjaśniać zgodnie z prawdą brak wiedzy. Jeśli dz. rolnicza nie była prowadzona - brak tej działalności.

Jeśli jest etap już wydania decyzji Kasy- to już tylko odwołanie oficjalne od niej w terminie i do sądu wskazanego w decyzji.
gregor716 / 94.254.179.* / 2017-02-12 15:57
ja miałem taką samą sytuacje, musiałem spłacić w ratach 3000 zł, ale powiedziano mi że jeśli podczas nauki mieszkałem poza domem czyli np w internacie to można ubiegać sie o zwolnienie z części długu. Ja spłaciłem to w ratach.
wiwan / 2017-02-13 08:36
Chodziło o to, że uczeń/student mieszkający stale poza gospodarstwem domowym, odwiedzający gospodarstwo tylko na weekendy, święta nie spełnia definicji domownika.

Ps. dziwię się często w tym wątku dlaczego ludzie tak wzbraniają się przed tym ubezpieczeniem, kiedy jest ono po prostu tanie, wypadki chodzą po ludziach, a np. na potrzeby uzyskania gwarancji e. minimalnej z ZUS okres ub. rolniczego się zalicza.
do początku nowsze
1 2 3 4 5

Najnowsze wpisy