Forum Forum emerytalneInne

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Kiedy nie trzeba płacić KRUS?

Money.pl / 2009-10-28 19:57
Komentarze do wiadomości: Kiedy nie trzeba płacić KRUS?.
Wyświetlaj:
marta1991554 / 213.77.89.* / 2015-10-08 10:08
witam. mój mąż z dniem 1.10.2015r dostał umowe o prace i szef obezpiecza go w Zus-ie jakie dokumenty musi miec przy sobie idąc do Krus-u wyrejestrować się >>????????
wiwan / 2015-10-12 13:21
Zaświadczenie od pracodawcy jako płatnika o zgłoszeniu go do ub. społecznych w ZUS. Może być też zaświadczenie o podobnej treści uzyskane z ZUS. Kluczowe dane to data powstania tytułu do tych ubezpieczeń (czyli tu rozpoczęcie stosunku pracy).
Bezrobotna136 / 217.99.253.* / 2015-09-29 10:56
Witam, Mąż otrzymał w darowiźnie ziemię(teściowa przeszła na wcześniejszą emeryturę). Oboje z mężem jesteśmy bezrobotni. Czy w związku z tym, że jest właścicielem musimy zarejestrować się w krus i go opłacać?
wiwan / 2015-09-29 13:09
Tak. No chyba, że przekonacie KRUS, że dz. rolniczej tam zdecydowanie nie prowadzicie.
Mówimy o areale min. 1ha przeliczeniowego.

Zwracam uwagę, że jeśli jest więcej niż 2ha przeliczeniowe- pozbawia to statusu bezrobotnego- należy PUP powiadomić/wyrejestrować się.
Bezrobotna136 / 217.99.252.* / 2015-09-29 14:02
Jest więcej niż 1ha przeliczeniowy ale mniej niż 2ha. Czyli będąc na bezrobociu będziemy musieli opłacać ubezpiecznie społeczne w krus?
wiwan / 2015-09-29 20:37
Domyślnie- tak.

Ustawa o ub. społ. rolników stosuje domniemanie, że posiadacz nieruchomości rolnej dz. rolniczą na niej prowadzi.

Sytuacja wyglądałaby inaczej gdyby było prawo do zasiłku dla bezrobotnych lub wypłacane stypendium stażowe itp- bo świadczenia te są tytułem do ub. społecznych ZUS, a więc nie podlega się wtedy KRUS.
Bezrobotna136 / 217.99.252.* / 2015-09-30 11:54
A czy można być nadal na bezrobociu. Dziś otrzymałam informację że wraz z mężem musimy zarejestrować się i oboje opłacać wszystkie składki. Jeśli jesteśmy oboje bezrobotni, to musimy opłacać wszystkie składki, czy możemy pozostać w bezrobociu i opłacać tylko krus ubezpieczenie społeczne? Nie pobieramy żadnych świadczeń tylko zasiłek staż itp.
wiwan / 2015-09-30 12:26
Jak napisałem- zasiłek dla bezrobotnych jak i stypendium stażowe dają ub. społeczne ZUS, więc nie podlega się wtedy ub. społecznemu KRUS. Obowiązek ten pojawi się, gdy ustanie zasiłek/stypendium.

Przy tym areale i tak skł. zdrowotna przy opłacaniu KRUS byłaby pokrywana z budżetu państwa.
grzesiek482 / 81.15.239.* / 2015-09-24 12:25
to świadczenie pobiera na mnie , gdyż jestem osoba niepełnosprawną .Gospodarstwo będzie przepisane na syna . A czy będzie mogła byc ubezpieczona przy meżu gdy on przejdzie wczesniejszą emeryturę.Mama ma lata składkowe wkrus ,mi chodzi oto czy musi przejsc na wczesniejszą razem z ojcem
wiwan / 2015-09-24 18:46
'Przy mężu' może być ubezpieczona jedynie zdrowotnie. Skoro gospodarstwo zostanie darowane synowi- to o ile matka będzie w tym gospodarstwie pomagać- będzie miała status domownika, a więc będzie podlegać obowiązkowo ub. społecznym rolniczym (KRUS). Na świadczenie KRUS nie musi przechodzić.
wiwan / 2015-10-01 11:10
A w ramach dodatku- sprawa przyszła- nowelizacja :

USTAWA
z dnia 5 sierpnia 2015 r.
o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

wejdzie w życie DZIŚ.

Zmierza do tego, że osoba pobierająca św. pielęgnacyjne lub. specjalny zas. opiekuńczy, a wcześniej ub. w KRSU może być ubezpieczona w KRSU nadal- już na wniosek- zamiast domyślnego ub. ZUS z tyt. www świadczeń.
.,., / 83.13.51.* / 2015-09-22 11:09
Mam pytanie dot. konieczności ubezpieczenia w KRUS
tzn moja mama odziedziczyła pa bracie gospodarstwo rolne i ziemię (ok. 10 hektarów), ale nie chce prowadzić gospodarstwa tylko jak najszybciej sprzedać wszystko. Mama nie pracuje, ale jest ubezpieczona u swojego męża w pracy. W KRUS-ie usłyszała że ma koniecznie płacić składki, czy tak rzeczywiście jest??
wiwan / 2015-09-22 11:30
"U swojego męża" to jest ubezpieczona tylko w zakresie zdrowotnym (NFZ).

Jako posiadacz gospodarstwa rolnego podlega domyślnie ub. SPOŁECZNEMU rolników, bo ustawa operuje tu domniemaniem, że posiadacz dz. rolniczą prowadzi.
grzesiek482 / 81.15.239.* / 2015-09-23 14:19
mam pytanko moja mama pobiera zasiłek pielęgnacyjny
jest żono rolnika .Opłaca krus choć niema na siebie gospodarstwa bo jest jako domownik. w tym roku ojciec przepisuje gospodarstwo i przechodzi na rentę , czy mama będzie musiała przejść razem z nim na rentę bo ma na to okres składkowy . Czy będzie mogła zostać przy pielegnacyjnym bo jest wyższe niż renta
wiwan / 2015-09-23 18:36
Z jakiego powodu pobiera ona to świadczenie i czy na pewno jest to z. pielęgnacyjny ? Na kogo gospodarstwo zostanie przepisane ? Jeśli matka przy tej okazji straci status domownika to oczywiście nie będzie podlegać ub. społecznemu rolników.
mariabryk1980 / 2015-09-20 10:15
Witam prosze o pomoc w takiej sprawie
Kupuję ziemię powyzej jednego hektara przeliczeniowego i będę ubezpieczać się w KRUS.
Podejrzewam że sprzedający nie był zgloszony do ubezpieczenia.
Czy KRUS może zażądać od kupującego spłaty zaległych składek poprzedniego wlaściciela
wiwan / 2015-09-21 15:31
Nie. Ub. społeczne rolnika są 'przywiązane' do rolnika a nie do gospodarstwa. I nie ma takiej regulacji w ustawie o ub. społecznym rolników.
Inaczej byłoby, gdyby nabycie gospodarstwa nastąpiło na zasadzie dziedziczenia.
czyszczoń / 176.101.138.* / 2015-09-14 09:13
Bardzo proszę o udzielenie informacji dotyczącej opłaty składki KRUS.
Córka prowadzi gospodarstwo,natomiast zięć do tej pory pracował w zakładzie produkcyjnym i był ubezpieczony w ZUS .Dostał wypowiedzenie z dniem 31 sierpnia i od 15 września będzie pracował w Holandii.W związku z tym mam pytanie - czy zaświadczenie pracodawcy holenderskiego jest honorowane i zwalnia z opłaty KRUS ?
wiwan / 2015-09-14 13:41
Tak, jeśli jest to pracodawca/praca podlegająca holenderskim ub. społecznym. Jeśli to odpowiednik naszego etatu- to tak.

Jeśli 31 sierpnia to ostatni dzień stosunku pracy- to formalnie do dziś najpóźniej powinien zgłosić to w KRUS i za 14 dni sierpnia podlegać ub. rolniczym- czyli składki KRUS obliczone proporcjonalnie za część miesiąca i opłacone w terminie.
Mirek256 / 78.131.147.* / 2015-09-08 11:03
Witam mam pytanie jestem rolnikiem ,prowadze dzialalnosc gospodarcza,oplacam podwojny KRUS rok temu wrzesien 2014 ubiegalem sie o wczesniejsza emeryture z KRUS sprawa trafila do Sadu Pracy ktory wydal wyrok w sierpniu 2015 r przyznajac mi emeryture od wrzesnia 2014 r
KRUS wydal decyzje we wrzesniu 2015 r przyznajaca emeryture od wrzesnia 2014 r
Bedac emerytem prowadzacym dzialalnosc gospodarcza podlegam ZUS
Czy otrzymam zwrot skladek oplacanych w KRUSIE od wrzesnia 2914 do wrz 2015 r
Czy bede musial oplacac skladki zdrowotne w ZUS od chwili przyznania emerytury t.j wrz 2014 r czy od daty wydania decyzji t,j,wrz 2015
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-09-08 11:26
Tak jest konsekwencja wyroku- wstecznie ( do września 2014 ) powstał tytuł do ub. zdrowotnego z powodu prowadzenia DG ( w ZUS ) a opłacone składki społeczne ub. rolniczego jako nienależne są do zwrotu przez Kasę. Moim zdaniem w tej sytuacji (brak winy ubezpieczonego) składka zdrowotna do opłacenia bez odsetek.

Po uprawomocnieniu się wyroku Kasa powinna przysłać zawiadomienie o łącznej kwocie nadpłaty- a Pan następnie złożyć wniosek o zwrot.
megi 23 / 2015-08-26 13:57
Dzień dobry,
Bardzo proszę o pomoc w następującym pytaniu. Mąż prowadzi działalność gospodarczą i jestem ubezpieczona u męża. Nie pracuję. Mąż nie jest rolnikiem, a ja posiadam gospodarstwo 11 hektarów (2 h 30 km od mojego miejsca zamieszkania, 9 h 120 km od miejsca zamieszkania - darowizna, dwa różne województwa). Ziemia jest dzierżawiona i wiem, że dzierżawca pobiera dotacje unijne. Czy ja ma obowiązek zapisania się do KRUS ?
Dziękuję za odpowiedź.
wiwan / 2015-08-26 20:35
'U męża' oznacza jedynie ub. zdrowotne jako członka rodziny. No chyba, że w jego działalności czynnie Pani uczestniczy i jest ubezpieczona ze statusem osoby współpracującej w pełnym zakresie- tj. zdrowotnym + społecznym (emerytalnym, rentowym, wypadkowym itd.). Jedynie z chorobowym jako dobrowolnym.

Do rzeczy- skoro dzierżawca uzyskuje dopłaty to umowa dzierżawy jest oficjalna- tj. pisemna i zgłoszona w starostwie. Jak rozumiem dzierżawione są obie części gospodarstwa. W tej sytuacji nie podlega Pani ub. rolniczemu- o ile ów fakt dzierżawy- a więc nieprowadzenia przez siebie działalności rolniczej Pani zgłosiła do KASY.
megi 23 / 2015-08-27 15:35
Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.
Kadamek / 2015-08-21 09:15
Witam,
wspólnie z żoną mamy 3ha. gospodarstwo, ale od 15 lat nie płacimy KRUSU bo pracujemy na umowę.
Ziemię od 15 lat dzierżawię sąsiadowi bez umowy.
Żona ma umowę o pracę do 31- 12- 2015 w listopadzie będzie miała operację i umowy raczej firma nie przedłuży.
Teraz mam pytanie czy jeżeli wydzierżawię te grunty na umowę, to żona będzie mogła od 1-1-2016 pobierać zasiłek z ZUS ?
wiwan / 2015-08-21 10:20
Jeśli jej zasiłek chorobowy rozpocznie się jeszcze w czasie ubezpieczenia ZUS- czyli do 31.12. włącznie- prawo do niego zachowa i po ustaniu zatrudnienia i ub. chorobowego w ZUS niezależnie od kwestii rolnych/KRUS.
Ale nawet jednodniowa przerwa w niezdolności do pracy (zwolnieniu lekarskim) po ustaniu ub. ZUS będzie miała już duże znaczenie, bo:
- jeśli w tym czasie Wasze gospodarstwo nie będzie oficjalnie (ze zgłoszeniem) wydzierżawione- żona domyślnie będzie podlegać ub. rolniczemu- a więc utraci prawo do kontynuacji zasiłku z ZUS.
- jeśli będzie wydzierżawione- a więc nie będzie ustawowego podlegania żony ub. rolniczemu- będzie mogła kontynuować zasiłek ZUS aż do wyczerpania okr. zasiłkowego.

Powyższe m.in. z art. 13, ust. 1 ustawy tzw. zasiłkowej.
Kadamek / 2015-08-21 20:56
Witam, bardzo dziękuje za wyczerpującą odpowiedz .
POZDRAWIAM
evelcia21 / 83.24.242.* / 2015-08-17 13:48
Witam mam pytanie.
Mąż ma na siebie pole o pow 95 arów(ta działka o pow 95 arów jest zapisana tylko na męża) a teraz zamierzamy kupić działkę o pow 72 ary i ta działka będzie zapisana na nas oboje.czy będę musiała płacić krus? mąż pracuje więc pewnie nie będzie musiał a ja(ja nie pracuje)?
wiwan / 2015-08-17 18:43
Jeśli łącznie będzie to min 1ha przeliczeniowy- to domyślnie z ustawy- tak.
firuze / 77.245.245.* / 2015-07-15 15:35
Witam.
Wraz z dwójką rodzeństwa i ojcem-alkoholikiem odziedziczylismy ponad 10ha gospodarstwo i duzy dom-wszyscy zostalismy obarczeni Krusem-natomiast nie uprawiamy ziemi i nie mamy z niejżadnych dochodów-musimy płacic podatki-ojciec daje w nierejestrowana dzierżawę ziemię-pieniadze systematycznie przepija wraz z dopłatami-a my płacimy podatki.Czy jest jakies rozwiązanie tej sytuacji. Ojciec na sprzedaz się nie zgadza.Mamy wszyscy po 1/4 udziału w spadku.Każde z mojego rodzeństaw łacznie ze mną zyjemy z rodzinami z jednej pensji-dodatkowy KRUS jest dla nas sporym obciązeniem.
wiwan / 2015-07-15 20:59
Tak na gorąco przychodzi mi do głowy kwestia kodeksowo-cywilna, a nie ubezpieczeniowa.

W takiej sytuacji można doprowadzić do sądowego zniesienia współwłasności BEZ zgody ojca- jeśli wniosek złożą współwłaściciele mający łącznie min. 50% udziałów- czyli dwoje rodzeństwa wystarczy.

To z art. 210 i dalszych KC.

więcej:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/sposoby;zniesienia;wspolwlasnosci;nieruchomosci,254,0,734206.html
EWE1608 / 46.205.30.* / 2015-07-08 21:51
Witam. Dostaliśmy z bratem od rodziców gospodarstwo o powierzchni 4,05h w tym jest 2,74h przeliczeniowego. Mój brat zatrudniony jest na umowę o pracę , natomiast ja w tym roku skończyłam urlop wychowawczy i stałam się bezrobotna. Czy w takiej sytuacji mogę przejść na ubezpieczenie mojego męża, który jest zatrudniony na umowę o pracę czy muszę opłacać składki KRUS?
wiwan / 2015-07-09 21:02
"na ubezpieczenie mojego męża" dotyczy przecież, jeśli już ub. zdrowotnego, a nie ub. społecznych.

Jako współwłaściciel gospodarstwa rolnego podlega Pani ustawowemu domniemaniu, że dz. rolniczą prowadzi, a więc że podlega w opisanej sytuacji ub. społecznym KRUS. A przy okazji ub. zdrowotnemu tyle, że przy tym areale pokrywanemu przez budżet, nie przez rolnika.
M.... / 91.228.8.* / 2015-07-03 23:26
witam, mój mąż posiada powierzchnię przeliczeniową niewiele powyżej hektara. Mąż pracuje na umowę o prac na czas nieokreślony. Ja aktualnie jestem zarejestrowana w urzędzie pracy gdzie pobieram zasiłek dla bezrobotnych (po stracie pracy). Mieszkam z mężem w domu, który jest jego własnością (nabycie przez darowiznę). Mieszkamy na piętrze domu, zaś teściowie na parterze. W związku z tym mam pytanie czy mieszkanie wspólnie z teściami, którzy także posiadają powierzchnię przeliczeniową powyżej hektara, a także wcześniej teściowa opłacała krus , obecnie jest na świadczeniu wcześniejszej emerytury. W związku z tym pytanie czy te okoliczności mają wpływ na moje prawo do zasiłku dla bezrobotnych z tytułu ze teściowie to także domownicy , a razem nimi jakby złączyć to w wspólnie posiadamy ponad 2 h przeliczeniowe. Wydaje mi się jednak że takie okoliczności powinny nie być liczone ponieważ jesteśmy odrębnymi rodzinami.
wiwan / 2015-07-06 13:31
Sprostujmy- kwestie areału, posiadani gospodarstwa czy ubezpieczenia KRUS wpływają nie tyle na samo prawo do zasiłku, ale w ogóle na status bezrobotnego.
Z kolei 'w drugą stronę'- owszem zasiłek dla bezrobotnych, jako tytuł. do ub. ZUS zwalnia z ub. KRUS.

Do rzeczy- jak to możliwe, że teściowe posiadają gospodarstwo w sytuacji, gdy teściowa ma wcześniejszą e. rolniczą ???
Świadczenie to wymaga przecież zaprzestania dz. rolniczej- a więc zbycia przez nią i męża gospodarstwa.
Desperatka / 83.31.53.* / 2015-07-01 15:06
Jestem zarejestrowana w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna, mój mąż posiada ziemie powyżej 1h przeliczeniowego, jednak pracuje ubezpiecza go ZUS nie KRUS. Nie posiadam ziemi, budynków, wszystko jest na męża. Czy ja jako żona bezrobotna muszę płacić?
wiwan / 2015-07-02 09:32
O ile nie ma Pani zasiłku dla bezrobotnych/stypendium stażowego- to tak, na podstawie art. 5 ustawy o ub. rolniczym.

No chyba, że w ogóle nie pomaga Pani w gospodarstwie męża, ani nie prowadzi gospodarstwa domowego wraz z mężem.
Darek 1969 / 80.244.132.* / 2015-06-30 15:19
Jestem funkcjonariuszem MSW w 1998 dostaliśmy z żoną działkę 1,14 ha przeliczeniowego na niej stanął dom jesteśmy współwłaścicielami tej działki po 1/2 żona obecnie nie pracuje czy musi przymusowo płacić KRUS?
wiwan / 2015-06-30 21:46
Jeśli nie była odrolniona to z ustawy wynika domniemanie, że dz. rolnicza est prowadzona, więc żona podlega ub. KRUS w tej sytuacji. Oczywiście jeśli nie ma ona jakiegoś świadczenia z ZUS, zasiłku dla bezrobotnych itp.

Najnowsze wpisy