Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Kilka kwesti dotyczących zakładania działalności

Kilka kwesti dotyczących zakładania działalności

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2008-12-18 12:40
Zamierzam założyć firmę handlującą suplementami, odżywkami, kosmetykami,
sprzętem sportowym (także akcesoria i odzież sportowa). Działalność będę prowadzić wyłącznie przez Internet - sklep internetowy + aukcje. W związku z tym mam kilka pytań:
- czy jako główną siedzibę firmy i miejsce prowadzenia działalności mogę
podać mój adres zamieszkania?
- czy klasyfikując swoją działalność w PKD wystarczy oznaczenie 47.91.Z ?
- czy jeśli zgłoszę firmę do ewidencji działalności gospodarczej, mogę podać
datę rozpoczęcia faktycznej działalności np. dopiero za 2-3 miesiące, aby w
tym czasie nawiązać kontakty handlowe i dopiero po tych 2-3 miesiącach
zacząć faktycznie handlować?

Z góry dziękuję za odpowiedź. Kabeka
kpoplawska / 2008-12-18 12:41 / Katarzyna Popławska, doradca klienta
Główna siedziba firmy i miejsce prowadzenia działalności może być tożsama z adresem zamieszkania. W celu prowadzenia działalności gospodarczej w danym lokalu należy posiadać tytuł prawny do tego lokalu. Jeżeli osoba prowadząca działalność jest właścicielem lokalu wystarczy do urzędu skarbowego dostarczyć wraz z dokumentami rejestracyjnymi akt własności, jeżeli wynajmuje/dzierżawi/użycza to dostarcza umowę najmu/dzierżawy/użyczenia. Kolejnym krokiem jest sporządzenie specjalnego oświadczenia, które powinien posiadać w razie kontroli podmiot odpowiedzialny za ewidencjonowanie przychodów i kosztów danej działalności. W oświadczeniu tym musi być uwzględnione, iż osoba prowadząca działalność jest właścicielem lokalu mieszkalnego oraz wykorzystuję w/w lokal w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Następnie należy określić także powierzchnię w metrach wykorzystywaną na potrzeby działalności w ogólnej powierzchni mieszkalnej wraz z podaniem ujęcia procentowego.

Klasyfikując swoją działalność wystarczyłoby Pani oznaczenie PKD 47.91.Z, jednak warto podać szerszą klasyfikację typów prowadzonej działalności. W razie rozwoju firmy i pojawiającej się szansie wprowadzania nowych usług, deklarując wcześniej kilka typów oznaczenia unika się kosztów związanych ze zmianami we wpisie. We wpisie do ewidencji można podać całą listę oznaczeń swojej działalności bez ograniczeń.
Ze względu na specyfikę Pani działalności proponuję także podać: 46.41.Z, 46.42.Z, 46.45.Z, 46.38.Z, 46.46.Z, 46.66.Z, 46.69.Z, 46.90.Z, 47.19.Z, 47.51.Z, 47.64.Z, 47.51.Z, 47.64.Z, 47.71.Z, 47.72.Z, 47.73.Z, 47.75.Z, 47.78.Z. itp.

Za datę rozpoczęcia faktycznego prowadzenia działalności uznaję się datę widniejąca na wpisie do ewidencji, jest to data ustalona przez przedsiębiorcę. Nie ma przeciwwskazań, aby data ta została wyznaczona na za 3 miesiące.


Katarzyna Popławska, doradca klienta

SOHOfinance

Kredyty, inwestycje, podatki i księgowość, ubezpieczenia - kompleksowa opieka
doświadczonych doradców

Najnowsze wpisy