Forum Forum podatkoweInterpretacje

Kilka pytań KOREPETYCJE

Kilka pytań KOREPETYCJE

kINGAd / 46.215.62.* / 2016-04-29 16:21
Witam.
Od października zacznę studiować i chciałabym wtedy udzielać korepetycji. Mam kilka pytań co do legalnego sposobu ich przeprowadzania. Czytałam wiele w internecie, ale informacje są chaotyczne i rozbieżne.

Chciałabym rozliczać dochód z korepetycji jako działalność wykonywaną osobiście. Co miesiąc należy więc wysyłać zaliczki na podatek. Ale...

1. W jaki sposób mam udokumentować przychód? Czy wystarczą umowy czy potrzebne też będą rachunki? Czy rachunki wystarczą na takich blankiecikach kalkowych? Czy powinnam je w jakiś sposób udostępniać do us czy zachować w razie czego?

2. Jaki rodzaj umowy powinnam zawierać? Przypuszczam, że umowę zlecenie. Ale czy taka umowa nie będzie narzucała na rodzica (zleceniodawcę) jakichś obowiązków podatkowych, ubezpieczeniowych? Jak dokładnie powinna wyglądać taka umowa?

3. Czy jeśli nie jestem zatrudniona nigdzie indziej, jestem zobowiązana sama opłacać pełną składkę zus?

4. Czy nie posiadając dg, mogę się normalnie ogłaszać w internecie, poprzez ulotki, wręczać klientom wizytówki?
Wyświetlaj:
kINGAd / 37.7.47.* / 2016-05-03 17:10
Czy ktokolwiek jest mi w stanie pomóc? :)
wiwan / 2016-05-05 10:57
ad. 4 tak, ale zawsze pozostaje kwestia tego, że zakres, częstotliwość, zorganizowanie, ciągłość tych usług może przemawiać za tym, że jednak jest JUŻ zdecydowanie DG wymagająca rejestracji, a wiec i konsekwencji księgowych, podatkowych, ubezpieczeniowych.

ad. 3 składki wyliczone od uzyskiwanych przychodów. Nie wiem co ma Pani na myśli pisząc 'pełne'. Płatnikiem w Pani sytuacji będzie druga strona umowy, nawet jeśli jest stricte osobą prywatną, nieprowadzącą DG.

ad. 2. najwłaściwsze zgodnie z rzeczywistością jest tu zlecenie. Narzuca ono na rodzica obowiązki płatnika ubezpieczeń. Nie narzuca obowiązków płatnika podatków.

ad. 1 nie ma tu wskazania. Najlepsza jest forma, która jednocześnie zabezpiecza obie strony tj. też rodzica, czyli uzyskuje on pokwitowanie wpłaty gotówkowej lub ma po prostu potwierdzenia przelewów. Jak każdy podatnik powinna Pani przechowywać wszelkie dokumenty potwierdzające wykazane przychody i zaliczki odprowadzone do US. Przez 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym należało dokonać rozliczenia roku poprzedniego.

Zatem np. przychody uzyskane w maju 2016 będą już wpływać na wysokość zaliczek w kolejnych miesiącach roku, znajdą odzwierciedlenie w rozliczeniu rocznym, które nastąpi w I kw. roku 2016, a więc 'kwity' należy przechowywać do 31.12.2021.

Najnowsze wpisy