Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

KNF bada raport UniCredit na temat Lotosu

KNF bada raport UniCredit na temat Lotosu

Money.pl / 2008-11-25 09:51
Komentarze do wiadomości: KNF bada raport UniCredit na temat Lotosu .
Wyświetlaj:
e.gon / 198.28.69.* / 2008-11-25 16:08
Rekomendacja wywołała gorące dyskusje, zwracając uwagę na Lotos. Jednak spółka od pewnego czasu prowadzi dosyć niebezpieczną grę. Zarząd zaproponował program, który może był rozsądny rok temu. Kosztem dużego zadłużenia chciał zmodernizować rafinerię. Teraz sytuacja się zmieniła, czego zarząd Lotosu nie chce dostrzec. Można zarządowi postawić kilka trudnych pytań: 1. czy warto w obecnej sytuacji ekonomicznej się zadłużać na 5.5 mld PLN ?, 2. czy warto rozbudowywać rafinerię, kiedy inni zaczynają produkować oszczędne samochody i rozwijają samochody elektryczne ?, 3. czy Lotos umie prowadzić transakcję hedgingowe na rynku o dużej zmienności ? Brak odpowiedzi na te pytania skutkuje wyceną P/BV na poziomie 0.3, czyli brakiem zaufania akcjonariuszy. I to jest głowny problem Lotosu. Osobiście uważam, że z takim zarządem i w obecnej sytuacji ryzyko bankructwa spółki jest znaczne.
maca_maca / 2008-11-25 13:19
ja bym tam skasował unicredit Barany jak można taką spółką tak ocenić ?
Pilsener / 2008-11-25 12:53 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Trochę to przypomina grę w pokera, lub w brydża - warto licytować wg twardych reguł z żelazną kartą - tracimy punkty, ale zyskujemy wiarygodność, więc jak 10-ty raz zalicytujemy silnie ze słabą kartą zgarniemy całą pulę.

Tutaj jest podobnie - mając dużą wiarygodność i popularność, będąc dużym graczem (jak mój kolega, 130 kg) możemy starać się wpłynąć na ocenę karty i podział puli.

Wszystko jest ok - kto wierzy w takie "analizy" czy rekomendacje sam sobie jest winien, gdzie tu przestępstwo albo oszustwo? Przecież to subiektywna ocena przedsiębiorstwa - chcecie obiektywnej to zlećcie niezależne badanie u biegłego rewidenta. Każdy z nas ma te same dane, kto inwestuje w lotos ten aż za dobrze orientuje się w sytuacji tej spółki - a jeśli nie? Sam sobie jest winien!

Nie słuchajcie naganiaczy - tak jak rok temu naganiali na surowce, nieruchomości czy Rosję.
Scenarzysta / 81.15.171.* / 2008-11-25 11:01
Scenariusz akcji:

Spotkanie Szefa Sprzedaży CA IB z największymi klientami. Klienci załamani, akcje tracą, rekomendacje się nie sprawdzają, więc najeżdzają na CA IB. CA IB nie jest w stanie wyczuc rynku, więc nie może dać im zarobić w krótkim okresie, a nikogo nie interesują jego roczne premie za 3 lata.

Rozwiązanie... Wybieramy spółkę WIG20, taką w złej sytuacji, bo pozytywnej rekomendacji nikt dziś nie uwierzy. Mówimy, że jest znacznie gorzej niż jest w dość zawoalowany sposób, bo przecież i tak nie wiemy co siedzi w środku (nie znamy warunków hedgingu, kowenantów długu, krótko i długoterminowych rezultatów inwestycji) i dajemy rekomendację na 0,żeby wszyscy się wystraszyli i zaczęli sprzedawać. Kluczowi klienci wiedzą wcześniej, więc mogą sprzedać Lotos i zagrać krótko. Wiedzą również, że to niezła spekuła, więc będzie można później na tym wszystkim zarobić. Zlecenia idą przez Dom Maklerski CA IB, który zarabia kupę kasy i przywiązuje do siebie klientów (czyt. wspólników). Wszyscy są szczęśliwi prócz inwwestorów, którzy sprzedadzą na dołku, a odkupią na górce. Sprawa jest nie do udowodnienia, bo raport jest zrobiony wg "prawideł sztuki", a disclaimer uniemożliwia wyciągnięcia jakichkolwiek konsekwencji. Klieni mieli prawo sprzedać, bo informację, które otrzymali nie były tajne, i mieli prawo kupić na dołku, gdy "zorientowali się", że rekomendacja była "nieprzemyślana".

Plan jest świetny, KNF pogrozi palcem i zabroni robić to po raz kolejny, ale konsekwencji nie będzie bo być nie może - każdy może wydać rekomendacje i kazdy na jej podstawie moze kupic lub sprzedac - prawa rynku...

Aha no i jest nieoczekiwany upside - jeśli rekomendacja zdezorientuje rynek, np. banki, które wkładają tam teraz niesamowite pieniądze nie wydadza nastepnych transz to Lotos rzeczywiscie moze miec duuuze klopoty i wtedy spełni się to "ponad 50% prawdopodobienstwo default'u", rzeczywiscie Lotos zostanie uratowany, a analityk CA IB i samo CA IB oglosi swoja nieomylność.

Genialne - prawie jak Wall Street Oliver'a Stone'a!!! Ja osobiście podziwiam tego nowego Gordona Gekko, bo jak on to mówił: "Chciwość jest dobra..."
Pilsener / 2008-11-25 12:42 / Sofciarski Cyklinator Parkietów
Zgubiłeś wątek polityczny - "mordo Ty moja!" - standardowe powitanie na walnym czy zarządzie :)
Scenarzysta / 81.15.171.* / 2008-11-25 12:51
Masz całkowitą rację...dodam to do scenariusza - nie tylko odtwarza atmosferę konfidencjalności, ale podsyca wyobraźnie widza;)
darko125 / 62.21.82.* / 2008-11-25 11:32
przestań tu bajki opowiadać.
Za takie rekomendacje to powinni zamykać do pudła, oszustwo to oszustwo i kara powinna dosięgnąć kłamców.

Za dwa miesiące jak sprawa ucichnie wydadzą nową rekomendacje, ten czy inny bank zagraniczny i powiedzą ze lotos warty jest 29,99zł i znowu szturm na akcje.

Jak kupiłem wczoraj po 11,35zł i jestem zadowolony, ale szkoda mi innych inwestorów ze dali się nabrać na prymitywne oszustwo.
Scenarzysta / 81.15.171.* / 2008-11-25 11:36
Ale jaka kara i za co?

Czytałeś tą rekomendację? Ja mam ją przy sobie i widzę, że niestety prawnie nijak się nie mogą do nich przyczepić...

No a co do bajek to masz rację... no ale cóż...nie mogłem się oprzeć mojej naturze i musiałem troszkę "pofantazjować" ;)
pluto85 / 84.38.99.* / 2008-11-25 14:28
Nie moga sie przyczepic? UC sam sobie zaprzecza, twierdzi ze to w tym roku zysk Lotosu bedzie najnizszy, w przyszlym bedzie wiekszy, tak czy siak bedzie zysk. Kto wycenia zyskowna spolke na 0. Po drugie jest to wycena nie stanu obecnego, a przyszlego, ale UC potwierdza ze to dzis jest najgorszy czas dla Lotosu. Skoro Lotos najgorsze ma juz po czesci za soba, to powinno byc lepiej, co nie?
navi / 2008-11-25 10:04 / Bywalec forum
Ranne zwierzę w agonii kąsa co popadnie. Nie jestem analitykiem ale funta kłaków bym nie dał za akcję UniCredit.
Unicredit fac-club / 77.112.47.* / 2008-11-25 10:10
teraz jakiś ich koleś makaron będzie chciał sprzedać drogo PGNiG, bo dali mu rekomendację 4.20. Chłopaki drukują jak nie przymierzając pan fryzjer na meczu
JB / 87.105.164.* / 2008-11-25 10:04
Odebrać im Pekao. Kolesie majątakich durnych analityków, że napewno zbankrutują. Trzeba uratować przed nimi Pekao.
tomekww23 vel Unicredit fan-club / 77.112.47.* / 2008-11-25 10:37
co to jest piekło? Francuzi robią samochody, Włosi są bankierami, Niemcy są kochankami, a Anglicy są kucharzami. Niebo - ułóżcie sobie sami. Pozdrawiam i wracam do pracy.
tomekww23 / 77.112.47.* / 2008-11-25 09:55
analitycy są tylko najemnikami pracującymi na zlecenie swoich korporacji lub klientów, używają teraz rekomendacji jako instrumentu na rynku - pomagają sobie rozchwiać kurs, od raportów JP Morgan nt. Polski i walut , traktują nasza giełdę i forex jak pole do ostrej jazdy. Recepta - nie czytać rekomendacji i samemu wyceniać akcje. Ładna nazwa w podpisue np. Unicredit - nic nie da - to sam BANKRUT.
darko123 / 62.21.82.* / 2008-11-25 09:51
Teraz najlepszą strategią jest gra przeciwstawna do rekomendacji, badania naukowe pokazują, że strategia taka jest lepsza od średniej rynkowej.
tomekww23 / 77.112.47.* / 2008-11-25 10:05
tak Darko, potwierdzam, oni tylko realizują zlecenia swoich dużych klientów i preparują rekomendacje. To jest taki biznes, etyka to na papierze, jak podliczą potencjalną prowizję to wszystko napiszą. Recepta - do kosza ich wypociny albo samemu mieć strategię. Dla leniwych pozostają fundusze inwestycyjne.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy