Forum Forum dla firmKsięgowość

Kody PKD a Ryczałt 3%

Kody PKD a Ryczałt 3%

skomentuj
daniel77724 / 2015-10-01 21:26
Witam,

Właśnie planuje założenie jednoosobowej działalności gospodarczej i jako firma mam zamiar zajmować się pośrednictwem w handlu. Będzie to sprzedaż drobnych produktów (akcesoria do telefonów) które nie są moją własnością, a zarabiał będę na marży.
Ze względu na planowane niewielkie na początek dochody jako metodę rozliczania z US wybrałem Ryczałt i do profilu mojej działalności pasuje stawka 3% (działalności usługowych w za­kresie handlu).
Nie wiem jednak jakie kody PDK za to odpowiadają :/

Prosze o pomoc i pozdrawiam.
Wyświetlaj:
RV / 188.146.232.* / 2020-01-12 13:22
Witam,
Chciałem podpiąć się do pytania.
Chcę pośredniczyć przy sprzedaży instalacji fotowoltaicznych poprzez telefon, internet a w wyniku finalnym wizyty.
Czy ta forma działalności może być na ryczałcie? jeżeli tak to jakie PKD mogę zastosować ? i jaka to bedzie stawka?

Dziękuję
Expert podatkowy / 83.12.62.* / 2018-04-02 15:48
To będzie zdecydowanie 3%
wiwan / 2015-10-02 08:26
Sprzedaż detaliczna czy hurtowa, obie formy ?
Stacjonarna (sklep) czy przez internet ? Nowe czy używane ?
daniel77724 / 2015-10-02 09:03
Sprzedaż detaliczna, sklep i internet ale w większej mierze sklep, produkty nowe
wiwan / 2015-10-02 12:56
Zatem:

47.42.Z Sprzedaż detaliczna sprzętu telekomunikacyjnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

47.91.Z Sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet
daniel77724 / 2015-10-02 13:05
Nawet jeśli nie jestem właścicielem towaru a jedynie pośrednikiem ?
wiwan / 2015-10-02 13:14
Tak. Inne PKD są dla producentów takiego sprzętu. A samo pośrednictwo w handlu jako osobny rodzaj działalności to tylko w dz. finansowej, ubezpieczeniowej, telekomunikacji itp.
daniel77724 / 2015-10-02 23:26
I rozumiem że mogę rozliczać się według stawki 3% ? A co wpisać na fakturze "pośrednictwo w sprzedaży akcesoriów " ?
wiwan / 2015-10-03 08:23
Zależy dla kogo ta faktura;
- dla klienta kupującego owe akcesoria- FAV opiewająca na właśnie takie akcesoria
- dla kontrahenta/właściciela towaru- FAV chyba może mieć takie określenie usługi, można dopisać "zgodnie z umową z dnia..."

Co do stawki- teraz się jej przyjrzałem. Moim zdaniem niestety 8,5% -taka jak dla dz. usługowej.
Dz. usługowa w zakresie handlu (stawka 3%) dotyczy handlu towarem KUPIONYM, a nie powierzonym. Wynika to jasno z art. 4, ust. 1, pkt. 3 ustawy o ryczałcie - jest tam definicja.
daniel77724 / 2015-10-03 08:27
No to trudno będzie 8.5 % :/

Faktura będzie dla właściciela towaru.
Czyli mogę np napisać na fakturze "usługi sprzedaży" ?
wiwan / 2015-10-03 09:09
Określenie ma być jak najbliższe rzeczywistości i zawartej z nim umowy.
skomentuj

Najnowsze wpisy