Forum Forum prawnePracy

komornik, a praca za granicą

komornik, a praca za granicą

uleneczka239 / 2013-05-22 09:48
pracuje obecnie w Polsce i mam zajete polowe wynagrodzenia przez komornika, mysle nad wyjazdem za granice do pracy, myslicie, ze jak tam legalnie podejme sie jakiejs to komornik i tak mnie zlapie i znowu zajmie wynagrodzenie?
Wyświetlaj:
dorian25 / 2013-05-29 10:43
a ja mam takie pytanie, pracuje na umowe o dzielo, zarabiam miedzy 1500-2000zl miesiecznie, mam zadluzone mieszkanie, boje sie, ze komornik moze mi wejsc na pensje z tego powoduje, jesli mi ja zajmie to moze calosc zajac czy tylko polowe? a i czy powiadomi o tym pracodawce? czy po prostu srodki z konta mi znikna? pozdrawiam i prosze o odpowiedz
szklarek / 2013-06-03 10:17
Jeśli dzieło to jest periodyczne, wynagrodzenie periodyczne i wynagrodzenie za nie stanowi jedyne/zasadnicze Pan utrzymanie to na podstawie art. 833, par. 2 KPC ma zastosowanie ochrona wynagrodzenia przed zajęciem taka, jak w KP w stosunku do wynagrodzenia za pracę.

Odmienna jest jedynie zasada proporcjonalności z art. 829, pkt. 5 KPC:

http://prawo.money.pl/kodeks/postepowania-cywilnego/dzial-v-ograniczenia-egzekucji/art-829
szklarek / 2013-05-22 10:19
To kwestia prawa cywilnego, a nie pracy. Komornik na podstawie tytułu wydanego w RP nie może zająć wynagrodzenia poza granicami kraju, ale:
- jeśli Pani wynagrodzenie za pracę za granica spływa na polskie konto bankowe
- wpłaca Pani je sobie na polskie konto, do IKE, IKZE itd.- może dokonywać egzekucji środków z tych źródeł.

Najnowsze wpisy