Forum Forum prawnePracy

Komu należy się zasilek dla bezrobotnych??

Komu należy się zasilek dla bezrobotnych??

fabiosek / 2013-01-23 09:44
Czy mi jako osobie pełnoletniej, uczącej się, ale nie pracującej i utrzymującej się z samych alimentów przysługuje zasiłek dla bezrobotnych? Proszę o odpowiedz
Wyświetlaj:
Gosia88 / 164.126.250.* / 2013-08-03 10:47
Witam :)

Mam pytanie... w czerwcu br (od 15-go czerwca do 15-go grudnia) przyznano mi zasiłek dla bezrobotnych;

od 1 lipca rozpoczęłam pracę w oparciu o um. o pracę na okres próbny. Niestety to nie była praca tylko obóz itd.. :( nie wytrzymałam i dałam wypowiedzenie :| Pracę w tej firmie z zachowaniem okresu wypowiedzenie zakończyłam 27/07/2013.

Chciałabym się dowiedzieć czy wciąż należy mi się zasiłek? Zaraz po zwolnieniu kontaktowałam się z UP i powiedzieli mi że to nie ma znaczenia czy ja się sama zwolniłam, bo wypracowałam sobie na ten zasiłek i nie ma tu tzw. kary (90 dni) - co mnie BARDZO ZDZIWIŁO i wydaje mi się że tak Pani się pomyliła...

Teraz juz sama nie wiem... w nast tyg idę się zarejestrować - czekam na ŚW - może ktoś z Was wie coś więcej z tym zasiłkiem?

Pozdrawiam

Gosia
szklarek / 2013-08-05 10:41
Moim daniem też, się pomyliła.

Co do zasady w związku z tym, że pomiędzy ostatnim wyrejestrowaniem a najbliższym zarejestrowaniem w PUP nie minie więcej niż 365 dni- uzyska Pani ponownie prawo do zasiłku, na okres równy reszcie z pierwotnego okresu przyznania zasiłku (6 miesięcy) ale skróconego o okres już wykorzystany (15 dni).

WAŻNE, by ponownej rejestracji dokonać przed upływem 14 dni od 27 lipca !
---
Ale w związku z tym, że w ciągu 6 miesięcy przed najbliższą rejestracją to Pani rozwiązała umowę o pracę- ten nowy zasiłek będzie dodatkowo skrócony o 90 dni - z art. 73, ust. 4 oraz prawo do niego powstanie dopiero po 90 dniach od rejestracji- co wynika z art. 75, ust. 2, pkt. 2

Ustawy o promocji zatrudnienia.

Zatem to, że sama się pani zwolniła ma bardzo duże znaczenie.
gucia19 / 2013-01-23 10:59
mam pytanie, a jak rpacowalam na umowe zlecenie rpzez rok czasu to ebdzie mi przyslugiwal taki zasilek dla osob bezrobotnych jak sie juz zarejestruje?
szklarek / 2013-01-23 11:08
http://www.money.pl/forum/zasilek-dla-bezrobotnych-po-umowie-zlecenie-t3351951.html

http://www.money.pl/forum/umowa-zlecenie-a-zasilek-dla-bezrobotnych-t3051342.html
szklarek / 2013-01-23 10:45
Zasiłek przysługuje tylko części zarejestrowanych bezrobotnych, tych którzy spełnili warunek odpowiedniego okresu ubezpieczenia społecznego ( a konkretnie odprowadzania składki na Fundusz Pracy ) oraz innych okresów zaliczalnych w ciągu 18 miesięcy przed rejestracją.

Zacznijmy więc od tego, że w Twoim przypadku status bezrobotnego jest możliwy tylko w przypadku gdy szkoła jest zaoczna/wieczorowa ORAZ alimenty nie przekraczają 800 zł.

Najnowsze wpisy