Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
dziecko13 / 31.61.131.* / 2015-05-19 11:00
mój tata miał rentę socjalna czy po jego śmierci przysługuje mi renta rodzinna
wiwan / 2015-05-19 12:51
Odpowiedź krótka niestety- NIE.
dziecko13 / 31.61.131.* / 2015-05-19 15:18
czyli w tej sytuacji nic się dzieciom nie należy?a jeśli w tym czasie przez rok prowadził działalność gospodarczą
wiwan / 2015-05-19 18:13
Zarobkowanie poza r. socjalna, o ile podlega ub. społecznym- czy to obowiązkowo, czy na skutek dobrowolnego przystąpienia przez rencistę zmienia postać rzeczy- po prostu ewentualne prawo do r. rodzinnej po nim zależy od tej historii ubezpieczeniowej - czyli tak, jakby rencistą socjalnym nie był.

Renta socjalna jest tu bez znaczenia w sensie składek i stażu.
Chodzi o warunki stażu ogólnego i tego, czy śmierć nastąpiła w trakcie ubezpieczenia czy też nie później niż 1,5 roku od jego ustania.

Staż 1 roku jest wystarczający tylko w przypadku śmierci w wieku do 20 lat.
W wieku powyżej 30 lat jest to już min. 5 lat.
dziecko13 / 31.61.129.* / 2015-05-19 20:44
dziękuję za odpowiedź czyli nic nie można zrobić, pani z urzędu gminy powiedziała że zus może zrobić wyjątek niekiedy ale czy w takiej sytuacji?
wiwan / 2015-05-20 08:32
Miała na myśli rentę rodzinną 'w drodze wyjątku' jak to określa ustawa emerytalna. Przyznaje ją (formalnie) sam prezes ZUS. I jest to kwestia uznaniowa. By jednak w ogóle do takiego rozpatrzenia doszło:
1. najpierw wnioskujący musi złożyć normalny wniosek o rentę i uzyskać decyzję odmowną.
2. następnie złożyć wniosek o rentę w ww trybie.

Jednocześnie musi być jeszcze spełniona okoliczność taka, że wnioskujący nie ma środków do życia na skutek szczególnych okoliczności- w przypadku dziecka jest to np. nieletność, zupełne sieroctwo. Niemożność podjęcia zatrudnienia.
Duże znaczenie więc w Twojej sytuacji ma to, czy właśnie jesteś pełnoletnia, a jeśli nie- czy do renty byłaby uprawniona inna dorosła osoba z rodziny (np. matka-wdowa), gdyby zmarły spełniał swoje warunki ubezpieczeniowe.

Zwracam uwagę, że nawet w normalnych okolicznościach dzieci zmarłego mają prawo do renty do określonego momentu życia (kwestia nauki i wieku) o ile nie są całkowicie niezdolne do pracy (orzeczenie).
dziecko13 / 31.61.129.* / 2015-05-20 09:29
powiem tak dzieci jest 3 w wieku 6,7 i 12 lat,mama tych dzieci na trzy tygodnie przed śmiercią ojca wzięła z nim rozwód czyli już nie jako wdowa by była ,ona sama pracuje za najniższą krajow,czy jest wogóle sens składania odwołania
wiwan / 2015-05-20 10:07
No więc nie wdowa, ale gdyby zmarły spełniał swoje warunki, to:
- rozwódka taka miałaby prawo do r. rodzinnej z tyt. wychowywania dzieci uprawnionych do renty- jeśli zostały na jej rzecz ustalone (wyrok, ugoda sądowa) alimenty

Przy braku ww okoliczności rozwódka taka miałaby też prawo do renty okresowej przez 1 rok, jeśli nie miałaby środków do życia.

Jak widać to bardziej po stronie zmarłego jest niemożność uzyskania w trybie normalnym renty.

Co do wniosku- do złożenia wniosku o rentę w drodze wyjątku nie jest konieczne odwoływanie się od pierwotnej decyzji odmownej.

Co szkodzi spróbować ? Wniosek o rentę to nie komisja lekarska, więc raczej nie ma kwestii stresu, występu publicznego itp. okoliczności.
dziecko13 / 31.61.129.* / 2015-05-20 10:39
ok dziękuję no właśnie w zusie powiedzieli że rok w którym prowadził działalność to za mało żeby dzieci otrzymały po nim rentę rodzinną że musi być udokumentowane minimum 5 lat czyli nie spełnia tych warunków.szkoda jeśli dzieci jej nie otrzymaja bo jednak przed nimi jeszcze długi okres nauki a do tej pory mieli zasądzone 800zł alimentów co w zupełności wystarczało plus pensja matki bo w dzisiejszych czasach utrzynmać 4 osobową rodzinę z samej najniższej krajowej to raczej nierealne
wiwan / 2015-05-20 10:45
Poza kwestią ewentualnej renty proszę przyjrzeć się kwestii świadczeń rodzinnych- bo kryterium dochodowe bez alimentów będzie pewnie spełnione. Wskazana wizyta w MOPS/GOPS/PCPR.
dziecko13 / 31.61.129.* / 2015-05-20 12:53
panie z gopsu powiedziały że nawet dodatku dla samotnie wychowującej matki do zasiłku rodzinnego nie będzie skoro byli po rozwodzie to że jej sie nie należy nic oprócz świadczeń rodzinnych
dziecko13 / 31.61.129.* / 2015-05-20 13:20
bo przed śmiercią były zasądzone alimenty sądownie to teraz taki dodatek sie nie należy
wiwan / 2015-05-20 16:30
Jesteśmy już "daleko" od kwestii rentowych.
No ale sam zasiłek rodzinny na dzieci chyba przysługuje. Zawsze to jakaś pomoc.

Wracając do rzeczy- proszę próbować wnioskować o r. rodzinną w drodze wyjątku.
Powodzenia.
albin91 / 31.61.131.* / 2015-05-13 15:05
Witam,
mój tata zmarl 22.11.2004 gdy mialem 13 lat, od tamtej pory pobieram rente rodzinna z KRUSu bo nadal sie ucze w szkole policealnej, jednak jest to mój ostatni rok, czy jezeli od wrzesnia dalej bym chcial sie uczyc czy renta nalezalaby mi sie do ukonczenia moich 25 urodzin?
Kolejne pytanie czy moja mama ma szanse przejsc na rente rodzinna, w tym roku skonczyla 50 lat?
Dziekuje za odpowiedz, pozdrawiam serdecznie.
wiwan / 2015-05-13 18:10
1. Tak. Dalsza nauka (np. w kolejnej szkole policealnej) albo studia umożliwiłyby zachowanie prawa do renty do miesiąca ukończenia 25 lat.

2. Nie podałeś konkretnych dat urodzin swoich i matki. Tak z grubsza oceniam, że matka skończyła 50 lat później niż upływ 5 lat od Twoich 18 urodzin, więc prawa do renty już nie odzyska (miała je do Twojej 18).

Sprawa wygląda inaczej jeśli jest kwestia niezdolności do pracy w jej przypadku.
albin91 / 31.61.129.* / 2015-05-13 20:48
Zgadza sié mama ukonczyla w tym roku 50 lat (ur sié 11,03,1965) ja 14.02.1991. Co do niezdolnosci do pracy mamy, to od zawsze ma problemy z kregoslupem, i przez chyba 2 lata pobierala rente chorobowa, byly tez jakies zwolnienia lekarskie. Czyli gdyby byla niezdolna do pracy (zwolnie, renta chorobowa) to miala by mozliowsc przejsc na rente rodzinna? Dziekuje za odpowiedz.
wiwan / 2015-05-17 21:03
Chodzi o to, że trzecią opcją uzyskania renty przez wdowę poza ukończeniem 50 lat nie później niż 5 lat od śmierci męża lub nie później niż 5 lat od zaprzestania wychowywania dziecka do renty uprawnionego jest utrata zdolności do pracy w ww terminach. Niezdolność w sensie 'zusowym' tj. orzeczona. A więc taka, jaką miała przy tej rencie 'chorobowej'. Tyle, że skoro jej już nie ma, to znaczy że zdolność do pracy odzyskała.

Aby więc prawo do renty mama ponownie uzyskała- konieczne byłoby nowe orzeczenie wskazujące na ponowną jej utratę z datą przypadającą ww terminie 5 lat i trwającą obecnie.

tyle, z art. 70, ust. 2 ustawy emerytalnej.
kika613 / 89.230.8.* / 2015-05-11 17:06
PRZEPRASZAM ŻLE WPISAŁAM MIESIĄC URODZENIA POPRAWNIE 8 MARCA 1965r. SYN URODZONY W CZERWCU 1991r.MA PRZYZNANĄ RENTĘ RODZINNĄ DO 30 CZERWCA 2015r. PO OJCU KTÓRY POSIADAŁ ORZECZENIE O CAŁKOWITEJ NIEZDOLNOŚCI DO PRACY ( RENTA Z ZUS ) .STUDIA MAGISTERSKIE.KAWALER CAŁY CZAS STUDIUJE ZAŚWIADCZENIA DO ZUS DOSTARCZANE PO UKOŃCZENIU KAŻDEGO SEMESTRU.MĄŻ GOSPODARSTWO DOSTAŁ AKTEM DAROWIZNY OD SWOICH RODZICÓW W CZASIE TRWANIA NASZEGO MAŁŻEŃSTWA KTÓRE PO ŚMIERCI ODZIEDZICZYŁAM PRACOWALIŚMY CAŁY CZAS NA ETACIE ODPROWADZAJĄC SKŁADKI DO ZUS .CZY POSIADANIE GOSPODARSTWA POWYŻEJ 2HA PRZELICZENIOWYCH DYSKWALIFIKUJE MNIE BYM MOGŁA OTRZYMAĆ RENTĘ RODZINNĄ PO MĘŻU.
wiwan / 2015-05-12 11:20
Zdarza się. Natomiast bardzo proszę pisać w wątku (tj. POD udzieloną odpowiedzią) i nie stosować tylko wielkich liter. To utrudnia.

1. Spełnia Pani warunki uzyskania r. rodzinnej po mężu- bo skończyła Pani 50 lat przed upływem 5 lat od jego śmierci. W związku z tym, że syn uzyskał rentę już jako pełnoletni- nie wpływa to na Pani prawo. Tj. nie ma kwestii warunku uzyskania przez Panią wieku 50 lat nie później niż 5 lat od zaprzestania wychowywania syna.

2. Pani gospodarstwo rolne jest BEZ wpływu na kwestię r. rodzinnej, bo chodzi o rentę z ZUS, a nie z KRUS. Zarówno w kontekście w ogóle prawa do niej jak i ewentualnego zmniejszania jej wypłaty w związku z uzyskiwanie dodatkowego przychodu- bo nie uwzględnia się w tych przychodach 'zysków' z prowadzenia dz. rolniczej, ani żadnych przychodów szacunkowych wynikających z areału gospodarstwa.

3. Jednocześnie Pani dochód netto z etatu jak rozumiem nie wskazuje na przekroczenie progu 70% przeciętnego wynagrodzenia ( obecnie 2759,90 zł brutto/mc ) co po uzyskaniu prawa do renty wpływałoby na zmniejszenie samej jej kwoty.

Jeśli ta odmowa z ZUS to normalna decyzja rentowa- odpowiedź na wniosek rentowy złożony już po uzyskaniu przez Panią 50 lat lub najwcześniej 30 dni przed owymi urodzinami- to należy się od niej odwołać zgodnie z pouczeniem. Jest błędna.
Jeśli ta odmowa- to jakaś ustna wypowiedź urzędniczki- to jest skandaliczna.

Argumentacja przytoczona wskazywałaby na to drugie, bo zwykła decyzja wskazywałaby na niespełnienie konkretnego artykułu, ustępu, paragrafu Ustawy emerytalnej. Argumentacja taka mogłaby się znaleźć w sytuacji, gdyby nie spełniała Pani ustawowych warunków uzyskania renty, uzyskała decyzję odmowną, a następnie wnioskowała (powtórnie) o rentę w drodze wyjątku- tj. przyznawaną nieco bardziej uznaniowo przez prezesa ZUS.
kika613 / 89.230.8.* / 2015-05-13 15:17
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedż i przepraszam za duże litery.
kika613 / 89.230.8.* / 2015-05-10 21:58
UKOŃCZYŁAM 50 LAT UR 08.08.1965r.MĄŻ ZMARŁ 17. 05.2010r.SYN POBIERA RENTĘ RODZINNĄ Z ZUS ZŁOŻYŁAM WNIOSEK O PODZIAŁ RENTY DOSTAŁAM ODMOWĘ PONIEWAŻ PRACUJĘ ZAWODOWO I JEDNOCZEŚNIE STAŁAM SIĘ WŁAŚCICIELKĄ GOSPODARSTWA ROLNEGO POW 2 HA PRZELICZENIOWYCH ODZIEDZICZONYCH PO ZMARŁYM MĘŻU ARGUMENTACJA ZUS IŻ POSIADAM NIEZBĘDNE ŚRODKI UTRZYMANIA 1237 NETTO ORAZ MOŻLIWOŚĆ PRACY W GOSPODARSTWIE NADMIENIAM ŻE ANI JA ANI MĄŻ NIE PŁACILIŚMY KRUSU JESTEM ZAŁAMANA
wiwan / 2015-05-11 14:54
Skoro data Pani urodzin to 8.08.1965 to jeszcze Pani NIE ukończyła 50 lat. Ukończy je Pani jednak później niż 5 lat od dnia śmierci męża.

Jaki jest wiek syna ? Czy przez cały okres od śmierci ojca był do renty uprawniony ? Czy w międzyczasie wstąpił w zw. małżeński ?
magda810 / 78.10.232.* / 2015-05-06 16:39
Witam,
Będę wdzięczna za odpowiedź. Razem z mamą uzyskujemy rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Nadal studiuję (jestem an ostatnim roku, w październiku 2014 r. skończyłam 25 lat, więc renta przysługuje mi do końca września 2015 r.) oraz pracuję. Mój miesięczny przychód od stycznia do kwietnia br. to 2080 zł (1780 netto). Natomiast od maja będę zatrudniona na umowę o pracę za 3500 brutto (ok 2 500 netto). Czy zwiększona pensja będzie miała dla mnie jakieś skutki w roku 2015 (np. zmniejszenie renty lub konieczność zwrotu otrzymanej renty w przyszłym roku)?

pozdrawiam,
Magda
wiwan / 2015-05-07 10:40
Zatem korzystasz z przedłużenia prawa do renty do końca roku akademickiego mimo ukończenia już 25 lat.

Maj już jest, więc już jesteś zatrudniona z innym, wyższym wynagrodzeniem. Masz obowiązek informacyjny wobec ZUS na zgłoszenie tej zmiany wysokości dodatkowych przychodów. Zwykłe oświadczenie lub formularz RW-73 .

Dotychczas nie przekraczały one 70% przeciętnego wynagrodzenia krajowego (za przedostatni kwartał). Ale od maja już przekraczają, bo obecnie ( marzec-maj ) wynosi on 2759,90 zł brutto. Na kolejny okres (czerwiec- sierpień) nie jest jeszcze znany. Zatem od maja na podstawie Twojego zgłoszenia ZUS zacznie wypłatę świadczenia zmniejszać. A do końca lutego 2016 będziesz musiała dokładnie z ZUS-em się rozliczyć- tj. udokumenetować rzeczywiste (zaświadczenie od pracodawcy) przychody. Wtedy co do grosza zostanie ustalone, czy zmniejszenie nie było zbyt małe, czy zbyt duże i jaką kwotę ostatecznie i kto komu (ZUS Tobie, czy odwrotnie) jest winien.

Warto by zaświadczenie było z rozbiciem przychodów na poszczególne mc kalendarzowe, bo wtedy można dokonać zarówno rozliczenia w ujęciu poszczególnych miesięcy jak i ogólnorocznego za 2015 i wybrać wynik korzystniejszy dla rencisty.
bbb1016 / 79.185.32.* / 2015-04-17 20:37
W tym roku kończę studia.Ne wiem czy podejmę dalej naukę.Biorę rentę rodzinną.Mam 24 lata jak będę się uczyła to do 25 lat mam pewną rentę.Ale gdybym nie zdecydowała się dalej na naukę to do jakiego miesiąca mogę brać rentę i chodzi mi tu o miesiące wakacyjne.
wiwan / 2015-05-04 10:21
Ostatnio na ogół ZUS już sam z siebie, bez odwołań wypłaca r. rodzinną do końca roku akademickiego (30 września dla większości uczelni) nawet gdy w czasie tego roku studia podlegają zakończeniu i następuje utrata statusu studenta.
aka2110 / 212.106.160.* / 2015-04-15 14:03
ma 54 lata .Od 2007 kiedy zmarła moja żona dostaję częśc renty.Córka dostawała do 2008 bo się uczyła.Teraz ma 33 lata czy jej częśc powinienem dostać ja czy nie?
wiwan / 2015-05-04 10:26
Od utraty uprawnień przez córkę ZUS powinien był z urzędu ustalić nowy podział renty/ nową wysokość dla jednego uprawnionego, a więc powinien Pan uzyskać niemal jej podwojenie ( w kwotach brutto ).

Może obecne jak rozumiem nadal utrzymująca się 'połówkowa' jej wysokość wynika już z odrębnej kwestii- zmniejsznia wypłaty świadczenia na skutek jednoczesnego dorabiania przez Pana.
justyna530 / 46.205.191.* / 2015-04-08 14:26
Witam. Moja mama zmarła 9lat temu. Po jej śmierci ojciec złożył papiery na rente rodzinną i ją dostał pobierał ją aż do tamtego roku ponieważ teraz jest na emeryturze. I moje pytanie jest takie,czy ja mogę przejąć tą rente rodzinną???mam 33lata i pracuję
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-05-04 10:18
Ewentualne Pani prawo do renty rodzinnej w tym wieku byłoby związane z Pani całkowitą niezdolnością do pracy, która musiałaby powstać do ukończenia 16 lub później - do 25 jeśli w tym czasie jednocześnie Pani uczyła się/studiowała.

Bez tego warunku w wieku 33 lat jest Pani zdecydowanie 'za duża'.

Podstawa- art. 68, ust. 1, pkt. 3 ustawy emerytalnej
ekaz / 83.20.112.* / 2015-04-05 14:13
Witam. Bardzo proszę o informację czy dziecku przysługuje renta. 11.03.2015 wzięłam rozwód i zostały zasądzone alimenty na dziecko. 31.03.2015 mój już w tym momencie były mąż zmarł, w chwili śmierci był zarejesrtowany w UP jako bezrobotny bez prawa do zasilku
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-04-07 11:35
Rozwód i alimenty (dla byłej żony) mają znaczenie dla Pani prawa do renty rodzinnej po zmarłym, NIE mają dla prawa Waszego dziecka.
W tej sytuacji dla jego prawa do renty muszą być spełnione ogólne warunki prawa do renty rodzinne dla dziecka:
- po stronie dziecka- wiek, status ucznia/studenta
- po stronie zmarłego- minimalny staż ubezpieczeniowy (emerytalno-rentowy) w dniu śmierci i to, by śmierć nie nastąpiła później niż 18 miesięcy od ostatniego ubezpieczenia (emerytalno-rentowego).

Jedyne co wiem na razie, to to że były mąż nie był w ubezpieczeniu w dniu śmierci, skoro był bez prawa do zasiłku - no chyba, że był na stażu lub w trakcie przyuczenia do zawodu- tj. miał stypendium z PUP.
nadir10 / 217.91.155.* / 2015-03-22 21:35
Proszę dokładnie określić co to są okresy nieskładkowe .Czy status bezrobotnego ,zwolnienie lekarskie itp.Konkretne przykłady bo niestety ja tego nie rozumiem
wiwan / 2015-03-23 15:52
Dokładnie określa to ustawa emerytalna w swoim art. 7 :

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2013,000,1440.html

Sam okres bezrobocia nie jest żadnym okresem wliczanym do stażu, okres zasiłku chorobowego jest okresem nieskładkowym, okres zasiłku dla bezrobotnych- zasadniczo składkowym, chyba że w tym czasie bezrobotny miał ZLA.

W przypadku np. urlopu wychowawczego- znaczenie ma to kiedy (w jakich latach przypadł).
kika613 / 89.230.8.* / 2015-03-17 21:17
PROSZĘ O INFORMACJE JA UR. 8 MARCA 65R. MĄŻ ZMARŁ 17 MAJA 2010R. BYŁ NA RENCIE SYN STUDIUJE POBIERA RENTĘ.POD KONIEC LUTEGO TAK JAK MI PANI RADZIŁA UDAŁAM SIĘ DO ZUS Z WNIOSKIEM O PODZIAŁ RENTY W ZWIĄZKU Z UKOŃCZENIEM 50 LAT .W ZUS Z UŚMIESZKIEM ZOSTAŁAM POINFORMOWANA ŻE RENTA MI NIE PRZYSŁUGUJE PONIEWAŻ WYDŁUŻYŁ SIĘ WIEK PRZEJŚCIA NA EMERYTURĘ DO 67 LAT I AUTOMATYCZNIE WYDŁUŻA SIĘ WIEK W KTÓRYM WDOWY MOGĄ PRZECHODZIĆ NA RENTY RODZINNE .PROSZĘ O PODPOWIEDZ I WYKŁADNIĘ NA JAKI PRZEPIS TA PANI SIĘ POWOŁUJE.NA STRONIE GŁÓWNEJ ZUS WSZYSTKO JEST PO STAREMU KTO MA RACJĘ CZY POZOSTAJE MI ODWOŁANIE CZY DROGA SĄDOWA .JESTEM NA WYPOWIEDZENIU PRACODAWCA ZAMYKA FIRMĘ PO 32LATACH PRACY MAM ZOSTAĆ BEZ ŚRODKÓW DO ŻYCIA.
wiwan / 2015-03-18 10:48
Jest to totalna BZDURA. Art. 70 ustawy emerytalnej*, który reguluje prawo/warunki renty rodzinnej wdowy/wdowca NIE został zmieniony 'nowelizacją 67' **.

Nadal jest to m.in. ten warunek, który Pani już spełniła ( z par. 2 )- ukończenia 50 lat nie później niż 5 lat od śmierci męża.

Czy bezczelna urzędniczka odmówiła przyjęcia wniosku ?

Należało:
- nie zważając na te głupoty wniosek złożyć
- wezwać kierownika sali, zwierzchnika- by natychmiast sprawę wyjaśnić, bo to jest materiał na zw. dyscyplinarne.

Teraz tego Pani nie udowodni....

*USTAWA
z dnia 17 grudnia 1998 r.
o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2013,000,1440.html

**

USTAWA
z dnia 11 maja 2012 r.
o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/ustawa;z;dnia;11;maja,dziennik,ustaw,2012,000,637.html

Ps. Nie jestem panią :-)
kika613 / 89.230.8.* / 2015-03-18 18:53
WIWAN DZIĘKUJĘ BARDZO ZA WYCZERPUJĄCĄ PODPOWIEDŻ.JUTRO IDĘ DO ZUS I NIE DAM SIĘ SPŁAWIĆ.A TAK NA MARGINESIE TO MY WSZYSCY ZE SWOICH SKŁADEK I PODATKÓW UTRZYMUJEMY TAKICH NIEDOUCZONYCH URZĘDNIKÓW .JEDNAK ZUS TO INSTYTUCJA CUDÓW ZA NIC MAJĄCA PRAWA ZWYKŁEGO PETENTA.
wiwan / 2015-03-18 19:02
Zawsze na tym forum powtarzam- z urzędem niczego nie załatwia się na gębę. Ma przyjąć wniosek. Odmowy odbywają się na piśmie. Każdy urzędnik ma zwierzchnika.
Strach pomyśleć, czy nie ma ubezpieczonych, którzy nie mają jakiegoś świadczenia, dlatego że ta osoba ich zniechęciła do złożenia wniosku.
Może to jakaś kursantka była :-(((
Niki 25 / 83.24.119.* / 2015-03-09 21:15
Witam mam rente po tacie w msw i chciał bym się dowiedzieć czy mysze być na studiach żeby przedłurzyła mi się renta do 26 raku życia chodze do szkoły zaocznej policealnej technik kosmetologi i został mi rok.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-03-10 11:20
To, że to renta rodzinna mundurowa nie ma znaczenia- zgodnie z art. 24 ustawy emerytalnej MSW- stosuje się zasady 'zus-owskie' tj. takie jak przy powszechnym ub. społecznym.

Zatem aby prawo do renty rodzinnej dla dziecka ( które nie jest niezdolne do pracy ) przedłużyło się ponad 25 rok życia- muszą owe 25 urodziny nastąpić w czasie ostatniego roku studiów wyższych. Wtedy prawo do renty przedłuża się do końca owego roku akademickiego. Szkoła policealna to nie studia wyższe. Podyplomowe i doktoranckie też w tym rozumieniu.
kom / 77.255.37.* / 2015-02-21 13:28
witam mam 28 lat i przez siedem lat otrzymywałam rentę socjalną która już ustała mam 1,5 roczną córkę więc czy mam teraz możliwość na jakieś świadczenia np. pielęgnacyjne czy kuroniówkę nie będąc samotną matką
wiwan / 2015-02-23 14:58
Zasiłek dla bezrobotnych związany jest z ustaniem zatrudnienia- o czym Pani nie pisze. Świadczenia rodzinne to kwestia MOPS/GOPS/PCPR a nie ZUS- kluczowe są tu warunki dochodowe.

W zakresie systemu ub. społecznych, rent i emerytur, czy ZUS w grę wchodziłoby jedynie zasiłek opiekuńczy z ub. chorobowego w czasie zatrudnienia, zlecenia, działalności gospodarczej w związku z chorobą dziecka lub nagłym zamknięciem żłobka, przedszkola itp. Czyli tzw. 'chorobowe na dziecko'
wdowa63 / 79.185.36.* / 2015-02-10 22:14
Podstawe wymiaru swiadczenia jakie przysługiwalo zmarłemu stanowi kwota 2400.86
napisali"renta inwalidzka I gr od ktorej naliczana jest renta rodzinna stanowi 80% podstawy wymiaru zmarłego i wynosi kwote 1920.69
i dalej
renta rodzinna dla 2 osob wynosi 90% renty inwalidzkiej tj.1728.62
I dlatego moje pytanie poprzednie
czyli licza raz ze 100% 80% swiadczenia i od tego dopiero na 2 osoby 90 % swiadczenia?
wiwan / 2015-02-11 19:12
Rozumiem, bo tego Pani nie napisała- zmarły był w systemie mundurowym, a nie w ZUS i będzie to renta rodzinna MSW albo MON.

Owe 80% od podstawy wymiaru (uposażeń) zmarłego czyli 1920,69 stanowi świadczenie jakie miałby zmarły.

Renta rodzinna dla dwu osób wynosi 90% tej kwoty.
Zatem w Waszym przypadku renta rodzinna wynosi tak jak napisano 1728,62 zł brutto i bedzie dzielona na dwie części. Córka 864,13 brutto i Pani 864,13 zł brutto.
Netto dla każdej- ok. 744 zł. (po odprowadzeniu PIT i skł. zdrowotnej)
wdowa63 / 79.185.31.* / 2015-02-11 19:36
Bardzo dziękuję.Jestem pod wrażeniem.
wiwan / 2015-02-11 20:15
A proszę bardzo :-)

Zwracam uwagę, że od marca waloryzacja - przy tej kwocie renty- o 36 zł brutto do 1764,62, a więc do 882,31 brutto zł dla każdej.
Oraz, że w razie utraty uprawnień przez jedną z Was (np. zaprzestanie nauki) powoduje, że dla jednej uprawnionej renta wynosi 85%, a nie 90% świadczenia, jakie miałby zmarły.
wdowa63 / 79.185.36.* / 2015-02-10 18:45
Bardzo prosze o sprawdzenie czy dobrze rozumiem wyliczenie renty rodzinnej dla dwoch osob uprawnionych dla matki i corki
_ze 100% najpierw 80%
_pozniej z tych 80% wylicza sie dopiero 85%(bo dwoje)?
np.z 1000 jest 800 zł
a 80%z 800 to 680 do wyplaty?
Czy to jest prawidłowa reguła?
wiwan / 2015-02-10 21:12
Skąd jakieś 80% ? To nie zasiłek chorobowy.

Przy dwu osobach uprawnionych renta (łącznie) w kwocie brutto wynosi 90% świadczenia jakie miał zmarły, albo jakie miałby, gdyby w dniu śmierci uzyskał rentę z tyt. niezdolności do pracy.

Technicznie jednak jest dzielona na dwie części, z których każda osobno już podlega zaliczce PIT i składce zdrowotnej.

Netto= 0,8075 brutto + 46,33 zł. Z grubsza, bo bez wdawania się w zaokrąglanie podstawy PIT i zaliczki do pełnych złotych.

Najnowsze wpisy