Forum Forum emerytalneInne

Komu przysługuje renta rodzinna

Komu przysługuje renta rodzinna

Money.pl / 2008-08-27 20:18
Komentarze do wiadomości: Komu przysługuje renta rodzinna.
Wyświetlaj:
renta25 / 46.112.176.* / 2015-02-08 11:54
Otrzymuję rentę po zmarłym tacie od października 2014 do czerwca 2015. W czerwcu kończę studia. Chciałam następnie podjęć studia podyplomowe. 19 stycznia 2016 ukończę 25 lat. I byłabym wtedy w trakcie kończenia I semestru podyplomówki, która ma 3 semestry. Czy podczas tych studiów będę mogła pobierać jeszcze rentę, czy tylko do ukończenia 25 r.ż.?
wiwan / 2015-02-09 14:40
Prawo do renty rodzinnej będzie tylko do stycznia (włącznie) 2016. Przepis o przedłużaniu do końca roku akademickiego dotyczy: tylko studiów wyższych, a nie doktoranckich czy podyplomowych, które nie są studiami wyższymi w rozumieniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, na co jest bogate orzecznictwo sądów.
piotr365 / 91.239.247.* / 2015-02-02 17:07
dziekuje za odpowiedz zlozylem wniosek chociaz pani z zusu nie napawala optymizmem bo po obejrzeniu dokumentow powiedziala ze raczej przyjdzie odmowa ale mowila ze zawsze mozna sie odwolac do prezesa zus o rente w drodze wyjatku
wiwan / 2015-02-02 18:02
Wniosek o rentę w drodze wyjątku to jest osobna czynność prawna od odwołania się od decyzji odmownej w sprawie świadczenia.

Jednym z 4 warunków uzyskania świadczenia w drodze wyjątku jest brak niezbędnych środków do życia. Posiadanie prawa do renty socjalnej moim zdaniem wyklucza możliwość uzyskania renty rodzinnej w drodze wyjątku.
piotr365 / 91.239.247.* / 2015-02-02 19:14
no to tez mnie pan nie pocieszyl ale zobaczymy nie wszystko jeszcze stracone dziekuje bardzo za pomoc pozdrawiam
wiwan / 2015-02-03 10:45
Ja tu bardziej jestem od rozjaśniania przepisów. Lepiej być przygotowanym i wiedzieć dlaczego jakiś wniosek do ZUS kończy się wbrew oczekiwaniom.
piotr365 / 91.239.247.* / 2015-03-02 13:18
witam ponownie przyszedl mi dokument z zusu o przedlozenie dodatkowych dokumentow czyli druku n9 o stanie zdrowia i zaswiadcza szkolnego za okres nauki po ukonczeniu 16 roku zycia do 18 roku zycia mam takie pytanie co to moze oznaczac? i po co musza wiedziec w jakich dokladnie okresach sie uczylem po 16 roku zycia do 18?przeciez maja juz jedno zaswiadczenie aktualne ze sie ucze prosze o odpowiedz
wiwan / 2015-03-02 13:56
Z powodu, który już Ci padałem 2 lutego. Dla prawa do renty rodzinnej dla dziecka w wieku ponad 25 lat- ważne jest to kiedy powstała jego niezdolność do pracy.
piotr365 / 91.239.247.* / 2015-04-03 19:51
witam pana ponownie mam jeszcze jedno pytanie odnosnie orzeczenia lekarza orzecznika jestem juz po komisji lekarskiej mam orzeczenie na ktorym jest napisane ze jestem calkowicie niezdolny do pracy do 03.2018 lecz dzisiaj przyszlo mi pismo stwierdzajace wadliwosc orzeczenia czy to oznacza ze bede wezwany na jeszcze jedna komisje? w tym orzeczeniu doczytalem sie bledu w dacie z 2015 na 2105 czy moze chodzic wlasnie o ta wadliwosc? prosze o odpowiedz
wiwan / 2015-04-03 21:50
Jeśli podano podstawę prawną- art. 14, ust. 2d- to niestety oznacza, że prezes ZUS (formalnie, a w praktyce jakiś departament) zgłosił sprzeciw wobec orzeczenia lekarza orzecznika, i będzie ponowne już komisyjne rozpatrzenie Twojej niezdolności do pracy.

Jeśli inną- to może być kwestia tej ewidentnej literówki w dokumencie.

Może ją po prostu przytocz- tj. art., ust, par. jakiej ustawy.
piotr365 / 91.239.247.* / 2015-04-04 08:35
no wlasnie tak jak pan napisal art.14 ust.2d ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczen spolecznych
wiwan / 2015-04-07 11:25
No więc niestety ponowne badanie lekarskie, tym razem w składzie trzyosobowym, bo z obecnym orzeczeniem lekarskim nie zgadza się 'sam ZUS'.

Poza stresem - odwleka to wydanie decyzji rentowej i niestety zwiększa prawdopodobieństwo- że będzie ona odmowna.....
piotr365 / 91.239.247.* / 2015-04-09 09:48
no tak ja na wiele nie licze jestem przygotowany takze na odpowiedz odmowna szkoda tylko ze zus zglasza sprzeciw wtedy gdy orzeczenie jest na korzysc drugiej osoby bo zapewne gdybym mial orzeczenie odmowne nikt by takiego sprzeciwu nie zglosil
wiwan / 2015-04-09 10:03
Wtedy na identycznej zasadzie, też w terminie 14 dni, z tego samego artykułu 14, ale z innego ustępu ( 2a ) to ubezpieczony, czyli Ty może złożyć sprzeciw do orzeczenia orzecznika, co też skutkuje komisją.

Sprzeciw wynika na 95% po prostu z deficytu FUS. Zwolnienia lekarskie też są teraz dużo bardziej prześwietlane czy podważane jest zasadność umów o dzieło (nieoskładkowane) zawartych zamiast (zdaniem ZUS) zleceń (oskładkowanych co do zasady)

Powodzenia.
piotr365 / 91.239.247.* / 2015-01-30 21:41
witam mam 26 lat moj ojciec zmarl 3 lata temu ucze sie zaocznie i jestem na rencie socjalnej i mam takie pytanie czy nalezalaby sie dla mnie jeszcze renta po zmarlym ojcu?podkreslam ze ojciec nie mial przepracowanych 5lat w okresie ostatnich 10 prosze o odpowiedz
wiwan / 2015-02-02 14:32
1. O ojcu mam zbyt mało danych by stwierdzić, czy spełnił warunki uzyskania renty rodzinnej po nim, bo warunek 5/10 nie jest jedynym, a są inne okoliczności takie jak ogólny staż ubezpieczeniowy albo ogólny wymiar okresów składkowych zmarłego, które pozwalają z warunku 5/10 być zwolnionym.

2. To, że masz prawo do r. socjalnej oznacza, że Twoja niezdolność do pracy jest efektem naruszenia organizmu, które nastąpiło:
- przed ukończeniem 18. roku życia albo
- w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
- w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

By mieć prawo do renty rodzinnej w swoim wieku- Twoja niezdolność do pracy musiała powstać :
- do ukończenia 16 lat;
- do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyłeś wtedy 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia.

Jak widać nie są to warunki tożsame- nie wiem wiec na 100%, czy prawo do renty rodzinnej byś uzyskał.

3. Owszem można łączyć prawo do obu rent o które pytasz, ale jest limit łącznej kwoty obu świadczeń - 200% najniższej renty z tyt. niezdolności do pracy. Limit wynosi wiec obecnie 2 x 844,45 zł brutto/mc. W praktyce oznacza to zmniejszanie renty socjalnej w zależności od ustalonej kwoty r. rodzinnej.
alinka18 / 2015-01-26 20:59
Odnośnie alimentów:życzę państwu powodzenia,moja córka też ma zasądzone alimenty od 17 lat ale ojciec nigdy nawet jednej raty nie zapłacił i nikt go nie może zmusić!!! Ja ponownie wyszłam za mąż ale drugi mąż szybko zmarł i nie przysposobił moich córek formalnie.Teraz mam nie lada problem z przeżyciem z dnia na dzień, więc poszłam do ZUS zapytać o rentę rodzinną.Tam pani mi powiedziała że mnie się nie należy taka renta ponieważ 50 lat skończę 18sierpnia 2016 roku - mąż zmarł 14 sierpnia 2011 roku.Natomiast powiedziała mi że mojej córce należy się taka renta i dała wniosek do wypełnienia.Kiedy dziś poszłam złożyć ten wniosek inna pani w ZUS stwierdziła że oczywiście nawet córce się nie należy renta???
Pniżej podstawa prawna wg. pracownika ZUS,która powinna być zastosowana w naszym przypadku?

"Dzieci ubezpieczonej osoby zmarłej - zarówno własne, jak i drugiego małżonka czy przysposobione - mają prawo do renty rodzinnej do ukończenia 16 roku życia, a także po osiągnięciu tego wieku, do ukończenia 25 lat (o ile dalej się uczą)."

Jak to jest tak naprawdę??Która z tych pań miała rację? Jednak przyjęła mój wniosek z wielką łaską więc chyba dostanę decyzję?Taka renta pozwoliłaby nam wreszcie normalnie żyć,skromniutko ale byłoby chociaż na chleb.Mąż był emerytem.
wiwan / 2015-01-26 21:18
Jak rozumiem pytamy o rentę po DRUGIM Pani mężu ?
Dopytuję, i może na tej samej zasadzie dwie wersje z ZUS- bo nie do końca do urzędników docierało, o co Pani pyta.

Jeśli tak- to brak przysposobienia NIE jest tu żadną przeszkodą do uzyskania prawa do renty rodzinnej po ojczymie przez Pani córkę. Bo jest ona dzieckiem żony zmarłego. To wynika z zreferowanej przez urzędnika podstawy prawnej- czyli art. 68, ust. 1 Ustawy emerytalnej.

Pozostaje jeszcze kwestia tego, czy :
- zmarły po swojej stronie spełnił warunek uzyskania renty rodzinnej po nim (przez kogokolwiek)
- córka spełnia warunki wieku/nauki.

Warunku uzyskania 50 lat nie później niż 5 lat od śmierci Pani nie spełni. Ale jeszcze jest kwestia ukończenia owych 50 lat nie później niż 5 lat od zaprzestania wychowywania córki uprawnionej do r. rodzinnej. Być może (nie znam daty urodzin córki) jednak warunek renty spełni i Pani.
alinka18 / 2015-01-26 21:33
Dziękuję bardzo za odpowiedź,na taką liczyłam w głębi duszy.
Córka w listopadzie 2014 roku skończyła 16 lat(11.11.1998r),uczy się w szkole średniej w 1 klasie technikum.Jest dzieckiem z orzeczeniem,po operacji kolan i czeka ją kolejna ale mnie nie stać na nią. Ostatnią miała jeszcze jak żył mąż.
W chwili śmierci był emerytem od 2005 roku,wcześniej był rencistą.Nie wiem czy wystarczająco wyjaśniłam poniższą kwestię?

"zmarły po swojej stronie spełnił warunek uzyskania renty rodzinnej po nim (przez kogokolwiek)"
wiwan / 2015-01-26 21:49
Skoro zmarły miał już swoje świadczenie z ZUS, to zdecydowanie 'po jego stronie' warunek został spełniony.

Zatem teraz na złożony wniosek uzyska rentę rodzinną.
Pani jako osoba wychowująca dziecko do renty uprawnione- również może uzyskać prawo do renty. Wraz z jej 18 urodzinami* 'zaprzestanie' Pani ją wychowywać, zatem swoje 50 lat ukończy Pani przed upływem 5 lat od tego 'zaprzestania'. Czyli jak dobrze na szybko liczę nie nastąpi luka w Pani prawie do renty rodzinnej.

Zwracam uwagę, że to, że do renty będziecie uprawnione obie- kwotowo niewiele zmieni na plus, niż w przypadku gdy rentę będzie miała tylko córka.

* nastąpiłoby to wcześniej gdyby córka porzuciła naukę albo wyszła za mąż przed 18 urodzinami.
alinka18 / 2015-01-26 22:14
Ooo!!! Byłoby super!Będę z utęsknieniem czekać na dsecyzję ZUS.Chociaż pani w Zusie proponowała żebym ja jednak nie przyumowała renty rodzinnej tylko ubiegała się o rentę z tytułu niezdolności do pracy i tak będzie korzystniej - no chyba że nie dostanę renty chorobowej wtedy podzielić się z córką rodzinną.Już kiedyś byłam na rencie chorobowej ale orzecznik uznał że jestem zdrowa w marcu a w maju trfiłam przypadkiem do tej samej pani doktor na badania wstępne do pracy ale mi nie podpisała zgody na pracę.Szepnęła mi natomiast żebym starała się nadal o rentę chorobową bo do żadnej pracy się nie nadaję -astma,nie mam prawego stawu barkowego,brak ścięgna,kręgosłupi szyjny i lędźwiowy,jestem po operacji narządów rodnych-podobno guz nie był złośliwy,zwyrodnienia stawów kolanowych,od roku depresja jeszcze.Pracuję ze stawką najniższej krajowej z tego jeszcze dojeżdżam do pracy 55km w jedną stronę,pracuję z bronią w ręku.Boję się- drugi miesiąc jestem na zwolnieniu lekarskim i jeszcze w styczniu złamałam rękę.Przepraszam !!
Odezwę sie zaraz jak tylko dostanę decyzję z ZUS .Dziękuję za odrobinę nadziei.
wiwan / 2015-01-26 22:23
No więc obecnie (zasiłek chorobowy) rzeczywiście niekoniecznie wnioskować o rentę rodzinną dla siebie.

Co do
nie przyumowała

Jeśli złożyła Pani wniosek w imieniu swoim i córki- i taka byłaby decyzja-to byłby to wniosek o wyłączenie z kręgu uprawnionych.
Jeśli złożyła Pani wniosek tylko w imieniu córki- w dowolnym czasie można złożyć kolejny wniosek- tym razem o rentę dla siebie.
alinka18 / 2015-01-26 22:32
Oczywiście złożyłam wniosek w imieniu swoim i córki.Na rentę chorobową owszem ale to potrwa ponieważ kolejki do lekarzy są potężne,więc nie zależy to tylko ode mnie. Podobno zawsze mogę przejść z jednej na drugą rentę bez problemu?Będę się martwić jak będzie decyzja.Dziękuję raz jeszcze.
wiwan / 2015-01-26 22:39
Nie do końca zawsze, bo orzeczenie o niezdolności do pracy może być przecież okresowe, a nie stałe.
Natomiast w czasie 'trwania' orzeczenia tj. w Pani konkretnym przypadku posiadania prawa do dwu świadczeń jednocześnie -można zmieniać to, które z nich realizuje się w postaci już pieniężnego pobierania pieniędzy.
alinka18 / 2015-01-27 13:21
Ależ oczywiście orzeczenie o niezdolności do pracy będzie pewnie okresowe i nie więcej niż rok jeżeli naturalnie będzie!
Natomiast podobno mogę wówczas wybrać pomiędzy wariantem dla mnie lepszym i zrzec się na córke renty rodzinnej na okres mojej renty chorobowej a sama pozostać przy chorobowej.Gdybym nie dostała kontynuacji chorobowej to wracam na rentę rodzinną?Ale to na razie abstrakcja,za daleko się zapędzam.poczekajmy,zobaczymy jak sytuacja się rozwinie.Dziękuję,odezwę się pewnie niebawem.
wiwan / 2015-01-27 13:26
Uściślijmy- nie 'zrzec na rzecz', ale złożyć wniosek o wykluczenie (siebie) z kręgu uprawnionych do renty, co spowoduje ponowne ustalenie jej wysokości dla pozostałych uprawnionych ( tu :1 ).
alinka18 / 2015-01-27 13:51
Ok, to chyba nie najlepszy wariant dla mnie.Mam rozumieć że w moim konkretnym przypadku najlepszym wyjściem byłoby żeby córka dostała prawo do renty rodzinnej,poczekać do ukończenia mojego 50 roku życia i wówczas również sama będę mieć prawo do takiej renty rodzinnej prawie bezterminowo? Chyba najbardziej bezpieczne wyjście? To tak podsumowałam w ogromnym skrócie.
wiwan / 2015-01-27 14:00
Raczej poczekać, aż prawo utraci córka- ze względu na osiągnięcie 25 lat.
Pani prawo wg. obecnego stanu prawnego i podanych dat będzie bezterminowe. Oczywiście wraz z wiekiem emerytalnym można 'przejść' na emeryturę, o ile w ogóle będzie miało to sens finansowy- tj. jeśli na rencie będzie Pani po prostu pracowała, brała zlecenia itd. Czyli jeśli uzyskana emerytura będzie większa niż Pani renta rodzinna w tym czasie.
alinka18 / 2015-03-04 17:10
Witam,rozmawialiśmy na forum końcem stycznia na temat renty rodzinnej i dziś dostałam decyzję z ZUS-u przyznającą rentę dla mnie i córki???Jestem zaskoczona że również dla mnie?Wprawdzie tylko do 11.11.2016 ale jednak również i dla mnie?Córka ma do 31.08.2018 roku?
wiwan / 2015-03-04 19:06
No więc tak jak pisałem.
Pani decyzja opiewa na okres do dnia pełnoletności córki, bo wtedy zaprzestanie Pani wychowywać dziecko do renty uprawnione. Pani prawo może ustać wcześniej- jeśli córka w tym czasie wyjdzie za mąż, albo utraci swoje prawo do renty na skutek zaprzestania nauki.
Jej decyzja opiewa do końca roku szkolnego, w którym kończy 25 lat.

Jej prawo może ustać wcześniej- na skutek zaprzestania nauki. Może się nieco wydłużyć w związku ze studiami.

I jak napisałem też wtedy- Pani prawo moim zdaniem przekształci się w dożywotnie w sierpniu 2016 r. ( nie wiem dlaczego obecna decyzja już tego nie uwzględnia ) bo skończy Pani 50 lat przed upływem 5 lat od zakończenia wychowywania córki do renty uprawnione
weltes / 2015-01-25 03:34
witam chciałbym się dowiedzieć czy moge uzyskać status bezrobotnego(pobierać zasiłek) jeśli pobieram rente rodzinną(kontynuje nauke zaocznie) w kwocie brutto 844 zł ,na ręke jakieś 730zł
wiwan / 2015-01-26 11:19
TAK. Bo wysokość świadczenia nie przekracza* 1/2 aktualnej płacy minimalnej.

O ile oczywiście inne warunki uzyskania statusu bezrobotnego, a potem zasiłku są/będą spełnione.

* warunek z art. 2, ust. 1, pkt 2, ppkt. c) ustawy o promocji zatrudnienia.
weltes / 2015-01-27 21:58
chyba już straciłem możliwość uzyskania zasiłku czy jak byłem zatrudniony od 01.07.2013 do 05.07.2014 moge zarejestrować sie jako bezrobotny i w jakiś sposób starać się teraz o zasiłek.pozdrawiam
wiwan / 2015-01-28 11:21
A ja mam znać się jeszcze na prawie pracy ;-)))

Zarejestrować można się w dowolnym czasie, jeśli spełnia się warunki uzyskania statusu bezrobotnego- na stronie www każdego PUP je znajdziesz. Gotowość do podjęcia pracy, kwestia dochodów, niepobierania nauki (poza studiami niestacjonarnymi i szkołami dla dorosłych), brak zatrudnienia.

Wśród ww warunków nie ma kwestii czasowej tj. jakiegoś przedawnienia od ostatniego zatrudnienia.

Natomiast okres ten ma ma zdecydowanie znaczenie dla prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Chodzi o główny warunek ubezpieczenia społecznego (składki na FP) od podstawy nie niższej niż płaca minimalna w ciągu min. 365 dni w ciągu ostatnich 18 mc przed rejestracją. Jeśli więc po 5.07 nie miałeś już np. innego etatu, zlecenia- to upływ 1/2 roku sprawia, że nie da się już ww warunku spełnić.

Mimo to rejestracja w PUP ma sens - kwestia pozyskania stażu, przysposobienia zawodowego.
Nie ma sensu jedynie dla ub. zdrowotnego, bo to jest i tak z renty rodzinnej.
weltes / 2015-01-31 14:12
wielkie dzieki po raz drugi pomogłeś pozdrzawiam
:):)
Alicja164 / 94.254.128.* / 2015-01-24 14:21
Od 5 lat otrzymuje rentę rodzinną po ojcu z tego względu ze się uczę . Zaszłam w ciąże ale nie mam zamiaru rezygnować ze studiów . I tu moje pytanie . Czy rentę nadal będę otrzymywać jeżeli urodze dziecko i będę nadal się uczyć ?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-02-04 10:58
Urodzenie dziecka samo z siebie niczego nie zmienia w prawie do renty rodzinnej, przy zachowaniu innych warunków jej otrzymywania.
Weronika527 / 46.112.224.* / 2015-01-21 04:36
Witam, mam 20 lat i w tym miesiącu rezygnuję ze studiów. Od października zamierzam studiować na innym kierunku, jednak w czerwcu kończę 21 lat. Moja mama uważa, że jeśli nie podejmę studiów przed ukończeniem 21 roku życia, renta rodzinna przestanie mi przysługiwać, niezależnie od tego czy w październiku podejmę kolejne studia. Czy to prawda? Będę wdzięczna za odpowiedź :)
wiwan / 2015-01-21 10:30
Uzyskanie wieku 21 lat nijak nie wpływa na zmianę prawa do renty rodzinnej. Jeśli chodzi o rentę dzieci- to znaczenie ma ich wiek 16 i 25 lat.
Jeśli chodzi o rentę wdowy to znaczenie ma jej wiek 45/50 lat i wiek dziecka 18 lat.

Zatem ponownie uzyskasz prawo do renty od października 2015 jeśli odpowiednio szybko doniesiesz zaświadczenie o studiów podjęciu.

Teraz oczywiście masz obowiązek poinformować ZUS o zaprzestaniu studiowania, renta za miesiące po zaprzestaniu będzie nienależna.
Weronika527 / 46.112.224.* / 2015-01-22 02:26
Zdaję sobie z tego sprawę i dziękuję za szybką odpowiedź :)
EWE... / 176.101.143.* / 2015-01-13 15:39
DZIEN DOBRY! MOJA SIOSTRA ZMARLA W TYM ROKU MAJAC 38 LAT ZOSTAWILA MEZA I DWOJE DZIECI 6 LAT I 2 LATKA. SIOSTRA PRZEZ OKOLO 10 LAT PRACOWALA NA 1/4 ETATU ZACZELA PRACE ZARAZ PO SZKOLE PO 10 LATACH PRZESTALA PRACOWAC BO ZASZLA W CIAZE Z PIERWSZYM DZIECKIEM POTEM JUZ NIE WROCILA DO PRACY. CZY DZIECIA NALEZY SIE RENTA RODZINNA PO MATCE??? PROSZE O ODPOWIEDZ, Z GORY DZIEKUJE.
wiwan / 2015-01-13 19:16
Nie podała Pani konkretnych dat, ale tak z grubsza już widać, że prawa do renty rodzinnej nie będzie, bo:
- zmarła nie miała w ciągu ostatnich 10 lat przed śmiercią min. 5 lat ubezpieczenia (emerytalno-)rentowego, a nie miała w chwili śmierci 25 lat składkowych, co z warunku "5/10" by zwalniało.
ANI
- śmierć nie nastąpiła w czasie ubezpieczenia (emerytalno-)rentowego ani do 18 mc od jego ustania, a nie miała 20 lat stażu ubezpieczeniowego, który zwalniałby z warunku "18 mc)
Ja22222 / 31.2.90.* / 2015-02-17 23:08
Witam :-)
Mam pytanie mój chłopak zmarł w wieku 21 lat gdy byłam z nim w 5 miesiącu ciąży
Czy mogę starać się o rente rodzinna dla córeczki ?
z dokumentów które otrzymałam od jego pracodawcy wynika że miał przepracowane 2 lata ale na umowe śmieciowca.
Niby dwa dni przed śmiercią została zapłacona za niego składkana Zus.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-02-18 14:30
To, że dziecko było nienarodzone nie powinno być przeszkodą. Bo z ustawy nie wynika takie wyłączenie dla 'nasciturusa' jak się prawnie taki podmiot prawa nazywa- nie wynika.

No i jest już orzecznictwo sądów w tym zakresie- głównie przytacza się uchwałę Pełnego Składu Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego z dnia 30 listopada 1987 r., sygn. akt. III PZP 36/87 , choć dotyczyła ona prawa do odszkodowania dla dziecka z tyt. śmierci jego ojca na skutek wypadku przy pracy, która nastąpiła przed jego urodzeniem.

W razie decyzji odmownej z tego powodu- odwołanie do sądu pracy/ub. społecznych. Potrzebne do wniosku będzie ustalenie ojcostwa. No i renta dopiero od urodzenia dziecka.
---------
Natomiast za mało wiemy o warunkach 'po stronie' zmarłego. Co to znaczy 'smieciowa' ?
Jeśli ma Pani na myśli zlecenie, to czy przypadło ono na czas, gdy zmarły był uczniem/studentem ? Dzieło ?

Czy śmierć nastąpiła w jej czasie, czy po zakończeniu. Jeśli tak- to jaki okres upłynął od zakończenia do śmierci ?
Aniaxx / 80.50.144.* / 2015-01-09 17:57
Witam. W kwietniu 2014 roku skończyłam technikum i postanowiłam zrobić sobie rok przerwy od nauki a we wrześniu 2014 roku zmarła mi mama. Rentę po niej dostaje mój młodszy brat. Ja w październiku 2015 roku chciałabym iść na studia i zastanawiam się czy mi także nalezałaby sie renta? Dziękuję za szybką odpowiedź
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-01-12 12:23
Tak, należałaby się. Bo jak rozumiem wieku 25 lat jeszcze nie osiągnęłaś i w październiku mieć nie będziesz.
Tyle, że spowoduje to obniżenie renty dla brata. W kwotach brutto- do 45/85 renty jaką będzie miał we wrześniu- czyli po tegorocznej marcowej waloryzacji. Twoja część będzie identyczna jak jego po tym obniżeniu.

w kwotach netto wygląda to inaczej, ze względu na odrębne opodatkowanie każdej z części renty.
Aniaxx / 83.23.251.* / 2015-01-15 22:45
Ale słyszałam, że prawo nie działa wstecz i skoro cała kwota została przyznana bratu to tej decyzji się już nie zmieni.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-01-16 11:45
To NIE będzie działało przecież wstecz. Renta po zmarłym jest formalnie jedna, dzielona technicznie na aktualną liczbę uprawnionych. Przecież nie będzie kwestii obniżania świadczenia brata za miesiące SPRZED Twojego włączenia do kręgu uprawnionych.

To, że decyzja dla brata opiewająca np. na okres do 30 września i na kwotę np. 844,45 zł brutto, nie oznacza- że kwota ta nie wzrośnie od marca (bo wejdzie waloryzacja), albo że renty tej nie utraci w kwietniu, jeśli ma skończone 16 lat i porzuci szkołę....
kkttoośś / 31.42.14.* / 2014-12-08 13:57
witam. Moja starsza siostra zrezygnowała w tym roku ze szkoły jak i zarówno z renty rodzinnej po ojcu. Czy renta będzie przysługiwała mi teraz w całej kwocie (moja+siostry) ?
wiwan / 2014-12-08 14:38
Rozumiem, że Ty nadal jesteś do renty uprawniony, tj. dotąd ją pobierałeś.
Tak, będzie to "cała kwota", co nie oznacza prostej sumy dotychczasowych kwot netto.
Bo kwota brutto spadnie o 1/18 w stosunku do sumy kwot brutto pierwotnej, ale dla wyliczenia kwoty netto będzie już uwzględniana jedna kwota miesięczna zmniejszająca podatek, jedna składka zdrowotna.
kkttoośś / 31.42.14.* / 2014-12-08 14:56
A czy renta automatycznie przyjdzie większa? Czy trzeba iść do ZUSu ?
wiwan / 2014-12-08 15:05
Nie trzeba, jeśli jak napisałeś siostra zrezygnowała z renty- tj. zawiadomiła Zakład (do czego była zobowiązana) o przerwaniu nauki.
kkttoośś / 31.42.14.* / 2014-12-08 15:13
dziękuję za odpowiedź :)
kika613 / 89.230.8.* / 2014-12-04 22:35
Wiwan jeżeli dobrze zrozumiałam 9 marca składam wniosek o przeliczenie i podział renty, biorę przez 3 miesiące a następnie 1 lipca kolejny już tylko na siebie mimo że wtedy minie 5 lat od śmierci męża.Dziękuję za odpowiedż.
wiwan / 2014-12-05 10:45
Tak. W lipcu nie zmienia się Pani prawo do renty- zmienia się (tj. ustaje) prawo syna oraz zmienia się techniczny podział/kwota świadczenia.
W związku ze spełnieniem warunku uzyskania 50 lat nie później niż 5 lat od śmierci męża- Pani prawo będzie dożywotnie- lub do uzyskania i wybrania innego świadczenia (swojej emerytury, renty z tyt. niezdolności).

Ps. wniosek o rentę można złożyć nawet na 30 dni przed spełnieniem warunków uzyskania renty- a więc już w lutym.

Jak rozumiem wynagrodzenie z etatu ma Pani nie wyższe niż 2646,80 zł brutto
grazynamaus / 217.99.119.* / 2015-01-28 23:43
jak rozumie mozna zarobic 2646,80 pobierajac rente rodzinna
wiwan / 2015-01-29 10:55
Nie tak.
Można dorabiać ile się chce, tyle że dodatkowe przychody (podlegające co do zasady skł. społecznym, czyli np. nie wlicza się najmu garażu) jeśli przekraczają limit 70% przeciętnego wynagrodzenia- powodują zmniejszenie kwoty świadczenia, a limit 130%- całkowite zawieszenie wypłaty.

Obecnie (grudzień 2014- luty 2015) ten pierwszy próg to jest to właśnie 2646,80 zł brutto/mc. Co 3 miesiące w ślad za danymi GUS kwota ta się zmienia.
kika613 / 89.230.8.* / 2014-12-04 20:54
Syn urodzony w czerwcu 1991r. Studia magisterskie renta przyznana do 30 czerwca 2015r.Mąż był na rencie z ZUS zmarł 17 maja 2010r. Ja pracuję ubezpieczona w ZUS ur. 8 marca 1965r.
wiwan / 2014-12-04 21:43
Tak, uzyska Pani prawo do renty rodzinnej po ukończeniu 50 lat, bo nastąpi to nie później niż 5 lat od śmierci męża- a taki jest warunek- z art. 70, ust. 2 Ustawy emerytalnej.

Zatem rzeczywiście możecie dzielić się rentą przez krótki czas 'na zakładkę'.

Ale zwracam uwagę, na kwestię zmniejszania/zawieszania jej wypłaty skoro Pani pracuje, a więc uzyskuje przychody podlegające ub. społecznym. Są tu limity kwotowe.
kika613 / 89.230.8.* / 2014-12-04 00:26
Proszę o pomoc ,syn ma przyznaną rentę do 30 czerwca 2015r koniec studiów, ja kończę 50lat 8 marca 2015r ur. 8 marca 1965r.czy dostanę rentę po połowie z synem a od czerwca w pełnej wysokości
wiwan / 2014-12-04 11:14
Odpowiedź niemożliwa bez podania daty urodzin syna i daty śmierci męża (jak rozumiem).

Nie wspomina Pani o kwestii swojej niezdolności do pracy- zatem jej nie ma ?
renta dla wnuczku / 88.156.187.* / 2014-11-21 01:50
czy wnuczka moze dpstac rente po dziadku?mieszkala z nim pd urodzenia jej matka wychoeuje ja dziecko ma 4lata wiec matka jest z nia nie pracuje bo ciezko zdobyc jej prace ktora pogodzi z przedszkplem.nikt jej nie pomaga.dziecko ma zasadzone alimenty od ojca ktprych ten nie placi. to dziadek byl ojcem dla dziecka pomagal w utrzymaniu i zapewnial dach nad glowa wnuczce i jej matce
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-11-21 10:24
Niestety moim zdaniem nie, bo konieczny byłby warunek przyjęcia przez dziadka owej wnuczki na wychowanie (min. rok przed śmiercią)oraz warunek braku możliwości jej utrzymania przez rodziców. Obecność i jak sama Pani pisze wychowywanie wnuczki również przez jej matkę trudno uznać za sytuację przyjęcia na wychowanie przez dziadka. Z kolei alimenty stanowią jakieś utrzymanie.

Powyższe z art. 67 ustawy emerytalnej.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by wniosek rentowy złożyć.

Ps. Jeśli do renty uprawniona jest wdowa- babcia wnuczki i ją pobiera/będzie pobierać- to brak prawa do renty dla wnuczki tylko minimalnie zmienia kwestię finansową w rodzinie- bo dla dwu osób jest ona tylko o 1/17 wyższa niż dla osoby jednej.
Anaaaa / 178.37.28.* / 2014-11-19 23:11
Witam. Mam pytanie. Od wielu lat pobieram rente po zmarlym ojcu. W grudniu moja mama przejdzie na rente rodzinna wiec zostanie ona podzielona na pół. Chcialabym wziac kredyt, moim dochodem jest tylko renta. dowiedzialam sie ze moge go dostac lecz jak na razie podalam cala kwote ktora przypada mi. Jesli zostanie ona podzielona i ja dostane tylko pol tej kwoty to bedzie mialo to wplyw na kredyt? Dostane go? Bardzo prosze o odp.
wiwan / 2014-11-20 09:19
Ależ to nie jest kwestia emerytalna, ubezpieczeniowa tylko....bankowa. Czyli nagłe i stałe zmniejszenie dochodów w trakcie badania zdolności kredytowej. Więc "tutaj" tej odpowiedzi nie uzyska Pani szybko.

Pytanie na ten dział:

http://www.money.pl/forum/grupa,14,0,0,40,0,kredyty.html

lub

http://www.money.pl/forum/grupa,47,0,0,40,0,bankowe.html

Najnowsze wpisy