Forum Forum dla firmKadry

Koniec długotrwałej pracy na czas określony

Koniec długotrwałej pracy na czas określony

Money.pl / 2011-09-29 11:40
Wyświetlaj:
alekkk / 2011-09-30 11:51
nie wydaje Wam się, że przez tą zmianę jeszcze więcej osób będzie zatrudnianych na umowy cywilnoprawne?
szklarek / 2011-10-03 09:56
Wręcz przeciwnie- im krótszy okres rozliczeniowy tym częściej w branżach sezonowych pracodawca boryka się z kwestią nadgodzin i postojowego na przemian, których unika właśnie poprzez inne formy zatrudnienia.
Dłuższy okres rozliczeniowy będzie w mniejszym stopniu do tego zmuszał.
Dla mnie- obopólna korzyść.
kraterrr / 2011-10-03 12:01
jest to pocieszająca wiadomość, bo ostatnio tylko psioczy się, że zmniejszy to zatrudnienie, że ludzie będą zwalniani
pajchiw / 2011-10-05 08:38 / Tysiącznik na forum
No cóż psioczą ci, którzy wola trzymać ludzi w niepewności - pracowałeś kiedyś na umowę na czas określony przedłużaną co rok - dwa? Wiesz, ze nie dostaniesz kredytu, nie możesz zrobić jakichkolwiek planów a i tak dostajesz te same pieniądze co wtedy jak byś był zatrudniony na czas nieokreślony i w dodatku trwa to latami? Wiesz, że są regiony w środkowej Polsce, gdzie w firmach umowy na czas określony mają wszyscy oprócz prezesa/dyrektora i księgowej? I niewiele jest firm o innej strukturze? Postaw się w sytuacji człowieka, który chce założyć rodzinę Kolego. Piękny przykład banki - większość najniżej opłacanych pracowników pracuje na kasie, oni biorą na klatę klienta, jego stres i pretensje. Rotacja pracowników 3 miesiące :) Centra logistyczne - to samo. Markety - to samo... No a wracając do meritum - firmy opracowały płynność w HR zamiast w nie inwestować - dajemy im do tego narzędzia, więc po co mają to robić? Wobec czego IMHO to nie są dobre regulacje.
szklarek / 2011-10-05 10:10
Zdumiewający wniosek po takim wywodzie- skoro ustalono wprowadzenie NA STAŁE ograniczenia możliwości zawierania wielokrotnych umów na czas określony ( a nie jak obecnie do końca roku ).
Obie zmiany przecież ww kiepską sytuację "czasowców" tylko mogą polepszyć.
pajchiw / 2011-10-05 10:13 / Tysiącznik na forum
No właśnie nie, cytuję:
"...Kompromisowe propozycje, jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, przewidują, że firmy zyskają możliwość zawierania dowolnej liczby umów na czas określony z pracownikiem..."
Pierwsze zdanie pod tytułem.
szklarek / 2011-10-05 10:21
Ale: "ŁĄCZNY czas"... itd.
Jest to wprowadzenie na stałe obecnej, czasowej regulacji art. 13 ustawy antykryzysowej ( do 31.12.11 ), która zastąpiła stosowanie art . 25'1 kodeksu pracy ( mówiący o tym, że umowa trzecia z kolei musi być już na czas nieokreślony )
Nie wiadomo jaki limit ustalą, obecny jest 24 miesiące.
Innymi słowy- już po 2 latach masz stałość zatrudnienia.

No chyba, że uważasz iż w ogóle KP powinien dopuszczać jedynie umowy na czas nieokreślony....
Warto postawić się zawsze w....przynajmniej dwu położeniach. Również pracodawcy w tej akurat kwestii.
pajchiw / 2011-10-05 10:32 / Tysiącznik na forum
Zmiany w tym zakresie obserwuję od 4 lat - zawsze są to zmiany na gorsze. Ustawa "antykryzysowa" wprowadzała czasowo regulacje działające na niekorzyść pracownika, ta nie tylko zmienia je w stałe, ale - najprawdopodobniej - zmieni je z tych 24 na 36 miesięcy. Jestem gotów się założyć o dobrego burbona.
Patrząc z drugiej strony - co daje firmie zatrudnienie pracowników na umowę określoną i przedłużanie jej w nieskończoność oprócz krótszego czasu na rozwiązanie umowy? Właściwie w małych firmach nic. Bo oni - jeśli w ogóle stać ich na pracowników - mogą na wyspecjalizowaniu swoich pracowników tylko zyskać. Jeśli to w ogóle do nich dotrze, no ale skoro standardem jest traktowanie swoich pracowników jako zło konieczne to pewnie liczy się te dwie-trzy stówy więcej, które muszą im zapłacić z racji tego wyspecjalizowania i stażu są dla nich stratą nie do pogodzenia :)
Wiem co piszę ponieważ miałem własną firmę, a teraz pracuję u kogoś i jednocześnie mam firmę drugą. Ludzie przewijają się u mnie tylko ci, którym nie pasuje praca, która u mnie wykonują. A ja sam mam umowę na czas określony od 22 miesięcy. Zblokowany kredyt i plany na życie. Naprawdę wiem - z autopsji - co piszę :)
**** / 77.114.241.* / 2011-09-29 11:40
Firma będzie mogła wprowadzić 12-miesięczny okres rozliczeniowy, ale tylko w ramach układu zbiorowego pracy.Krótszy, sześciomiesięczny okres będzie można zastosować, jeżeli zgodzą się na to związki zawodowe lub przedstawiciele pracowników. Pytanie, kiedy zapłaci kochany pracodawca za godz. nadliczbowe lub odda dzień wcześniej odpracowany ? Odp. trochę mogę poczekać tj. 12 m-cy lub 6 m-cy. Dziękuję bardzo !
szklarek / 2011-09-30 09:25
To chyba zdecydowanie lepsze, niż likwidacja Twojego stanowiska pracy nawet z prawem do odprawy.
Jest wiele branż sezonowych a i sytuacja w całej gospodarce jest mniej stabilna.
Krótki okres rozliczeniowy jak 70 innych zapisów KP to relikt czasów, gdy pracodawcy byli w 90% państwowi, był obowiązek pracy i gierkowska "stabilizacja".

Najnowsze wpisy