Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Koniec monopolu Płatnika

Koniec monopolu Płatnika

Money.pl / 2006-04-15 18:57
Komentarze do wiadomości: Koniec monopolu Płatnika.
Wyświetlaj:
ja / 83.19.251.* / 2006-04-17 14:22
O co chodzi z ta licencją Windowsa za 2000zł. To chyba musi być jakaś wersja super prof multi bisnes. Ja używam takiej za 400zł i chodzi.
PawS / 83.11.236.* / 2006-04-15 21:08
Wreszcie! Szkoda, że musiało to tyle potrwać.
msorys / 83.16.137.* / 2006-04-15 18:57
jedno tylko ale. Bo, albo zostanie wydany Platnik dla Linuxa - wtedy monopol zostanie nadal utrzymany, a w/w bedzie jedynie koncem monopolu windows, albo bedzie mozna przesylac dokumenty z innych programow, ale ktos je musi napisac i pewnie nie za darmo. Czyli cos sie zmieni, ale nie wiadomo, czy na lepsze. Pozdrawiam swiatecznie.
sc / 212.106.168.* / 2006-04-15 19:59
przecież już od dawna istnieje darmowy odpowiednik płatnika "janosik" o ile mnie pamięć nie myli i jedyny problem z tego co pamiętam, to że nie działa w nim transmisja właśnie przez to że ZUS nie udostępnił używanego protokołu
ma / 83.17.13.* / 2006-04-17 03:05
Gdzieś już o tym pisałem, ale nie tu, więc się powtórzę. Jako programista (nie mylić z informatykiem) muszę zwrócić uwagę na fakt, iż samo zezwolenie na korzystanie z alternatywnych programów jest ślepym papierkiem. Jeśli odpowiednie urzędy nie zlecą wykonania wolnodostępnej specyfikacji protokołu komunikacji z serwerem zusu, nie ma co liczyć na wysyp alternatyw dla Płatnika. Bez takiej specyfikacji nie wiadomo jak komunikować się z centralą, a więc nie można napisać w pełni sprawnego programu. Owszem, skoro można już wysyłać legalnie dane z innego programu aniżeli Płatnik, istnieje szansa, iż taki program powstanie (np. na bazie Janosika), jednak wymaga to znacznie większych nakładów pracy, a to za sprawą konieczności "rozpracowania" protokołu (tzw. inżynieria wsteczna), co jest procesem żmudnym i nie koniecznie musi zakończyć się powodzeniem. Póki co, bez specyfikacji, tę wiadomość postrzegam jako kolejny bubel przesiąkniętych boomem informatycznym urzędów.

Najnowsze wpisy