Forum Forum podatkowePIT

Kontrakt managerski- podatki od wynagrodzenia

Kontrakt managerski- podatki od wynagrodzenia

1tommy / 2007-10-30 09:56
Jestem na etapie zmiany prcy i mam do wyboru:
1. podpisac umowę o pracę
2. kontrakt managerski
Nie wiem na,który wariant się zdecydować i jakie sa plusy i minusy?
Prosze o wsparcie:)
Wyświetlaj:
Andre7 / 2007-10-30 12:30 / Tysiącznik na forum
jak US zakwestionuje twój kontrakt uznając że masz umowe o prace to moga walnąc podatek za 5 lat do tyłu, + kara, +odsetki, + ZUS od tego (czarny scenariusz)
poza tym nie masz odprowadzanych prawie wcale składek na emeryturę, co tez jest ważne
no i musisz prowadzić księgowość, jak się pochorujesz nie masz płatnego urlopu, nie mozesz iść do sądu pracy, nie możesz wziąść urlopu wychowawczego :-)
plus to większa kasa co miesiąć na koncie (zwłaszcza opłacalne jak wchodzisz w wyższe progi podatkowe)
Becky / 83.15.230.* / 2007-10-30 13:38
Co do płatnego urlopu itp.. tak na prawdę wszystko zależy od tego jak zostanie skonstruowana umowa. Jaki to typ stanowiska, np. członkowie zarządu mogą zawierać takie umowy raczej bez obaw. Natomiast jeśli jest to "zwykłe" stanowisko specjalisty to zawsze może paść podejrzenie o obejscie prawa i potraktowac to jako umowę o pracę z konsekwencjami o których napisał Andre7. Głowne plus kontraktu to takie, że wszystki koszty typu: komórka, paliwo itp. wrzucasz w koszty i zmniejsza Ci się podstawa do opodatkowania a tym samym płacisz mniejszy podatek. Jeśli składki zusowskie rozliczasz samodzielnie to mozesz zapłacić mniej do ZUSu, ale mniej odkłada Ci się na emeryturę. Natomiast "ostatnio" pojawiły się ulgi od składek zus dla nowo zakładających działalność. Dodatkowo przy kontrakcie nie dostajesz świadczeń jak talony z ZFŚS bo te są dla pracowników... Chociaż to można rozwiazać w inny sposób...
1tommy / 2007-10-30 19:34
Andre&Becky

Dziękuję za odpowiedź na moje pytania.

Jeżeli Was dobrze rozumiem to:

1. mogę rozliczac się podatkiem liniowym ( mam działalność gospodarczą) i jednoczesnie itraktować koszty samochodu, telefonu tec jako KUP, correct?
2. kwota zawarta na kontrakcie zawiera: skłądki ZUS ( czyli firma z która podpisuję kontrakt nie odprowadza od tego kontraktu składek)?
3. jezeli w innej firmie mam 1/4 etapu (ale są to podmioty powiązane) i pracodawca odprowadza skłądkę na ZUS to z kontraktu managerskiego płace tylko zdrowotne?

P.s. Dziękuję za poświecenie tej sprawie Waszego czasu na moją sprawe:)
krzysztof.n2 / 2007-11-05 16:26
Niestety ale muszę stwierdzić, że to co do tej pory napisano to tylko w tej mniejszej części jest prawdą. Ta większa część to bzdury. Dlaczego? Składki ZUS na kontrakcie menedżerskim są prawie takie same jak na umowie o pracę, wyjątkiem jest tu chorobowe które jest dobrowolne. Tak więc składki emerytalne są płacone Andre... Owszem różnica jest w odpowiedzialności wobec pracodawcy. Prz menedżerce jest o niebo większ niż przy umowie o pracę. Składki ZUS można obejść poprzez prowadzenie działalności gospodarczej której przedmiotem nie jest kontrakt menedżerski tylko np. prowadzenie sklepu z butami. Czyli jeżeli masz sklep z butami i dodatkowo masz kontrakt menedżerski to z kontraktu ZUS-u poza zdrowotnym nie płacisz. Ponadto wszystkie koszty jakie poniesiesz z tytułu usług na kontrakcie nie są kosztami uzyskania przychodu, i z tytułu kontraktu nie możesz rozliczać się liniowo. Jeżeli masz więc działalnosc gospodarczą np. sklep z butami a dodatkowo pracujesz na kontrakcie menedżerskim to jest to całkiem korzystne. W innym przypadku poza odpowiedzialnością wobec pracodawcy i przywilejami pracowniczymi niczym od umowy o pracę sie nie różni.
Serdecznie pozdrawiam
Krzysztof
Gość232 / 89.67.1.* / 2013-01-22 11:36
witam, serdecznie, o jakim kontrakcie mowa

Najnowsze wpisy