Forum Forum prawnePracy

Kontrola PIP

Kontrola PIP

seweryn66 / 89.187.244.* / 2011-02-08 16:09
Bylem pracownikiem w firmie, w ktorej z 8 osob, 4 osoby nie posiadaja umowy. Podpisane umowy są na kwote dwukrotnie niższa niż się realnie dostaje. Od miesiąca nie pracuję w tej firmie, ekwiwalent za urlop (26 dni), został mi policzony wg tego co mam na umowie. Czy jakoś mogę domagać się reszty pieniędzy za pośrednictwem PIP? Czy ja jako były pracownik mogę zgłosić, że pracodawca nie zawiera umow? Ma on trzy firmy o roznych branzach i wiem, że w innych firmach, jest taka sama sytuacja? Jakie grożą mu konsekwencje i czy dowie się od kogo był donos?
Wyświetlaj:
ok351 / 77.255.249.* / 2013-11-04 22:22
Pracuję w szpitalu w Grajewie.Chciałabym dowiedzieć się ile godz tygodniowo trzeba przepracować.Ja w miesiącu pażdzierniku miałam 63 godz w tyg.Pielęgniarka oddziałowa tłumaczyła to,końcem okresu rozliczeniowego.Tylko wiedząc o tym,rozliczyła mnie nie z początkiem miesiąca ,a dopiero w połowie miesiąca.
szklarek / 2013-11-05 09:41
To właśnie zależy od długości okresu rozliczeniowego w waszym szpitalu.
Przy 1/1 etatu jest to PRZECIĘTNIE 40 godzin tygodniowo. Przy np. dwumiesięcznym oznaczałoby to, że we wrześniu przypadało średnio po 20 godzin na tydzień.

Co do terminu:
- okres rozliczeniowy NIE musi zaczynać się 1 dnia miesiąca kalendarzowego
- do jego rozliczenia musi dojść PO zakończeniu okresu, ale na tyle wcześnie, by wypłata dodatków za nadgodziny średniotygodniowe mogła być zrealizowana z wypłatą najbliższego wynagrodzenia za miesiąc po zamknięciu okresu. Czyli w przypadku 2 miesięcznego okresu, wrzesień-październik, musi być on rozliczony przed 10 listopada.
audi43 / 2011-02-08 22:14 / portfel / Bywalec forum
...namów kolegów do składania zeznań przed PIP na potem przed sądem to może coś odzyskasz w przeciwnym razie przegrałeś
seweryn66 / 89.187.244.* / 2011-02-10 13:59
Zdaję sobie sprawę, że pieniądze już przepadły. W przeciągu pół roku zwolniły się 4 osoby i one byłyby chętne potwierdzić, że tak się postępuje w tej firmie. Co do obecnych pracowników, raczej nikt nie będzie chciał ryzykować pracy. Może to się wydać nie w porządku, że chcemy to zgłosić tylko dla zasady, żeby pracodawca miał problemy, ale ja, jak i te pozostałe osoby, czujemy się pokrzywdzeni i wykorzystani, tym bardziej że odeszliśmy w normalnej atmosferze, nigdy nie dostawaliśmy żadnych nagan, a urlopu nie wykorzystaliśmy W OGÓLE w ostatnim roku, ponieważ pracodawca sam nam to zasugerował, że zostanie to odpowiednio wynagrodzone, jeżeli pójdziemy mu w ten sposób na rękę. Teraz okazuje się, że to zwykle kłamstwa i zostaliśmy na lodzie

Najnowsze wpisy