Forum Forum podatkowePIT

korekta i nadpłata PIT-5

korekta i nadpłata PIT-5

jaret / 90.156.5.* / 2009-07-08 22:53
Sprawa wygląda tak. Do kwietnia 2009 miałem ulgę na ZUS z tytułu nowej działalności. Zupełnie o tym zapomniałem i w maju i czerwcu zapłaciłem jeszcze niski" ZUS a więc też mniej "wrzuciłem go w koszty". W ZUSie sprawę już naprostowałem. "Problem" tylko w tym, że nadpłaciłem podatek za maj o całe... 90zł. Pytanie czy i jak koryguje się PIT-5 czy gra w ogóle jest warta świeczki i w jaki sposób ewentualnie odzyskuje się tę nadpłatę?

PS. Jestem osobą fizyczną prowadzącą DG, rozliczam się z KPiR jeśli to ma jakieś znaczenie
belladonna / 2009-07-09 21:30 / Tysiącznik profesjonalny
Odzyskasz to na podstawie zeznania rocznego, bo w PIT wpisujesz roczne zaliczki należne oraz miesięczne zaliczki należne. A zaliczki należne niekoniecznie są równe wpłaconym. Z PIT rocznego wyjdzie, że podatek został nadpłacony i dostaniesz go do zwrotu.
Albo na chwilę obecną możesz najbliższą zaliczkę pomniejszyć o te 90 zł i o tyle zapłać mniej. Z PIT rocznego wyniknie, że np za maj należna to np 120 zł, a wpłacona to 210 zł, a za czerwiec należna to np 150 zł, a wpłacona to 60 zł i będzie wszystko ok, bo nadpłata z maja pokryje niedopłatę z czerwca :)

Najnowsze wpisy