Forum Forum podatkoweOdliczenia

korekta kosztów pojazdu na przełomie lat

korekta kosztów pojazdu na przełomie lat

maja679 / 2017-09-22 22:27
Jak rozliczyć korektę kosztów pojazdu do faktury z ubiegłego roku? W uproszczeniu samochód zaczął szwankować w październiku 2016 roku. W listopadzie wymieniono mu katalizatory, ale to nie pomogło. Do grudnia jeździliśmy nim i przepychaliśmy się z ASO. W styczniu kupiliśmy nowe auto, stare (na przedłużonej gwarancji) stanęło w ASO do naprawy i stało do września kiedy to ASO odkupiło od nas niesprawny samochód i wystawiło korektę za naprawę z listopada 2016 roku.
30 listopada 2016 roku, faktura za wymianę katalizatorów , zaliczona do kilometrówki i odliczone 50 % vat na 8089,55 brutto
20 września 2017 roku odkupują samochód i zwracają całą kwotę za naprawę z listopada 2016 i wystawiają korektę.
50% vat do korekty w dacie otrzymania faktury czyli 20 września 2017 roku
Samochód cały 2017 rok nie jeździł, stał w ASO i nie była prowadzona kilometrówka.
Do końca 2016 roku jeździł w firmie niesprawny, rozliczana kilometrówka
Sprawdziłam i po wyksięgowaniu faktury za naprawę nie zmieniło się odliczenie z kilometrówki ani za listopad ani za grudzień 2016 roku – była wystarczająca kwota z faktur za paliwo więc de facto ta faktura za naprawę nie zmieniała kosztów w roku 2016.
Każdy samochód ma osobną kilometrówkę i ewidencję przebiegu pojazdu. Jeżeli stworzę dla starego samochodu ewidencję przebiegu za 2017 rok to będzie ona miała zerowy przebieg, nie mam na nią innych faktur i będę musiała zaliczyć do kosztów -7333,21 (?). Trochę słabo na tym wyjdę skoro w ubiegłym roku nie wpłynęło to na większe koszty, a w tym roku de facto miałoby stanowić ponad 7 tys. przychodu. Jedyna korzyść jaką z tego miałam w ubiegłym roku to 50% vat. Jak to rozliczyć? Jak zrobić korektę kilometrówki skoro nie przechodzi ona na kolejny rok?

Najnowsze wpisy