Forum Forum dla firmKsięgowość

Korekty faktur - prośba o poradę.

Korekty faktur - prośba o poradę.

PustkaP / 188.33.124.* / 2017-06-28 12:56
Dzień dobry.

Chciałabym prosić o pomoc w pewnej kwestii.

Działalność gospodarcza współpracuje ze spółką akcyjną wykonując jakąś pracę dla niej. SA za wykonaną pracę nalicza prowizję działalności i w jej imieniu wystawia jej faktury.
Działalność je akceptuje i SA wypłaca pieniądze.

Teraz SA zorientowała się po długim czasie i kilku wystawionych fakturach, że działalność nie jest płatnikiem VATu (chociaż działalność tego nie ukrywała, po prostu nikt jej o to nie pytał).W związku z tym wystawiła działalności korekty na wszystkie faktury (kilka z poprzedniego roku, kilka z tego) na pełne ich kwoty i wymaga wystawienia faktur przez działalność, ale już bez VAT. Kwotę VAT działalność będzie w związku z tym dłużna spółce.

Czy jest możliwe takie postępowanie?

Działalność współpracuje również z inną firmą (sp.. z o.o.), której sama wystawia faktury (właściwie rachunki) i ich nie obchodziło, że działalność nie jest płatnikiem VAT. Stwierdzili, że skoro oni zawsze wypłacą taką samą kwotę, a to, że działalność nie płaci VATu oznacza, że będzie miała więcej kasy z rachunków.

I kto ma rację?

Skoro działalność nie płaci VATu, czy takim VATem obarczona jest firma (SA i sp. z o.o.), która wypłaca pieniądze za pracę?

Bardzo proszę o poradę.
Z góry dziękuję.
PP
Wyświetlaj:
blexta / 185.161.93.* / 2019-08-04 21:41
Świetne biuro rachunkowe to GAMA, znają się na prowadzeniu księgowości, mają bardzo dobry kontakt z klientem, nie mam na co narzekać.
szklarek / 2017-06-28 16:40
Niezła partyzantka. Żeby w ogóle spółka SA mogła wystawiać faktury w imieniu i na rzecz DG musi być pisemna umowa na to, która to przewiduje, z której wynika status DG jako podatnika VAT, procedura akceptacji, ustalona numeracja faktur itd. SA nie mogła nie pytać, a Pani z kolei akceptować faktur niezgodnych z Pani statusem jako podatnika VAT.


Skoro już SA fakturowała, fakturowała błędnie jak w imieniu VAT-owca czynnego, to miała obowiązek skorygować wstecz faktury do właściwy dla podatnika z VAT zwolnionego. Nie bardzo rozumiem jakie jeszcze teraz TRZECIE faktury ma Pani i komu niby wystawić.

Ciekawi mnie Pani księgowość, ktoś ją prowadzi. Były składane deklaracje VAT miesięczne/kwartalne, VAT był odprowadzany ? Jeśli tak, to są te deklaracje do korekty, VAT do zwrotu, za to jest niedobór w podatku dochodowym....
PustkaP / 5.173.35.* / 2017-07-04 13:40
Umowę ze spółką podpisywałam już bardzo dawno temu, więc tak dokładnie nie pamiętam, a nie mam teraz dostępu do swojej wersji papierowej i nie mogę sprawdzić. Zakładam, że było to częścią umowy, ponieważ oni teraz mówią mi, że właśnie zgodę na wystawianie przez nich faktur podpisałam, a nie powinnam była tego zrobić !

Tak czy inaczej tak to się odbywało przez długi czas.

Teraz spółka faktury skorygowała na zasadzie: wystawili w moim imieniu fakturę np.na 1000 zł, ja ją zaakceptowałam, wypłacili pieniądze. Teraz skorygowali ją na -1000 zł a ja mam sama wystawić im fakturę na 1000 zł-VAT. I tyle mi się z niej należało, więc różnicę mam im zwrócić.

Czy tak mogą postąpić?
szklarek / 2017-07-04 17:31
Dlaczego nie powinna była Pani ? To, że jest Pani podatnikiem zwolnionym z VAT w żaden sposób NIE wyklucza samofakturowania przez Spółkę. To dość powszechne mniemanie, ale błędne bo nie mające oparcia w art. 106d ustawy o VAT.

Oczywiście też, powinna się w tej zgodzie/umowie pojawić kwestia tego, jakim podatnikiem VAT Pani jest.

Błędem jest też to, że zamiast skorygować faktury jak wczoraj napisałem do faktur takich, jakie wystawiłby podatnik zwolniony - skorygowano je do zera.

Korekta do zera jest uzasadniona, jeśli w ogóle nie było zdarzenia gospodarczego. A przecież było.

W razie kontroli US przecież zakwestionuje to, że np. za czerwiec 2016 r. jest w dokumentacji faktura A, na usługi przez Panią wyświadczone w tym miesiącu, potem pojawia się korekta tej faktury do zera, a potem znów faktura na te same usługi, za ten sam okres, od tego samego sprzedawcy.

Podczas, gdy należało jedynie skorygować stawkę VAT z 23% na 'zw', kwotę brutto, i chyba nadal jest obowiązek podawania na fakturze podstawy prawnej zwolnienia tj. np. art. 113 ustawy o VAT.
PustkaP / 188.33.224.* / 2017-07-05 14:14
Twierdzą, że nie powinnam była, bo tam pewnie jest mowa o tym, że płatnikiem VAT jestem. Pewnie stąd te korekty do zera. Czy również w takiej sytuacji są słuszne?

Czy powinnam odmówić zaakceptowania tych korekt?

Czy w tej sytuacji dla mnie kwotą brutto jest kwota netto z tych faktur?

I czy faktycznie mogą rządać ode mnie zwrotu różnicy?

Rozumiem, że faktury skorygować trzeba, ale czy muszą być również skorygowane kwoty?

Czy prawnie dla nich jest różnica czy wypłacą mi kwotę netto czy brutto a ja nie odprowadzę VATu, bo jestem zwolniona?

Nie wiem czy jasno się wyrażam? Chodzi mi o to, że pozostali, którzy z tą spółką współpracują są VATowcami. Ale jaki problem w tym, żeby wypłacali mi taką samą stawkę jak innym, tylko ja VATu nie odprowadzam, inni tak. Przecież ta spółka w mojej sytuacji nie odprowadza VATu zamiast mnie.
PustkaP / 188.33.224.* / 2017-07-05 14:15
*żądać
szklarek / 2017-07-05 19:34
Jeśli w umowie podpisała Pani, że jest czynnym VAT-owcem, a nie była i nie jest. I co więcej tak wystawiane faktury akceptowała, czyli co miesiąc powodowała narastanie nieprawidłowości to moim zdaniem powinna się Pani na sporo godzić, ale szkoda że nie próbowaliście nawet uzgodnić tego do jakiego stanu doprowadzacie. Spółka jednostronnie skorygowała do stanu, jakby umowy w ogóle nie było.

Co do kwot- to zależy, czy umawialiście się na kwoty brutto, czy netto. Pewnie netto. Jeśli więc teraz ma im Pani wystawić na tą samą kwotę netto, to jest do zwrotu na ich rzecz 23% od każdej z tych faktur.

Jeśli umawialiście się na brutto, to taka zamiana faktur tj. skorygowanie do zera faktur z 23% VAT i wstawienie faktur bez VAT na identyczne kwoty brutto nie powoduje wprost kwestii zwrotu żadnych pieniędzy - tj. obciążenia spółki są zgodne z nowymi fakturami, ale spółka na tym traci.

Np. mając fakturę od Pani na 1000 zł + 23 % VAT - spółka płaci Pani 1230, ale odzyskuje 230 zł VAT i obniża jej to CIT o 190 zł. Czyli może odzyskać nawet 420 zł.
Zastępując to fakturą na 1230 zł, ze stawką VAT 'zw' odzyskuje 0 zł VAT, ale obniża ona CIT o 233,7 zł. 420-233,7 = 186,30 zł to koszt dla spółki tego błędu.

No i co z Pani podatkami ? Odprowadzała Pani do US ten bezpodstawnie naliczony VAT ?
PustkaP / 188.33.224.* / 2017-07-05 20:50
W umowie wszelkie płatności za wykonane przeze mnie czynności są podane w kwotach netto.


Nie dojdziemy teraz kto popełnił błąd. Na samym początku zgłaszałam osobie, która jest moim jakby przełożonym, że nie jestem VATowcem, ta osoba stwierdziła, że to wyjaśni. Potem pojawił się ktoś inny z umową do podpisania.
Oczywiście nie sprawdziłam tego, więc wina jest po mojej stronie, czego teraz będę musiała ponieść konsekwencje, zwracając spółce spore pieniądze.

Co do VATu - nie odprowadzałam go do US, ponieważ nigdy nie byłam VATowcem, więc od żadnych faktur nigdy tego nie robiłam.
szklarek / 2017-07-07 08:41
Ale miała Pani faktury z VAT. To jak liczyła Pani swój PIT (zaliczki, rozliczenie roczne) ?

Od kwot netto z tych nieprawidłowych faktur czy brutto ? Jaki zapisy są w PKPiR ?

Jeśli od brutto, to teraz na skutek tych korekt będzie Pani miała nadpłatę PIT do odzyskania z US.

Zatem zwrot do spółki VAT z tych wszystkich faktur.

Najnowsze wpisy