Forum Forum inwestycyjneFundusze

Korekty w Funduszach?

Korekty w Funduszach?

jachbart / 2007-05-24 23:13
Witam serdecznie :))
Szczerze powiedziawszy dosc niedawno zaczelem zajmowac sie funduszami, powiedzmy ze musialem sie przekonac do nich, i ciagle staram sie powiekszac wiedze na ich temat.

Dlatego mam dosc nie typowe pytanie, a moze typowe. Jak widac po portfeliku zakupilem fundusze akcji, teraz mnie lekki nie pokoj wziol, gdyz... troszke sie naczytalem i... i natrafilem na wątek korekt.(m.in. w watku ponizej). Mam pytanie (a zarazem prosbe o przyblizenie mi wiadomosci ) na temat korekt i wplywu ich na fundusze akcji, czy fundusze akcji rowniez pod koniec kwartalu maja wystawiane korekty?? Jaka one mają forme czy sa dosc znaczne w krotkim czasie (np. z dnia na dzien jak to ma miejsce na gieldzie?!)
Dziekuje bardzo za pomoc :)
Wyświetlaj:
ARTS / 2007-05-25 10:47
Korekta (nie mylić z bessą) jest jak nowa porcja tlenu dla płuc. Cholera poetycznie wyszło. Korekty sa i będą, Zazwyczaj nie trwają zbyt długo . Jak trwają zbyt długo to mówimy o bessie. generalnie jest to moment realizacji zysków, kiedy u dużej części poważnych inwestorów zdrowy rozsądek bieże górę nad marzeniami o przyszłych wzrostach zysków firm. Korekty mogą byc wywołane (i często są) czynnikami zewnętrznymi, niezaleznymi przychodzącymi z zagranicy. Wystarczy, że na Wall Street mają czkawkę, a u nas z tego rozwija się większe przeziębienie. Korekty mają więc równiez podłoże psychologiczne, jak zreszta większośc zachowań inwestorów giełdowych.

Co do powiązania ich z wartością jednostek funduszy akcyjnych to jest ona ścisła. Nie ma chyba funduszu akcyjnego, który przy 15-20% korekcie nie traciłby w jej czasie. Teoretycznie przy funduszu akcyjnym inwestującym w jedną branżę mogłoby sie coś takiego zdarzyć, gdyby akurat ta branża zachowywała się inaczej niż wszystkie pozotałe spółki, ale to raczej mało prawdopodobne., zaś fundusze tego typu u nas nie są zbyt popularne (nasze braże mają zazwyczaj małą kapitalizację i płynność).
Co do funduszy zasada jest jedna - dobre fundusze (dobrze zarządzane) powinny tracić mniej niż spadek indeksów (świadczy to o prawidłowym doborze firm do portfela), w czasie hossy powinny natomiast rosnąć równie szybko jak rynek (trzeba wziąć pod uwagę koszty za zarządzanie i fakt, że tródno jest w trakcie hossy "pobić" zarządzającym benchmark.)
Elokwent / 2007-05-31 00:18 / portfel
Wyczytałem tu i ówdzie, że fundusze maja spore zapasy kapitału. Patrząc np. na LEGG MASON AKCJI minimum 60% kapitału to akcje spółek giełdowych (przy aktywach ponad 1mld). Zapewne w przypadku głębszej korekty fundusze ochoczo rzucą się do zakupów, co potem wychodzi im tylko in plus.
To, czy coś w danym momencie wisi w powietrzu, jest słodką tajemnica poliszynela analityków śledzących wykresy AT. A to co ludzie piszą na forum zapewne należy traktować z przymrużeniem oka i brać na te newsy szeroko rozumianą poprawkę.
Zawsze pozostaje nam konwersja i czekanie na pierwsze oznaki marszu na północ. Kupić tanio, drogo sprzedać - można to powtarzać i powtarzać. No i oczywiście jeśli się nie sprzeda przed dołkiem to warto spróbować w dołku dokupić, aby cena zakupu się uśredniła.
Pozdrawiam i życzę trafnych decyzji
kto-to? / 80.50.235.* / 2007-05-25 10:26
.......Mam pytanie (a zarazem prosbe o
przyblizenie mi wiadomosci ) na temat korekt i wpływu ich na fundusze akcji, czy fundusze
akcji rowniez pod koniec kwartału maja wystawiane korekty??......
jezeli ceny akcji rosną a dany fundusz akcyjny (z bardzo dużym zaangażowaniem w akcje) ma je w swoim portfelu to jego aktywa rosną i zwiększa to odpowiednio wycenę jednostki uczestnictw danego funduszu (tak ogólnie mówiąc), jeżeli spadają ceny akcji z portfela danego funduszu to jego aktywa topnieją i odbija sie to także ujemnie na wycenie jego jednostki. a korektami sie mocno nie przejmuj bo jak historia pokazała, większość funduszy odrabia to co straci na danej korekcie. tylko nie czaje co jest "wystawienie korekty na koniec kwartału"????? korekty sie zdarzają w mniej lub bardziej oczekiwanym momencie i są powodowane bardzo różnymi czynnikami, indeksy rosną i potem sie osuwają, ale nie koniecznie "kwartalnie".....to nie remanent, ze sie go planuje. pozdrawiam i polecam więcej czytać
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy