Forum Forum podatkoweInne

Korepetycje ...

Korepetycje ...

Stoor / 83.26.63.* / 2011-07-01 07:25
Dzień dobry,
chciałbym zapisać się na korepetycje do osoby prywatnej i mam takie wątpliwości:
czy można zgodnie z prawem prowadzić korepetycje jako osoba prywatna -czyli nie pod szyldem prywatnej szkoły, w swoim prywatnym domu, odprowadzając od tego podatek zgodnie z prawem?
Czy ja jako klient korepetytora -płacący mu, popełniam przestępstwo, jeżeli taka osoba udziela mi tych korepetycji niezgodnie z prawem?
Czy ja jako klient korepetytora, mam prawo czy wręcz obowiązek zapytania tego korepetytora czy on udziela mi tych korepetycji zgodnie z prawem i ewentualnego skontaktowania się z Urzędem Skarbowym?
Czy w Urzędzie Skarbowym lub gdziekolwiek indziej istnieje możliwość sprawdzenia czy dany korepetytor, prowadzi soją działalność zgodnie z prawem?
wiwan / 2011-07-01 20:02
Oczywiście, że takie korepetycje mogą być legalne. Nie jest potrzebny szyld szkoły.
Korepetycje mogą być prowadzone w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej lub w ramach działalności osobistej. W obu tych przypadkach opodatkowane, oczywiście inaczej- bo to dwa różne źródła w rozumieniu ustawy o PIT.
Tylko w przypadku DG można sprawdzić- rejestr Regon jest jawny- czyli czy dana osoba ma zarejestrowaną DG w tej dziedzinie. Natomiast, czy płaci podatki- nie. Nikt takiej informacji Panu nie udzieli. Może Pan zawiadomić US, że taka praktyka działa, jeśli ma Pan wątpliwości, ale o wynikach ewentualnej kontroli nie zostanie poinformowany.

Oczywiście jako klient- ma Pan prawo zapytać - tak samo zresztą jak o kwalifikacje- uczciwy korepetytor nie powinien mieć problemu z wykazaniem się świadectwem szkoły, kursu, dyplomem oraz...wpisem do ewidencji DG. Ale jeśli korzysta z tej drugiej formy - działalności osobistej- mógłby wykazać się tylko potwierdzeniem wpłaty zaliczek za poprzednie miesiące i/lub PIT-em za zeszły rok- co już budzi wątpliwości- bo jednak dochody to sprawa prywatna, chroniona.

Pytanie o kwalifikację prawną sytuacji, gdy klient płaci, mimo że wie iż korepetytor działa nielegalnie- już nie na subforum podatkowe ;-)

Najnowsze wpisy