Forum Forum podatkoweInne

Kosztowna likwidacja obowiązku meldunkowego

Kosztowna likwidacja obowiązku meldunkowego

Money.pl / 2008-09-10 10:51
Komentarze do wiadomości: Kosztowna likwidacja obowiązku meldunkowego.
Wyświetlaj:
Aaaandrzej / 78.30.74.* / 2009-01-21 02:07
no i nie zniknął :)
Irson / 212.2.116.* / 2008-11-20 13:25
Obowiązek znika ale kto chce ten się melduje i nie traci prawa do ulgi. Zresztą wyszły już stosowne interpretacje prawa finansowego i potwierdzają, że ten artykuł nie ma potwierdzenia w rzeczywistości.
lciesiel / 2008-09-10 13:23 / Bywalec forum
Obowiązek zniknie, jednak prawo do meldunku chyba zostanie zachowane?
weww / 88.67.28.* / 2008-09-10 11:35
kolejny sposob na legalne okradanie i tak malo zamoznych ludzi
jarek_abc / 217.153.235.* / 2008-09-10 11:33
a nie jest tak, że jeśli otrzymamy mieszkanie w spadku od najbliższej rodziny to nie płacimy podatku, i nie ma to nic wspólnego z zameldowaniem ???
jola217 / 2008-09-10 11:47
W ustawie o spadkach i darowiznach zamieszkiwanie przez 5 lat w otrzymanym lokalu jest jednym z punktów wymaganych do spełnienia w celu zwolnienia z podatku. Właśnie mija 4 rok od czasu gdy takie mieszkanie "otrzymałam" i US chyba wszczął kontrolę.
Pani urzędnik uprzejmie pojnformowała mnie: "sprawdzimy, czy Pani tam rzeczywiście mieszka" (tzw. niezapowiedziana wizyta).
Chyba sprawdzają wyrywkowo (nie wiem czy nie wszystkich), tych, którzy rzeczywiście tego podatku nie zapłacili.
ad@m / 89.171.8.* / 2008-09-10 10:51
Wprowadziliby też oficjalnie instytucję adresu korespondencyjnego - obowiązującego dla wszystkich urzędów. W ten sposób, nie tracąc możliwości odbierania powiadomień z sądu, urzędu skarbowego itp., można by spokojnie zmieniać sobie co chwilę miejsca zamieszkania.
Bernard+ / 79.187.8.* / 2008-09-18 11:38
Jeżeli zniesiony zostaje obowiązek meldunkowy i ma być zastąpiony zawiadomieniem w dowolnej formie o miejscu zamieszkania np. w formie E-mail do urzędu gminy to nie ma to żadnego wpływu na przepisy podatkowe. Gazeta Prawna napisała, co chciała, bo pisze, aby zwiększyć sobie ilość czytelników, ale jej wnioski są daleko przesadzone.
Zwolnienie z podatku związane jest z faktem zamieszkiwania w otrzymanym lokalu lub domu a nie z meldunkiem. Natomiast fakt zamieszkiwania można wykazać w taki sposób, jaki jest wymagany w przepisach o ewidencji ludności. Jeżeli przepisy o ewidencji ludności i dowodach osobistych się zmienią i staną się bardziej przyjazne dla obywateli to nie można twierdzić, że skutkować to będzie zmianą obowiązków podatkowych. Poza tym w wolnym kraju mogę mieć mieszkanie, w którym zamieszkuję i przez kilka lat nie być fizycznie w tym mieszkaniu, bo np. podróżuję po świecie lub pracuję na kontrakcie zagranicznym i fakt, że nie byłem w mieszkaniu w czasie wizyty urzędnika skarbowego nie odbiera mi prawa do ulgi podatkowej. Ale trzeba znać swoje prawa lepiej niż zna prawo urzędnik skarbowy, aby nie zostać przez urzędnika skarbowego oszukany z chęci zysku. Proszę, bowiem pamiętać, że z kar finansowych, domiarów i odsetek karnych skarbowych dołożonych podatnikowi przez urzędnika na mocy nie publikowanego w Dz. U. a tylko w Dzienniku Urzędowym Ministerstwa Finansów rozporządzenia Ministra - 20% z sumy domiarów i kar przekazywane jest na fundusz premiowy dla pracowników tego Urzędu, który więcej z podatnika ściągnął, nawet wtedy, gdy ściągnął z naruszeniem prawa.

Najnowsze wpisy