Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Koszty prowadzenia firmy

Koszty prowadzenia firmy

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2008-09-08 16:36
Jakie co miesięczne koszty ponosi firma? Pytam ponieważ planyję założyć jednoosobową działalność, ale operacyjnie zacznę działać dopiero za 4 miesiące.

Z gory dziękuję za porady, Szymon.
jbem / 2008-09-08 16:38 / Jacek Bem, doradca klienta
Koszty prowadzenia działalności można podzielić na następujące grupy:

1. Związane z obowiązkowym ubezpieczeniem w ZUS
2. Zobowiązania podatkowe
3. Koszty operacyjne

1. Wysokość składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, chorobowe oraz na fundusz pracy jest ustalana kwartalnie. Aktualnie pełna składka wynosi 782,72 zł miesięczne. Osoby, które nigdy nie prowadziły działalności gospodarczej lub zamknęły ja ponad 5 lat wstecz mogą skorzystać z ulgi, dzięki której pełna składka na zostaje obniżona do 306,44 zł miesięcznie. Jeszcze niższe składki na ZUS ma prawo odprowadzać osoba, która jednocześnie prowadzi firmę i jest zatrudniona, a jej pensja wynosi, co najmniej 1126 zł. W takim przypadku przedsiębiorca musi opłacać jedynie ubezpieczenie zdrowotne, czyli 205,87 miesięcznie.

2. Koszty podatkowe niezależnie od wyboru formy opodatkowania ( ryczałt, podatek liniowy, podatek wg skali) powstają dopiero, gdy firma uzyskuje jakikolwiek przychód. Nie istnieją stałe opłaty skarbowe, jakie firma musiałaby uiszczać
np. w okresie stagnacji lub pozyskiwania kontrahentów.

3. Ogólne wyliczenie operacyjnych kosztów firmy nie jest możliwe. Zależą one od specyfikacji firmy. Stałym kosztem są przykładowo:
Wynajem lokalu na siedzibę firmy
Wynajem magazynu
Opłaty za media (Internet, telefon)
Leasing samochodu
Koszty związane z utrzymaniem samochodu (paliwo, przeglądy)
Koszt usługowego prowadzenia księgowości firmy

Ponieważ każda firma jest inna, odpowiedź na pytanie dotyczące kosztów firmy wymaga indywidualnego przeanalizowania konkretnego przypadku. W tym zakresie polecamy indywidualny kontakt z firmą profesjonalnie zajmującą się księgową obsługą firm.

Jacek Bem, doradca klienta

SOHOfinance

kredyty, inwestycje, podatki, księgowość, ubezpieczenia-kompleksowa opieka
doświadczonychdoradców.

Najnowsze wpisy