Forum Forum dla firmKsięgowość

koszty przed rozpoczęciem dg

koszty przed rozpoczęciem dg

B.Zet / 83.10.77.* / 2011-04-27 21:01
witam,
jako raczkująca "bizneswoman" bardzo proszę o poradę w sprawie kosztów przed faktycznym rozpoczęciem dg.
Mianowicie: zaświadczenie o wpisie do ewidencji dg mam wydane z dniem 31.03 br, datę rozpoczęcia wpisaną na 1.05; faktycznie rozpocznę sprzedaż 1.06.
Lokal, w którym będę prowadzić działalność wymagał remontu - od połowy kwietnia dokonuję zakupu materiałów budowlanych na faktury, a także kopletnego wyposażenia, które na dniach będę kupować.
Zamierzam rozliczać się na zasadach ogólnych, być płatnikiem VAT.

Jak rozliczyć koszty poniesione przed faktycznym rozpoczęciem działaności? Wiem, że o założeniu KPiR muszę poinformować US do 20 dni od jej założenia. A co z rejestracją jako płatnik VAT? Czy mogę odliczyć VAT z faktur towarów zakupionych przed rejestracją jako płatnik VAT?
Czy do KPiR koszty wpisywać z datą na FV? Rozumiem, że jako VAT'owiec wpisuję tam kwoty netto, a samą tylko wartość VAT w odpowiedniej książce?

Wiem, że troszkę zagmatwałam, ale naprawdę nie chciałabym zaraz na początku zagmatwać sobie spraw w US.
Aha, bardzo proszę o polecenie prostego programu (nie koniecznie darmowego) do rozliczenia takiej dg.

Z góry dziękuję za odpowiedź i pomoc
B.Zet

Najnowsze wpisy