Forum Forum emerytalneInne

Koszty przejścia (transition costs)

Koszty przejścia (transition costs)

magda_kosko / 2015-07-21 18:23
Mam pytanie, czy ktoś jest w stanie wyjaśnić mi w najlepiej w szczegółowy sposób co to są koszty przejścia (transition costs) i co wpływa na ich poziom, chodzi mi o odniesienie się do reformy emerytalnej z 2003 roku. Nie mogę nigdzie znaleźć żadnego dobrego wytłumaczenia.
Proszę o pomoc
Wyświetlaj:
wiwan / 2015-07-21 21:22
Chodzi o objęcie mundurowym systemem zaopatrzenia funkcjonariuszy, którzy weszli do służby po 1998 r. a więc w dniu wejścia ustawy w życie ( 1.10.2003 r.) byli w systemie powszechnym- tj. zusowym ?
magda_kosko / 2015-07-21 21:54
Chodzi właśnie o koszty przejścia z starego systemu na nowy. To jest artykuł na którą mam bazować: http://www.stis.ed.ac.uk/__data/assets/pdf_file/0010/89038/Drahakoupil_-_Stream_8.pdf , ale jest w języku angielskim jak dla mnie za trudny i mam problem z wyjaśnieniem terminu kosztów przejścia czy też transformacji i co wpływa na ich poziom
wiwan / 2015-07-21 22:10
Dokument traktuje o czym innym- o zmianach generalnie po 2008 r. polegających na częściowym odwrocie od systemu dwufilarowego wprowadzonego już wcześniej.

U nas dotyczyło to zmniejszenia udziału części przekazywanej do OFE w całej składce emerytalnej, a ostatnio- możliwości wyjścia z OFE w kontekście nowych składek i stopniowego wychodzenia z OFE rozpoczynającego się już na 10 lat przed uzyskaniem wieku emerytalnego.

Wszystko to z powodów m.in. właśnie kosztów ponoszonych przez funkcjonowanie systemu dwufilarowego dla systemu- czyli znacznego ubytku składki, która wcześniej- przed 1999 r. w całości trafiała do FUS.

Tyle według mnie.

Rzeczywiście przydałoby się tu dobre tłumaczenie.

Najnowsze wpisy