Forum Polityka, aktualnościPolityka

Kraków nie chce oddać ziemi cystersom

Kraków nie chce oddać ziemi cystersom

Money.pl / 2006-08-16 17:36
Komentarze do wiadomości: Kraków nie chce oddać ziemi cystersom.
Wyświetlaj:
St. / 83.14.253.* / 2006-08-18 16:05
A podobno, (sam Kościól tak naucza), Jezus nakazał swoim apostołom aby ROZDALI SWOJE MAJĄTKI BIEDNYM i oddali się całkowicie służbie Bogu. Czyż nie mieli zająć się nauczaniem a nie pomnażaniem bogactwa?!
Desstin / 2006-08-17 08:19 / Bywalec forum
Wtrącaja się do miejscowych planów zagospodarownaia, jakimś siostrom nie pasuje rozbudowa stadionu TS Wisła "bo będzie światło do cel zasłaniał".A gdzie ubóstwo, skupienie i modlitwa??Może na tym się skoncentrować?Pół rynku mają, wszystkie kamienice na Poselskiej i Stolarskiej są w ich władaniu a czynsze pobierają takie że niższe płaci się na Floriańskiej...
ozdobaster / 2006-08-17 01:35 / Bywalec forum
Swoją drogą to niby jakim cuden cystersi posiedli te 258 ha? Nie znam tej historii ale rozumując jak ta komisja która oddała ziemnię zakonnikom powinna oddać krzyżakom dawne tereny krzyżackie!

P.S. Niech Watykan oddaje pieniądze wyłudzone na odpusty...
krakus / 213.77.218.* / 2006-08-26 12:26
Współczuję ideologicznej demamgogii, w miejsce umiejętności myślenia. Czy, jeśliby Tobie ktoś odebrał Twoją własność nie domagałbyś się jej zwrotu? Bezprawny zabór własności dokonany przez komunistow w latach 50-tych, jak widzę, w pełni usprawiedliwiasz. Nie wiem, czy rozumiesz znaczenie słowa: zwrócić? Jeśli nie, to poczytaj w słowniku.
Przeczytaj raz jeszcze tekst, tym razem ze zrozumieniem.
EcoHuman / 83.23.241.* / 2006-08-16 23:37
Proszę zwrócić zakonnikom te 258 ha, pod warunkiem, że sami tę ziemię będą uprawiać! Sprzedaż przez Kościół tych ziem "odzyskanych" = Spekulacja, zaś wydzierżawienie = lichwa, oto jak Kościół dba o Zbawienie. Wielkie słowa i przyziemne czyny.
tatko / 2006-08-16 21:39 / Tysiącznik na forum
To pewnie w Krakowie nie ma większości PiS, bo ten najchętniej widziałby resztę Polaków jako poddanych Rzymu i parobków kościelnych do uprawiania ziemi,której się Kościół nachapał.
ozdobaster / 2006-08-16 21:15 / Bywalec forum
ja od dziecka wiedziałem że kościół to złodzieje
krakowiaczek jeden / 213.77.218.* / 2006-08-26 12:33
nie bardzo rozumiem Twojej wypowiedzi. Z artykułu jednoznacznie wynika, że to komuniści w latach 50-tych okazali się złodziejami!
Felek / 195.238.245.* / 2006-08-17 08:10
No cóż zawsze znajdzie się ktoś kto będzie opluwał Kościół
tatko / 2006-08-16 21:32 / Tysiącznik na forum
Ale bał się pan powiedzieć o tym, panie "ozdobaster"? Otóż to, wszyscy się baliśmy,bo każdy myślał pewnie że to od sutannowych zależy nasze zbawienie. Od spowiedzi,rzgrzeszenia itp.itd...A to wszystko bujda na resorach.Papieże wyssali sobie to z brudnego palucha.Wystarczy zagłębić się w Biblię, by stwierdzić,jak czarne pająki omotują na swoją pajęczyną.
ozdobaster / 2006-08-17 01:30 / Bywalec forum
Bałem się szykan ze strony rówieśników oraz kar ze strony rodziny. Siedziałem więc cicho. Teraz mogę mówić otwarcie chociaż w tym kraju myślenie po prostu boli. Czarni szubrawcy i ich moherowi poplecznicy skutecznie mydlą ludziom oczy bo nikomu się nie chce wiedzieć więcej.
tatko / 2006-08-17 22:22 / Tysiącznik na forum
Sporej części Polaków wygodniej się żyje w ciemnocie. Słusznie Pan zauważył. Myślenie jest bolesne, a czytanie z rówoczesnym myśleniem to już wysiłek ponad ich możliwości.Dla takich klecha jest wszystkim ,co oprócz pożywienia, jest im porzebne do życia. Przyszło mi to na myśl, kiedy pewnego razu obejrzałem fragment programu TV Trwam.Biedni oszukiwani ludzie..A może oni są na prawdę szczęśliwi?
MN / 80.51.231.* / 2006-08-17 09:16
A ty wiesz więcej. Jakiś mądrzejszy jesteś od innych. Innych myślenie boli a tobie sprawia przyjemność. Czytanie twoich tekstów to dopiero przyjemność. Przepraszam za złośliwości, ale widzisz wszystko odwrócone jak w lusterku.
rad / 2006-08-16 21:10
Jak donoszą 'Fakty i mity' katolicyzm kosztuje RP rocznie ok. 5000 000 000 pln rocznie. Sama religia w szkole kosztuje chyba jakieś 600 000 000 zł rocznie. Za te pieniądze można by zlikwidować biedę. W RP są pieniądze ale nie dla biednych a dla złodziei.
krakus / 213.77.218.* / 2006-08-26 12:37
A ile kosztowala społeczeństwo Twoja edukacja? I wszystko poszło na marne...
saul / 2006-08-21 20:31 / portfel / Pan Owca
Hmm ale akurat na wyżej wymienioną gazetę bym się nie powoływał bo wiarygodna to ona nie jest wcale.
sc / 212.106.168.* / 2006-08-16 23:44
a jak to się ma do rozdziału kościoła od państwa? podatek kościelny powinien być to by się nagle okazało że jest 10% katolików i skończyłoby się to tłumaczenie... że to wszystko dla 95% katolickiego narodu...
St. / 83.14.253.* / 2006-08-16 17:36
Kościól i jego zakony to największe darmozjady w Polsce. Za majątki zagrabione przez nich po 1989r można by z pewnością utrzymać wiele szpilali, domów dziecka czy wspomóc osoby tego potrzebujące. Sam Papież żądał od nich pohamowania pazerności ale chyba to tak jak z każdym złodziejem - jak zacznie to już nie skończy
tatko / 2006-08-16 21:21 / Tysiącznik na forum
Jak z tego wynika, coraz więcej łap sięga po dobro narodowe. Aż się posi,by przytoczyć kilka słów z "Beniowskiego" Juliusza Słowackiego : "O Polsko! (...) Krzyż twym pacieżem jest - twa zguba Rzymie!"
tatko / 2006-08-16 21:24 / Tysiącznik na forum
Jeszcze raz ,bo wkradła ię pomyłka : Krzyż twym papieżem jest - twa zguba w Rzymie!"
Lolek / 83.22.28.* / 2006-08-16 19:45
Twoim zdaniem ten, kto domaga się zadośćuczynienia za zagrabione mu mienie to złodziej?! Brak słów.
Mops / 83.22.212.* / 2006-08-16 21:18
A jakież to zadośćuczynienie? To podejrzenie popełnienia przestępstwa jak widać.
Lolek / 83.22.28.* / 2006-08-16 21:43
Nie chodziło mi o ten konkretny przypadek, a o majątek oddany na mocy ustawy po 1989 roku.
Mops / 83.22.212.* / 2006-08-16 22:05
A czy zadał Pan sobie trud sprawdzenia jakie w 1989 r były roszczenia Kościoła i ile tak naprawdę do dnia dzisiejszego Kościół otrzymał ? Ponadto jedynie Kościołowi zwraca się mienie jak dotychczas. Dziwne to trochę w ( podobno) państwie prawa.
Lolek / 83.22.28.* / 2006-08-16 22:16
Nie widzę powodu, by zadawać sobie taki trud. Taki trud należy sobie zadać zanim zacznie się obrzucać kogoś błotem, by móc stawiać konkretne zarzuty. Żeby nie być posądzonym o demagogię wypada również stronić od uogólnień w stylu "jedynie Kościołowi zwraca się mienie jak
dotychczas".
Mops / 83.22.212.* / 2006-08-16 22:34
Niestety to co Pan uprawia to czysta demagogia i nic więcej. Jeśli nie wie Pan ile Kościołowi zabrano a ile w rzeczywistości otrzymał to po co ta dyskusja? Rozumiem ,że Panu nie zależy na prawie ani elementarnej uczciwości lecz na tym aby Kościół otrzymał jak najwięcej. Nie rozumiem również sugestii Pana na temat jakichś "uogólnień". Po prostu Panie Szanowny po roku 1945 majątki traciło wielu ludzi ,nie tylko Kościół . Jednak jak dotąd nikt ( poza Kościołem ma się rozumieć) nie doczekał się ustawy na podstawie której miałoby nastąpić naprawienie tych nieprawości. Tu nie ma co filozofować .Jedynie Kościół ma w tym względzie pozycję uprzywilejowaną. Ponadto zawsze jestem za tym aby prawo było respektowane zaś nie cierpię jak ktokolwiek wyciąga ręce po cudze. Widocznie Pan ma nieco inne zdanie w tej kwestii.
Lolek / 83.22.28.* / 2006-08-16 23:09
Co niby ma być demagogią? Twierdzenie, że dochodzenie praw do bezprawnie zagarniętego majątku nie jest złodziejstwem?! W takim razie proszę zapoznać się ze słownikową definicją słowa "demagogia", a na przyszłość nie używać słów, których znaczenia się nie zna. I proszę mnie nie przekonywać, o co mi chodzi, bo zwróciłem jedynie uwagę na użycie słowa "złodziej". Proszę do tego nie dorabiać żadnej ideologii. A co do uogólnień, to owszem, brak ustawy utrudnia odzyskanie majątku, ale go nie uniemożliwia. Pan jednak woli iść na skróty i w zależności od tego, co wygodniejsze, twierdzić, że szare jest białe bądź czarne.
Mops / 83.22.212.* / 2006-08-17 00:31
Niech Pan dalej zaciekle broni tego czego obronić się nie da. Jeszcze raz powtarzam : w państwie prawa z definicji powinna istnieć równość podmiotów względem prawa. Jeżeli za rówmość uważa Pan sytuację w której jedna osoba ( w tym przypadku Kościół ) ma odrębną ustawę na mocy której może ubiegać się o zwrot mienia zaś wszelkie inne osoby ( zarówno prawne jak i fizyczne ) takiego zapisu prawnego nie posiadają to gratuluję Panu rozumienia zarówno demokracji jak i prawa. Słowa złodziej nie użyłem w żadnym z postów które napisałem. Po prostu nigdy tego nie robię jeśli nie mam podstaw do określenia kogokolwiek takim mianem. Przekonywać nie mam zamiaru nikogo. Rób Pan co chcesz -oddaj Pan Kościołowi cały swój dobytek jeśli taka Pana wola. Budżet jednak ( w obecnym stanie zwłaszcza) należałoby zostawić w spokoju .
ozdobaster / 2006-08-17 01:43 / Bywalec forum
Pan Mops słusznie zauważył, że: "w państwie prawa z
definicji powinna istnieć równość
podmiotów względem prawa" Polska nie jest państwem prawa o czym świadczy odpowiedź rzecznika praw obywatelskich na moją skargę w pewnej sprawie: "Trybunał Konstytucyjny orzekł, że konstytucyjna zasada równości obywateli wobec prawa na którą Pan się powołuje odnosi się nie do poszczególnych obywateli ale kategorii obywateli" Niestety ja byłem w złej kategorii
Lolek / 83.22.28.* / 2006-08-17 00:39
Osoba podpisująca się "St." użyła słowa złodziej, czemu ja się sprzeciwiłem. Pan na tej podstawie zrobił ze mnie zagorzałego zwolennika dotowania kościoła z budżetu i dorobił całą spiskową teorię. Albo wysnuwa Pan zbyt daleko idące wnioski, albo ma Pan problemy z czytaniem ze zrozumieniem.
Mops / 83.22.212.* / 2006-08-17 05:35
To nie ja Pana zrobiłem lecz Pan sam. Cały czas próbuje Pan bronić czegoś ,chociaż nie bardzo wiadomo czego. Ja niczego nie dorabiam lecz Pan występuje wbrew oczywistym faktom ( proszę ponownie przeczytać napisane przez siebie posty). Daleko idących wniosków nie wysnuwam podobnie jak nie wkładam w usta swoim interlokutorom słów których nie wypowiedzieli ( w przeciwieństwie do innych).
tatko / 2006-08-16 21:08 / Tysiącznik na forum
A po jaką cholerę Kościołowi ziemia? Chcą uprawiać,niech pościągają stanny,podwiną rękawy i do roboty. Nie dość,że pasożytują na społeczeństwie,to jeszcze własności im się zachciewa. A jakie mienie zagarnięto Kościołowi na ziemiach zachodnich? A i tu domaga sę ziemi.Ludzie,przetrzyjcie sobie oczy albo nie zakładajcie sobie klapek na nie.W jakim kraju oprócz Polski kler jest tak pazerny? Chyba wystarczy to, co idzie na kler z budżetu pańtwa,czyli z naszych kieszeni. A jest tego niemało,bo od 4 do 5 miliardów złotych rocznie. Ale wciąż mało i mało.
tatko / 2006-08-16 21:09 / Tysiącznik na forum
O sutanny chdzi,ma się rozuieć
saul / 2006-08-16 20:05 / portfel / Pan Owca
A na cholerę zakonnikom ta cała ziemia i pieniądze?
Lolek / 83.22.28.* / 2006-08-16 20:26
Nie rozumiem do czego zmierzasz. W państwie prawa własność prywatna jest nienaruszalna. Jeśli została naruszona, pokrzywdzonemu należy się zadośćuczynienie. Idąc Twoim tokiem rozumowania mógłbym zapytać po co Tobie cały Twój majątek? Wystarczyłaby Ci pewnie połowa.
DAN%$# / 218.56.144.* / 2006-08-16 21:35
Tu właśnie chodzi o prawo. To im się nie należy. Kiedys jedna trzecia Europy do nich należała i co ?
Rydzyk zbierał na Stocznie a wydał na co innego, to przestępstwo i powinien iść do więzienia.
Lolek / 83.22.28.* / 2006-08-16 22:22
Primo, Rydzyk to Rydzyk, a nie kościół. Secundo, dlaczego nie należy się kościołowi to, co zostało mu bezprawnie odebrane? Bo to byłoby niesprawiedliwe społecznie?! Z takimi argumentami nie sposób polemizować.
bolus / 87.199.25.* / 2008-12-06 13:54
lolo ty pewnie osiol w kiecy
Mops / 83.22.212.* / 2006-08-16 21:25
Powiedz Pan ,Panie Lolku czy dofinansowanie Świątyni Opatrzności Bożej z budżetu państwa ( na razie w wysokości 20 mln zł ale to nie koniec ) to też zadośćuczynienie czy własność prywatna Kościoła? A przekazanie 6 mln zł przez państwową w tym czasie spółkę Famur Archidziecezji Katowickiej ? Oczywiście to tylko pierwsze z brzegu przykłady. Istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa i w związku z tym sprawa została zgłoszona do prokuratury. O co więc Panu chodzi ? O bezprawie ,gdyby się okazało ,że Gmina ma rację?
tatko / 2006-08-16 21:48 / Tysiącznik na forum
I jeszcze dodatkowych 20 mln na tę samą świątynię z budżetu samorządu,któremu marszałkuje pan Strózik z PSL-u. Biedny Kościół jest? Przecież to najbogatsza firma w Polse. Niech tylko wejdzie na giełdę ta spółka,a przekonają się Polacy ,jakie będzie mała wzięcie. Wystarczy popatrzeć na Rydzyka,a to tylko jakaś cząstka tej machiny.
tatko / 2006-08-16 21:11 / Tysiącznik na forum
Panie Lolek,to nie była odpowiedź na pytanie: " A po cholerę zakonnikom ziemi i pieniądze?"
Marek53 / 83.24.16.* / 2006-08-16 21:42
Bo to jest pytanie kompletnie bezpodstawne i bez sensu.

To ich własność i ich prawo decydowania.

W nie tak dawnych czasach takie samo pytanie zadawano w stosunku do "kułaków", "burżujów" i wielu innych. Pytający sam dawał odpowiedź - po nic - i szybciutko uwalniał właściciela od kłopotu.

Nie tak dawno (lata 70) Sp. Budowy Domków została wywłaszczona (większość działek, które posiadała) na rzecz WSM. Bo po co komu domek.
saul / 2006-08-21 11:48 / portfel / Pan Owca
Dziękuję za ocenę mojego pytania, wyszedłem z założenia, iż nie ma głupich pytań a conajwyżej głupie odpowiedzi, tak czy owak zgodnie z tym co powiedział Pan tatko nie uzyskałem odpowiedzi na moje pytanie, od nikogo. Ponieważ postawiłem swoje pytanie w kontekście ZAKONNIKÓW, oczywiście nie podważam w żadnym wypadku sensu własności prywatnej, więcej jestem jej orendownikiem, zastanawia mnie natomiast co innego, mianowicie zaciekłość w walce zakonników o ziemie jakby to jakiś dogmat był tudzież przedmiot kultu i dziwi mnie to szczególnie w kontekście istoty zakonów, przecież oni z założenia mają się wyrzekać walki, sporów, egoizmu i bogactwa, wobec czego w mojej skromnej opinii taka walka o pieniądze lub ziemię (czyli notabene też pieniądze) w ich wykonaniu jest cokolwiek niesmaczna. OCZYWIŚCIE każdy ma prawo do własnej opinii i nikt nie bynajmniej nie musi się ze mną zgadzać.
tatko / 2006-08-16 22:05 / Tysiącznik na forum
Pnie Marku53 mowa jest z mojej strony o dobra ziemskie na zimiach zachodnich. Tak,jak pan to stawia, można wszystko oddać, co tylko podoba się klerowi.A jeśli już przymkniemy na to oko,to po jakie licho Kościół wyciąga ręce po nasze pieniądze z budżetu? To jest 4 - 5 mld złotych rocznie. Jestem za tym,żeby raz na zawsze rozliczyć się z pasożytami. Jeżeli cokolwie należy im się zgodnie z prawem, dać im to i niech wreszcie przestaną wtykać swój kościelny nos w sprawy państwa. Niech przynajmniej posłuchają swego watykańskiego wodza i ograniczą wtykanie się w politykę i zaniechają pazerności. Obydwu stronom wyjdzie to na dobre...Amen
tatko / 2006-08-16 21:13 / Tysiącznik na forum
I o jakim zadośćuczyniniu możn mówić na ziemiach achodnich,bo i tu zaznacza się t ta pazerność?

Najnowsze wpisy