Forum Forum dla firmKsięgowość

Kredyt czy leasing - co się lepiej opłaca?

Kredyt czy leasing - co się lepiej opłaca?

M_A_R_I_A / 217.113.132.* / 2007-07-21 18:35
Witam wszystkich. Zamierzam kupić samochód na firmę. Od strony oszczędności podatkowych co się lepiej opłaca kredyt czy leasing?
Wyświetlaj:
Janusz M. / 89.75.154.* / 2018-10-07 18:07
Zależy co się nabywa. Ja u siebie w firmie zakupuje głównie maszyny i urządzenia do budowy nawierzchni płaskich. Robię drogi. Nie wyobrażam sobie brania kredytu na maszyny. doradcy z premiumleasing24.pl z Torunia zajmują się pozyskaniem i formalnościami a buduję i wrzucam sobie maszyny w koszty miesięczne.
cccccccwwww / 188.146.160.* / 2018-09-03 00:02
Też uważam, że leasing jest lepszą opcją. Na przykład toyota ma świetną ofertę - http://auta-firmowe.pl/leasing-smartplan/. Idealna dla firm :)
ja821 / 89.68.91.* / 2018-08-26 15:06
Witam,

leasing - spróbuj na www.ringbankowy.pl

Poz.
Pavio / 89.66.149.* / 2018-06-15 15:37
Trudno się nie zgodzić, ja się długo zastanawiałem, wyliczałem, ale przeważyła wygoda i możliwość częstej zmiany samochodów, a ja lubię jeździć nowymi i dobrymi, więc ostatecznie padło na leasing bezpośrednio u Volkswagena vwleasing.pl
celinqqa / 188.146.128.* / 2018-05-11 14:42
Moim zdaniem leasing operacyjny samochodu osobowego to świetna opcja :) http://auta-firmowe.pl/leasing-operacyjny/ - sama z niego korzystam i jestem bardzo zadowolona :)
KlaraL / 193.106.131.* / 2018-04-26 13:50
Polecam artykuł http://www.lista-firm.com.pl/publikacje/pozyczka-na-raty-czy-leasing , tu jest opisane z czym to się je i jakie są plusy i minusy.
july / 2016-06-03 16:33
Witam forumowiczów :) Widzę, że nikt w tym temacie dawno się nie wypowiadał, ale może będę mieć trochę szczęścia i mi pomożecie:) Zastanawiam się nad leasingiem samochodu. Zależy mi, żeby raty nie były wygórowane. Myślę o mniejszym aucie, ale zależy mi na nowym. W ogóle to lepszy będzie leasing czy kredyt, o którym jak widzę też kiedyś była tu rozmowa? Chcę płacić ratę max do 600 zl. Da się w ogóle za tyle czy kwoty są znacznie wyższe?
markGT / 83.144.91.* / 2016-06-09 13:14
to w leasplan polska masz fiata 500 za 500 zł i to jest cały koszt, umowa na 3 lata
WiEksze samochody droższe bliżej tysiąca.
july / 2016-06-09 20:59
Dzięki markGT. Rozumiem, że skoro leasplan to jednak leasing, a nie kredyt? Ale są tutaj jakieś dodatkowe koszty? Bo 500 zł całej, kompletnej raty miesięcznie to dość mało! I to byłaby super oferta:) Napiszesz coś więcej o tym? Pewnie dochodzą dodatkowe koszty?Ubezpieczenie itd. I jaka jest wpłata własna?
opis23 / 84.10.46.* / 2016-06-15 17:06
Użytkuję inny model auta w wyżej wymienionej firmie i mogę potwierdzić, że jest to kompletny koszt auta netto. Nie jest to leasing, lecz wynajem długoterminowy czyli lepsza opcja, bo zamiast durnych amortyzacji itp. masz jedną FV i nic po za tym :)
july / 2016-06-16 18:00
Z Waszych podpowiedzi wynika, że jednak ani leasing, ani kredyt tylko wynajem długoterminowy. Muszę przyznać, że brzmi to bardzo rozsądnie. Rata przystępna. Na pewno do przyjęcia dla każdego kto ma stały dochód. Muszę sobie sprawdzić ten Leasplan koniecznie. Fiat500 za 500 zl! Dobre :) W sumie takie 500+ się z tego robi czyli modna sprawa ;-)
markGT / 83.144.91.* / 2016-06-22 09:12
Wynajem długoterminowy jest też nazywany leasingiem operacyjnym, a po okresie 36 m-cy masz opcję wykupu auta, tylko po co? Lepiej wziąć nowe ;) A koszt jest całkowity, masz nie tylko tego fiata 500, ale też focus za 650 zł i avensis za 950 - ta toycia się najbardzije opłaca, jak sprawdzałem.
opis23 / 84.10.46.* / 2016-06-24 08:49
Ja jeżdżę właśnie focusem i jestem mega zadowolony, biorąc pod uwagę fakt, że płacę jedynie 650zł. Widziałem że do oferty dochodzi jeszcze Yaris. Warto przemyśleć tą ofertę, bo cenny są lepsze niż w markowych salonach :)
sartemukki / 2023-08-04 14:24
Zobacz http://www.danowskajankowska.pl/leasing-dlaczego-warto/ moim zdaniem świetna oferta.
DAYTONA / 5.174.117.* / 2014-09-22 22:39
AUTO Z VAT 1 , OD RAZU VAT ODLICZYSZ I CAŁĄ AMORTYZACJĘ, W CIĄGU MIESIACA, JAKO MAŁY PRZEDSIĘBIORCA, W RAMACH ULGI DEMINIMIS, KREDYT LEPSZY, Z 100 TYŚ BRUTTO, JUŻ W NASTĘPNYM MIESIACU MASZ W KIESZENI 34 TYŚ
Księgowa 007 / 94.254.128.* / 2016-09-06 15:28
Pomoc de minimis nie obejmuje samochodów, jesli auto kosztuje wiecej niz 3500 zl netto, nie ma mowy o jednorazowej amortyzacji
monia77 / 193.200.122.* / 2008-08-04 19:35
stanowczo leasing...
raty sa dla Ciebie kosztem uzyskania przychodu, Vat odliczysz (w zaleznosci czy jest to samochod osobowy czy ciezarowy) od 60% (max 6 tys) do 100% przy samochodach osobowych. Tak jak napisal ponizej ASA: Następną korzyścią jest upust jaki dealer daje
firmie leasingowej (w zależności od marki pojazdu i dealera i firmy leasingowej może to
być od 5% do 20%). Żaden bank nie ma takich upustów!!! Z doswiadczenia wiem, ze rabaty w przypadku niektorych modeli samochodow siegaja nawet 35% (upusty sa udzielane nie na marke samochodu, tylko na model. W ramach jednej marki sa czasem rozbieznosci nawet kilkunastu %).

Ktos napisal ponizej:
Kupując samochód - nawet na kredyt - jest on Twoją własnością. Nikt Ci go nie zabierze.
BZDURA! Jest cesja na bank. Jak nie placisz, przyjda i zabiora....

Biorąc samochód w leasing - płacisz za cos co nie jest Twoją własnością. - Zapomnial dodac, ze po zalozonym przez Ciebie okresie splaty, staje sie Twoja własnością, za wartosc, jaka ustalilas sobie na poczatku umowy.

Nie zapłacisz 2 kolejnych rat i firma ma prawo zabrać Ci samochód. Ma prawo ale nigdy nie przychodzi "bez zapowiedzenia". Najpierw wysylane sa wezwania do zaplaty, potem ostateczne wezwania do zaplaty a po kazdym z nich musi uplynac okreslony czas. WIec jezeli masz problemy z plynnoscia, to w przypadku niektorych firm, mozesz wydluzyc sobie umowe (ale max do 60 m-cy, zgodnie z ustawa) a co za tym idzie, raty Ci spadna...

Jezeli zaczynasz miec klopoty ale nie unikasz ich , tylko probujesz rozwiazac, to nikt niczego Ci nie zabierze...
Jacel / 77.114.36.* / 2008-08-04 11:54
nigdy w życiu leasing ,to bezsensu ,chyba ze masz zamiar pojezdzić trzy miesiace i oddać .Tylko kredyt ,pelen zwrot VAT-u ,na konto oddają .Ja brałemw KS15 i tak zrobili mi .www.ks15.pl
marek1965 / 95.41.163.* / 2014-05-29 20:51
Życzę Tobie z własnych środków stworzyć flotę pojazdów w firmie. W przypadku leasingu rata jest kosztem a w przypadku kredytu tylko odsetki.
Zetur / 77.45.24.* / 2008-05-01 12:28
Dareczek napisał tak jak to wygląda w życiu ja sam mam małą firme i firma leasingowa niemogla sprostać moim oczekiwaniom i niestety bank i tylko bank mógł mi pomóc jeśli ktoś chwali leasing to nie zna tematu małych firm i niema co z nim nawet dyskutować a powiem tyle ,że rozmowy toczylem z kilkoma firmami leasingowymi bez powodzenia oni poprostu z małymi co potrzebują jedno auto na kilka lat poważnie nie rozmawjają
Gnome72 / 217.153.206.* / 2008-04-24 20:04
Oszczędności podatkowe to nie wszystko. Co z tego że więcej wrzucisz w koszty podatkowe skoro np. więcej zapłacisz?

Poza tym oszczędności podatkowe są istotne jeśli masz przychód podatkowy. Jeżeli natomiast masz stratę podatkową - i np spodziewasz się że w najbliższym czasie też będziesz miała stratę - to po cholerę Ci oszczędności podatkowe? Korzyść z leasingu dla celów podatkowych nie polega na tym że odliczasz więcej - tylko że odliczasz szybciej. A nie zawsze potrzebujesz szybszego odliczenia.

Kupując samochód - nawet na kredyt - jest on Twoją własnością. Nikt Ci go nie zabierze. Biorąc samochód w leasing - płacisz za cos co nie jest Twoją własnością. Nie zapłacisz 2 kolejnych rat i firma ma prawo zabrać Ci samochód. Średnia oszczędność ;-)))

Jeszce jeden aspekt - jeżeli prowadzisz księgi rachunkowe - to leasing operacyjny dla potrzeb podatku oznacza na ogół leasing finansowy w rozumieniu ustawy o rachunkowości. Wtedy musisz prowadzić podwójną ewidencję - dla potrzeb podaktu rozliczać raty, dla potrzeb ksiąg rachunkowych wprowadzić brykę do rejestru ST i amortyzować. Przy kilku / kilkunast samochodach może to oznaczać etat w księgowości

Tak więc ja bym nie powiedział automatycznie że leasing jest zawsze bardziej korzystny. Musisz popatrzeć na za i przeciw.

Pzdr
Asa / 193.41.231.* / 2008-04-15 16:49
Oczywiście, że leasing. Firma leasingowa ma prawo odliczenia 100% VAT od zakupu pojazdu co obniża kwotę, która stanowi kapitał do spłaty. Czyli już na wstępie odsetki są liczone od wartości 78% ceny brutto od dealera. Następną korzyścią jest upust jaki dealer daje firmie leasingowej (w zależności od marki pojazdu i dealera i firmy leasingowej może to być od 5% do 20%). Żaden bank nie ma takich upustów!!! Ważne aby umowa miała cechy umowy leasingu operacyjnego w podejściu podatkowym oraz (koniecznie!!!) zapis w umowie dotyczący opcji wykupu na kopniec umowy po wartości końcowej (niespłacona część kapitału). I to jest to czego potrzebuje firma. Wiem bo już korzystam z leasingu. Pozdrawiam i odwagi w leasingu.
guns / 89.171.106.* / 2008-05-05 22:17
Z tym 100% odliczenia Vatu przez frmę leasingową to chyba bzdura przecież zgodnie z przepisami ustawy o VAT - w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca (leasingodawca)- nie więcej jednak niż 6 000 zł.
thenikt / 193.200.122.* / 2008-08-04 19:11
Ale (zgodnie z ustawa - proponuje doczytac) nie dotyczy to firm leasingowych!!! Sa tylko 2 wyjatki, kiedy firma leasingowa musialaby zwrocic odliczony Vat, ale sytuacje te sa skutkiem niespelnienia zapisow ustawy, tj chociazby nie przekazanie samochodu zakupionego celem przekazania go na podstawie leasingu operacyjnego jakiejs firmie tej firmie a stosowanie go na potrzeby wlasne po uplywie mniej niz pol roku od daty zakupu
thenikt / 193.200.122.* / 2008-08-04 19:48
I jeszcze jedno male doprecyzowanie... Firmy leasingowe moga odliczyc caly VAT od zakupionego samochodu o ktorym pisalam, jezeli wartosc ksiegowa (czyli netto) nie przekracza 20tys Euro. Jezeli przekracza, wowczas Vat powyzej tej kwoty 20tys Euro staje sie takiej firmy leasingowej kosztem, ktorego nie moga odliczyc. Bardzo czesto wowczas ten "nieodliczalny" Vat doliczany jest do raty Klienta.
mariuga / 2008-03-11 08:00
tańszy jest leasing operacyjny. O głownych zaletach mozesz przeczytac na kazdej stronie www leasingodawcy. Poza głownymi korzysciami księgowymi (amortyzacja vs. koszty) są jeszcze:
1) koszt leasingu jest niższy od oprocentowania kredytu - 3 leasing to ok. 8-9%, kredyt to najczesciej 11-13% ale rocznie.
2) przy samochodzie osobowym mozesz odliczyc tylko 60% VAT (do 6000zł). przy leasingu, bierzesz wysoki wykup (np.19% po 2 latach). Faktura wykupowa jest traktowana jako dostawa pojazdu/towaru i mozesz odliczyc VAT od niej. To kolejne oszczednosci.

Minusami leasingu jest to, że trudno rozwiazac umowe w czasie trwania (jest wysoki jej koszt), stad więc sporo ofert cesji leasingu.
DARECZEK / 83.11.27.* / 2008-04-11 14:18
Jeśli twoja firma jest dużą spółką albo jeśli "kąpiesz się w pieniążkach" to weż ten leasing ale jeśli chcesz naprawdę kupić pojazd ,na którego zakup cię niestety nie stać to daj sobie spokój i weż kredyt bo to znacznie bezpieczniejsze.
man-go / 83.3.94.* / 2008-04-11 13:28
Nawet od rat leasingowych odliczysz w sumie tylko 605 vat nie więcej niż 6 tyś.
Pierwsza wysoką wpłatę rozbijasz na 36 miesiecy (jesli leasing na 3 lata) nie mozesz jej wrzucić w koszty jednorazowo.Jesli wykupisz samochód od leasingodawcy to ty jestes włascicielem i zakupiony srodek trwały podlega amortyzacji.Poza tym bezpieczniejszy kredyt bo jesli towarzystwo leasingowe ma kłopoty to możesz zostac pozbawiony przez bank kredytujący leasingodawce swojego samochodu.
ksiegowy / 83.175.191.* / 2008-08-05 06:48
Jeśli firma rozlicza się metodą kasową (uproszczoną) na księdze przychodów-rozchodów to może 1 dużą ratę od razu zaliczyć w koszty uzyskania przychodów.
TommyLee77 / 195.145.13.* / 2008-03-07 09:30
Oczywiście leasing operacyjny, bo w koszty wrzucasz całą ratę i możesz spłacić samochód w 3 lata, a amortyzacja trwa 5 lat. Poza tym zawsze możesz zrobić sobie wysoki wyku samochodu, mieć minimalne raty a po zakońćzeniu okresu leasingu nie wykupujesz go tylko oddajesz firmie leasingowej i bierzesz kolejny nowy samochód na kolejne 3 lata.
Pozdrawiam,
Tomek
hejek / 78.88.132.* / 2008-04-13 12:55
co ty swirujesz ,oddajesz splacony samochód za darmo firmir leasingowej ? ,to ja oddam wszystkie swoje oszczednosci firmie leasingowej:))
Zbigno / 83.230.34.* / 2008-04-15 08:20
Chodzi "leasing"- czyli "wynajem". U nas nazywają ten leasing wynajmem długoterminowym. Tyle, że Tomek nie dopisał, że konieczne jest zlecenie wynajmującemu serwisowania auta oraz określenie maksymalnego przebiegu w czasie użytkowania.
thenikt / 193.200.122.* / 2008-08-04 19:14
standardowo tak to wyglada, jednak nie jest to koniecze. jezeli firma chce zdobyc Klienta negocjuje umowe i tyle.... "Frontem do Klienta"....
Frank-b / 77.115.120.* / 2008-03-10 20:26
A liczyłeś to, czy tak sobie strzeliłeś? Amortyzacja pomniejsza dochód w takim samym stopniu jak rata leasingu (jedynie w przypadku krótszych okresów leasingu jest ona większa), odsetki kredytu stanowią koszt pomniejszający dochód. W większości przypadków kredyt jest tańszy - wystarczy kalkulator i można policzyć. Leasingodawcy pożyczają pieniądze z banku, dorzucają swoją marżę za obsługę i za to wszystko trzeba zapłacić, więc logiczne jest, że warto pominąć pośrednika i wziąść kredyt w banku bezpośrednio - będzie taniej.
thenikt / 193.200.122.* / 2008-08-04 19:20
przeczytaj komentarz umieszczony powyzej (2008-04-15 16:49:18 | 193.41.231.* | Asa). Najczesciej rata oparta jest na 3M Wiborze + marza leasingodawcy, ktora moze byc naprawde rozna... od 2-8%. Srednio wiec ok 3%. Zakladajac, ze leasingodawca kupujac samochod od dealera otrzymuje np. 20% rabatu, to jakbys nie liczyl, nie dolozysz do tego interesu. Max. czas trwania umowy leasingu (w przypadku samochodow) to 5 lat. 5 lat x 3% to daje Ci oczywiscie w zaokragleniu ok 15%. Kredytu tez nie otrzymasz na samym wiborze... Bank rowniez doliczy Ci marze... wiec jakbys nie liczyl, jestes do przodu...
dreammaker / 79.187.130.* / 2008-03-11 08:59
Wszystko ok...tylko pożycz od banku na takim procencie jaki ma firma leasingowa.
jeśli dobrze poszukać możesz sobie załatwić leasing na poziomia WIBOR + 1% (dla firmy leasingowej) np. na okres 3 lat....
thenikt / 193.200.122.* / 2008-08-26 22:41
oczywiscie ze tak (chociaz ciezko bedzie Ci uzyskac takie oprocentowanie kredytu jak firma leasingowa)... chciac to moc... dlatego uwazam ze leasing jest duzo lepszy niz kredyt...
1 2
na koniec starsze

Najnowsze wpisy