Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Kredyt dla samozatrudnionego.

Kredyt dla samozatrudnionego.

Pytanie do eksperta / *.*.*.* / 2010-05-21 11:33
Witam. Aktualnie pracuję na podstawie umowy o pracę, ale zamierzam założyć własny biznes w formie jednoosobowej firmy. Czy dochód z działalności będzie brany pod uwagę przez bank przy wyliczaniu mojej zdolności? Pytam ponieważ prawdopodobnie będę zaciągał kredyt hipoteczny Pozdrawiam Mirosław W.
jbem / 2010-05-21 11:35 / Jacek Bem, doradca klienta
Panie Mirosławie, odpowiedź na pana pytanie nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim banki różnie podchodzą do samozatrudnionych. Niektóre wymagają prowadzenia firmy przez 24 miesiące, inne już tylko przez 12. Są jednak banki, które niezależnie od momentu, w którym będzie się Pan starał o kredyt, wezmą pod uwagę dochód. Jeżeli zakres pana działalności gospodarczej będzie porównywalny z Pana dotychczasową pracą bank może potraktować prowadzenie firmy jako kontynuację zatrudnienia. Poniżej przykład, który będzie potraktowany przez banki (ale nie wszystkie) jako kontynuacja samozatrudnienia:

Grafik komputerowy pracujący dla dużej korporacji postanawia założyć własną firmę. W ramach swojej działalności dalej świadczy te same usługi co wcześniej, tylko na rzecz wielu innych kontrahentów w tym swojego poprzedniego pracodawcy. Jeżeli w działalności gospodarczej od razu pojawi się dochód, będzie on brany pod uwagę przez analityka. Czasem wymaga to odstępstwa od procedury banku.

Jacek Bem, opiekun klienta VIP

SOHOfinance

Kredyty, inwestycje, podatki i księgowość, ubezpieczenia - kompleksowa opieka
doświadczonych doradców

Najnowsze wpisy