Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Kredyty we frankach. Bankierzy otwierają parasol ochronny nad zadłużonymi

Kredyty we frankach. Bankierzy otwierają parasol ochronny nad zadłużonymi

Wyświetlaj:
Alabama / 193.201.167.* / 2015-01-30 15:31
"Zadłużeni w szwajcarskiej walucie mogą odetchnąć - mimo szalejącego franka raty ich kredytów nie powinny się zmienić".
No nie wiem ... ja swoją ratę zapłaciłam w styczniu już po nowemu czyli po kursie 4,40 i nie mając uwzględnionego ujemnego LIBORU. Jak na razie dużo gadania a efektów brak. Jakichkolwiek.
elaa / 194.30.179.* / 2015-01-28 11:34
Mi też standard zycia sie pogorszy.... nici z teatru raz w miesiącu, nici z sobotniego kina z dziećmi.... No, przynajmniej przez jakiś czas. Bez fryzjera i manicure tez jakoś kilka miesięcy przeżyję. No i pani od sprzątania przyjdzie tylko raz na dwa tygodnie, a nie raz na tydzień jak dotychczas. Spóźnione, ale szczere postanowienie noworoczne: oszczędzam. A wakacje będą na działce, i tak mam tej konsumpcji wakacyjnej dość.... tego mamo loda, mamo wate cukrową, mamo automat do gier! Zęby zdrowsze to i dentysty nie trzeba będzie odwiedzać. Przezyjemy, nic nie musicie do mnie dopłacać. Wygospodaruję jakośc te trzy stówki miesięcznie.
1999 / 109.129.193.* / 2015-01-25 20:49
'
A co na to Pani Premier?
Mysle, ze P. Kopacz powinna zrezygnowac z premierowstwa. Im szybciej, tym lepiej.

Na obecne czasy w Polsce premierem powinien byc finansista.
,
w12345 / 89.72.103.* / 2015-01-25 19:27
Bankierzy otwierają parasol ochrony, dobre sobie. Proszę nie denerwować frankowiczów takimi nagłówkami.

Sprawą kredytów denominowanych w CHF powinien się zając rząd/parlament i wprowadzić rozwiązanie systemowe wzorem Węgier. Banki boją się takiego obrotu spraw i robią dużo szumu, lobbując w ten sposób za nic nie robieniem organów państwowych (jak na razie skutecznie)
dopcipas / 31.61.140.* / 2015-01-25 16:56
Mamusiu a dlaczego wujek Władek nosi taki śmieszny czerwony sweterek z napisem I like my ... bank?
frankowicz 2015 / 89.228.72.* / 2015-01-25 15:21
świetny artykuł:


http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/705506,1173453.html?p=1

przeczytajcie
SzczerzeWkurzony! / 192.28.65.* / 2015-01-25 14:50
Nie wiem czy mBank już obniżył frankowiczom LIBOR do takiego jaki powinni mieć faktycznie, za to zdążył już skubany przyciąć oprocentowanie kont! Na eKONCIE jest 0%, na eMAXie 0.4%

Powiem szczerze, że jeśli banki dalej mają bezkarnie d#mać społeczeństwo (bo to już nie tylko o frankowiczów chodzi) to jestem za tym, żeby jednak państwo coś z tymi spekulantami, albo wyjdzmy na ulice!

Zarabiają na frankowcach, a teraz jeszcze wyciągają łapę po moje oszczędności?! W d@ się poprzewracało!
klasykSienkiewicz / 31.2.70.* / 2015-01-25 11:21
Łaski nie robią. Sprawą franka powinna zająć się prokuratura z urzędu: wszcząć postępowanie wobec KNF, UOKIK, NBP, poszcególnych ministrów i polityków i samych banków. Państwo nie realizowało statutowych działań dopuszcając możliwość takiego hazardu pod nazwą kredytu!!
frankowicz 2015 / 81.190.154.* / 2015-01-25 10:35
Cała Polska gospodarko: właścieciele prywatnych firm produkcyjnych małych i większych, firm usługowych: tych jednoosobowych i tych dużych !! Informuję Was, że jako posadający kredyt we frankach, mimo że stać mnie na spłaty większych rat ( na razie ) i tak będę do granic możliwości oszczędzał na wszelkich zakupach ponieważ nie wiem jaki kurs waluty będzie w przyszłości i ile muszę mieć pieniędzy, żeby nie pójść z torbami jak frank podskoczy do np 8 - 10 zł. Nie wydam żadnych pieniędzy na zbytki tzn: lepszą wędlinę w sklepie, lepszy kosmetyk, siłownię ( pobiegam sobie na powietrzu ) itp !!! POWODZENIA POLSKA GOSPODARKO !!!! JEST NAS OKOŁO MILIONA !!!! A PROBLEM NIE JEST PROBLEMEM SPOŁECZNYM ???? PROBLEMEM RZĄDU ????? CIEKAWE !!
marian254 / 89.71.81.* / 2015-01-25 19:03
taki sie patriota nagle zrobiles? a kredyt wziales w obcej walucie i obcym banku; jak trwoga to do Polaka, jak jej brak to do obcego na dymanko sie leci; a jedz sobie gorsze wedliny, dostaniesz nowotworu wykorkujesz szybciej i tyle innym zrobisz zlego...raczej sobie
frankowicz 2015 / 89.228.72.* / 2015-01-25 19:33
nie musisz być złośliwy.
biorąc kredyt w listopadzie 2007 roku rozważałem według ówczesnej wiedzy wsystkie dostępne a i przeciw.
Wyszło z górką ( giewontem ) za kredytem walutowym.
a nie byłem leszczem, bo inwestowałem wcześniej na giełdzie z sukcesem ok. 4 lat.

przerzuciłem się z wędlin po 35 - 40 zeta na ser żółty. Wyjdzie mi na zdrowie. Zawsze dbałem o siebie, więc się nie troszcz.

Zwróciłem uwagę, że ta sytuacja nie dotkie tylko frankowiczów, ale wszystkich polaków - poleci jak kostki domina.

Bo nie mamy po prostu innego wyjścia.

Pozdrawiam.
marian254 / 89.71.81.* / 2015-01-26 01:14
No to producenci sera więcej zarobią, albo tanich wędlin. Więc im będzie lepiej.
Przerzucisz sie z wedlin za 35zl na ser, to ja je kupie po 30zl, bo stanieja.
Nie jestem zlosliwy bo nie mowie, ze nie powinien wam rzad pomoc zmiana jakichs regulacji bankowych (nie kasa z podatkow to oczywiste).
Krzywdy nie zrobisz nikomu na zlosc, jak sie zabijesz to zarobi producent trumien, jak zachorujesz zarobi lekarz, jak stracisz dom ktos kupi taniej z licytacji. Macie po prostu glupia argumentacje ze wszyscy straca. Raczej tak nie bedzie. Zatrudnie sie w dziedzinie z ktorej musisz korzystac i nie strace.

Ludzie sa masochistami, biora kredyty i pracuja na banki. Wiesz ze ja nie pracuje od 2008 roku? Zyje za swoje, bo nie mam kredytow. Co kto lubi. W zyciu wystarczy pracowac mysle okolo pięć lat, zeby wystarczylo na cale zycie. No chyba ze chce sie pracowac na innych...np. na banki czy urzędników oraz debilne wydatki rzadu oraz dlugi panstwowe. Wtedy sie tyra i traci dla nich zdrowie i zycie.
Co kto lubi. Jedni wola isc ze stadem owiec, nawet i w przepasc. Inni zyja po swojemu.
Nie boj sie, ja na waszych oszczednosciach nie strace. Gdybys poczytal prawdziwa ekonomie wiedzial bys, ze oszczedzanie jest kluczem do bogactwa i dobrobytu, nie konsumpcja.
Żanetka75 / 31.61.129.* / 2015-01-25 13:50
Robię tak samo! Od tygodnia nie zostawiłam NAWET ZŁOTÓWKI w sklepie i jestem z siebie dumna :) Oczywiście, że kiedyś trzeba będzie iść na zakupy, ale będzie to minimum potrzebne do przeżycia, żadnych zbędnych czy nadmiarowych produktów typu "a wezmę i spróbuje" - nie nie nie :)

Żegnajcie również usługi! Standard życia lekko mi się pogorszy no i Wam niestety też. Mam nadzieję, że jakoś wytrwają dopóki frank nie spadnie (choć ewidentnie konsumpcja w ostatnim czasie siada i za chwilę będziemy mieć deflację - frankowicze dobiją gwoździa) i nie będą musieli zwalniać pracowników...
POMYŚL / 87.205.68.* / 2015-01-25 11:18
"i tak będę do granic możliwości oszczędzał na wszelkich zakupach ponieważ nie wiem jaki kurs waluty będzie w przyszłości i ile muszę mieć pieniędzy, żeby nie pójść z torbami jak frank podskoczy do np 8 - 10 zł."- NIE OSZCZĘDZAJ TYLKO POZBĄDZ SIĘ KREDYTU SPŁACAJ GO KAŻDĄ NADWYŻKĄ PIENIĘDZY!!!
TomaszBak / 31.61.129.* / 2015-01-25 14:06
Przy obecnym kursie i w ogóle konstrukcji tych kredytów możesz wyskoczyć ze wszystkich oszczędności i jeszcze pożyczyć od rodziny, a i tak go raczej nie spłacisz. Po mimo wielu lat spłaty kredyt urósł ludziom do dwukrotności tego co brali. To jest zwykłe zarzynanie ludzi!
Zenek Zenkowski / 31.61.129.* / 2015-01-25 13:43
Wujku Dobra Rada, KREDYTY WE FRANKU TO STUDNIA BEZ DNIA i na tym właśnie problem polega, a przy obecnym kursie bez dna w nieskonczoność (?). Tego kredytu nie da się spłacić - dlatego ludzie protestują. Brałem 300 tyś, a po 7 latach spłacania mam 2x tyle nadal do spłacenia. To działa jak w pożyczkach lichwiarskich - możesz płacić i płacić, a następnego dnia i tak masz więcej do spłacenia..
frankowicz 2015 / 81.190.154.* / 2015-01-25 11:27
po tym kursie ????

ja się przyłączam do pozwu zbiorowego
Gierzwałt / 178.42.197.* / 2015-01-25 13:12
Tu się ludzie zwołują:

http://zbiorowepozwy.org/newsy/108/pozew-zbiorowy-przeciwko-bre-bank-kredyty-hipoteczne
bezerbur / 83.28.156.* / 2015-01-25 11:11
Tu ni ma co straszyć. Taka postawa nie rozwali konsumpcji. Wstrzymywanie się powoduje rozważniejsze kupowanie i potem zadowolenie, że się nie kupiło bubla. Jeżeli toś da się nabrać na zakup pasty do zębów za 30 zł a potem nie ma pożądanego efektu to w ogóle póżniej nie kupuje żadnej pasty do zębów.
frankowicz 2015 / 81.190.154.* / 2015-01-25 11:32
ja nie straszę, tylko piszę prawdę.

Oczywiście, że widzę zalety takigo postępowania. Jestem o niebo bardzij rozważny przy robiniu zakupów. Teraz wcinam kaszankę i czytam o jej zaletach: dużo żelaza itd.

Przynajmniej na mnie stracą wytwórcy i dostawcy towarów i usług droższych a niekoniecznych. Do kina też nie pójdę. Bez tego przeżyję.

I to nie dlatego, że tak chcę - bo lubię żyć na luzie, ale dlaego że się bardzo boję !!! Po raz pierwszy w życiu.
bezerbur / 83.28.156.* / 2015-01-25 17:02
Zagrożenia społeczne ograniczają zakupy rzeczy niekoniecznych. Najlepiej nie mieć w ogóle zadłużenia. Bezrobocie też tak działa. Wcześniej miałem na myśli konsumpcję rzeczy koniecznych. Wiadomo, że konsumpcja spada jeżeli słabe są stosunki społeczne. Po co robić grilla i jeść lepsze kąski? Po to żeby warczeć na siebie? A to nie tylko lepsze kąski tylko jeszcze przejazd i nowe buty.
W Polsce nie ma za bardzo przyjażni społecznej więc już do tej pory nie było nadmiernej konsumpcji rzeczy dodatkowych więc obrażenie się frankowiczów niewiele zmienia.
frankowicz 2015 / 89.228.72.* / 2015-01-25 21:10
nie obrażam się na nikogo :)

opisuję swój punkt widzenia. Myślę, że nie odosobniony.

W odpowiedzi na analizę ew. zagrożeń przez pseudo ekonomów - celebrytów, np: "dopływ pieniądza na rynek będzie nieco mniejszy, bo frankowicze zapłacą wyższe ratym przeciętnie o ok. 500 zł."

Otóż nie tylko o te kwoty. Straciłem poczucie bezpieczeństwa. W związku z tym, żeby je choć w części odzyskać zaniechałem wydawania i cieszy mnie oszczędzanie ( jak napisała Żanetka ).
hghghg / 81.190.154.* / 2015-01-25 10:58
i dzieci też nie będę robił bo nie chcę z nimi wylądować pod mostem!

I tak jeszcze przez 20 lat !!
gosc284 / 93.105.177.* / 2015-01-24 22:19
polecam

wyborcza.pl/magazyn/1,137946,15976928,Jak_kusi_kasa__Spowiedz_liberala.html
biznes.onet.pl/waluty/analizy/piec-pytan-do-bankow-ktore-udzielaly-tzw-kredytow-frankowych/z6rrk
milka74 / 62.21.23.* / 2015-01-24 19:54
...nie mam kredytu we franku...ale mam w zł....tylko dlatego ,ze nie miałam zdolności kredytowej na franki...za niski dochód zdeskwalifikowal mnie doo wzięcia kredytu w tej walucie ...raty mam cholernie wysokie ... Czy ktos mi pomaga spłacić moje zobowiązanie??? Skoro wzięli kredyty we franku ,to bylo ich na to stać,zaoszczędzili tez na ratach przez te kilka lat splacania kredytu po niższym kursie...jak bank zagrozil mi wypowiedzeniem umowy,bo mąż stracił prace...nie prosiłam rządu o pomoc....wykaraskalam sie jakos z tego za pomocą rodziny....raty nadal mam wysokie ...czy rząd pomoże również rodzinom,które maja kredyt hipoteczny w zł i są również w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej???? Nie sadze.... Wiec nie krzyczcie ze jest Wam zle...przez te lata zaoszczędziliście tyle,żeby oplacic raty,które wzrosly....zreszta wieksza zdolność kredytów świadczy o tym,ze macie wyższe dochody ...ja nie mogłam liczyc na kredyt we franku...place wysokie raty w złotówkach i odmawiam sobie i moim dzieciom,żeby zyc..... OGARNIJCIE SIE!!!!....nie tylko Wam jest ciężko ....niech rząd zajmie sie wiec doplatami do wszystkich kredytów hipotecznych również tych w zł
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
bezerbur / 83.28.156.* / 2015-01-25 11:29
Jakoś Bank Centralny lubi frankowiczów wstrzymując się z obniżkami stóp procentowych ze względu na nich. Żeby kredyt złotówkowy był droższy.
lila666 / 83.27.143.* / 2015-01-24 20:14
Ja mam kredyt we frankach tylko kiedy go brałam frank kosztował 1,88 zł i tylko mąż pracował zarabiał wtedy 1500zł i jakoś kredyt dostał, więc nie mów mi, że to kredy "dla bogaczy". Gdy brałam kredyt w przeliczeniu na zł było to 80 tys teraz po 7 latach spłacania mam do spłaty w przeliczeniu na PLN 140 tys. Mi też się nie przelewa ja pracuję na cały etat maż na pół i po spłaceniu raty i opłatach zostaje 200 zł na życie i to dzięki rodzinie jakoś jeszcze dajemy radę. Więc jak widzisz nie jesteś jedyną osobą, która ma "źle". Nie mierz wszystkich jedną miarką mówi stare przysłowie.
xtbdh / 31.61.140.* / 2015-01-24 18:40
Ludzie olejcie wybory! Niech sie włodarze sfajdają. Zaraz będzie pomoc. Obudźcie się!!!!!!
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
kałem-w-PO / 31.61.140.* / 2015-01-24 18:38
Dowcipny ten tutuł artykułu
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
K950 / 89.66.129.* / 2015-01-24 16:08
Zadłużeni odetchną, kiedy ogłoszą upadłość konsumencką i rozpoczną życie na nowo. Spłacanie kredytu o wartości znacznie przekraczającej wartość nieruchomości jest nieracjonalne. Niech banki wezmą sobie te mieszkania - wy możecie wynająć, na pewno będzie taniej i przynajmniej nie będzie brakowało na chleb
pawelo 59 / 83.29.195.* / 2015-01-24 14:32
W każdej chwili chętnie kupię franka po średnim kursie NBP.Czy ze mnie jest obywatel gorszego sortu w tej nierządnej Polsce.
Widziały gały co brały więc jak chcą kredyt przewalutować niech zapłacą różnicę
między tym kto rozsądnie brał kredyt w złotych
a tym co oni dotąd płacili i zarobili
albo won z roszczeniami.
Lulla80 / 66.249.81.* / 2015-01-24 19:15
Ciekawa jestem co byś mówił, GDYBY ZAMIAST CHF TO INFLACJA WYSTRZELIŁABY W KOSMOS i zaczełaby by się hiperinflacja? I nie nadazałbyś spłacać rat, bo wartość twojej pensji topniałaby w oczach, a WIBOR i RATA rosłyby w oczach, hę?

Powiedz szczerze - ale tak z ręką na serduszku ;) - nie oczekiwałbyś w takiej sytuacji, że państwo coś z tym zrobi???
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
luk202 / 5.172.252.* / 2015-01-25 01:34
Państwo do tego nic nie ma. Jeżeli bank dał komuś kto nie miał zdolności a kredyt w PLN kredyt w CHF to niech teraz bank się mu dokłada do raty. Bo w normalnym świecie raki człowiek powinien poszukać tańszego mieszkania np mniejszego albo w innej lokalizacji. Dostałby kredyt w PLN i nie byłoby tera żadnego problemu. Jeżeli ktoś miał zdolność w PLN ale brał CHF żeby zaoszczędzić na ratach to niech teraz oddaje te oszczędności i płaci wyższa ratę. Brałem kredyt w PLN w 2005 roku i moja rata wynosiła 2 tys. Płaciłem taka przez wiele lat. W tym samym czasie koledzy którzy wzięli w CHF mieli ratę 1200 zł i zawsze drwili z mojej decyzji
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Judyta80 / 31.61.129.* / 2015-01-25 14:02
Ale nikt nie oczekuje, że państwo spłaci kredyty we frankach - gdzie to wyczytałeś, bo nigdzie tak nie piszą. Oczekiwanie jest, że państwo podejmie zdecydowane działania względem banków, które pod płaszczykiem operacji bankowych zrobiły niezłą sobie lichwę!
Tylko państwo może wprowadzić rozporządzenie, które przywoła banki do porządku i uratuje frankowiczów. Nie jest bez znaczenia o tyle, że to ok 8% społeczeństwa. Niby nie dużo, ale spora część pokolenia pójdzie na zmarnowanie, bo myślę, że większość przyparta do muru i zaszczuta przez banki, po prostu bez oglądania się za siebie wyjedzie za granicę. To są ludzie w wieku 30-40 lat, czynni zawodowo, głównie z grupy średnio lub dobrze zarabiających - czy państwo na prawdę stać na utratę takiej grupy konsumentów (PKB, CPI/IPI, inflacja) i podatników (VAT z produktów, których nie kupią, składki emerytalno-rentowe)???

Wątpię, bo system i tak ledwo zipie (szczególnie emerytalny). Pytanie gdzie ludzie OBECNIE RZADZACY beda widziec wieksze profity dla siebie - w graniu pod "publiczke", czyli złotowkowiczów, ktorzy mysla, ze panstwo cos komus da wiec i oni by chcieli nie wiadomo co, ale chca!... czy popatrza przyszłosciowo na to jaka czkawka dla systemu i kraju odbije sie brak reakcji za 5-10lat.
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy