Forum Polityka, aktualnościKraj

KRUS do reformy. Równe składki rolników niekonstytucyjne

KRUS do reformy. Równe składki rolników niekonstytucyjne

Wyświetlaj:
SPOŁECZNY KOMITET KOLEJKOWY / 81.219.90.* / 2010-10-29 07:18
Składki rolników niekonstytucyjne??? Haha, PO i PSL próbują teraz ruszyć KRUS bez strat elektoratu - próbują podeprzeć sie Trybunałem.
A co natto składki dla duchownych, studentów, gości z zagranicy???
W takim razie też niekonstytucyjne, ale Trybunał w tym wypadku jest ślepy.
Anonim z manufaktury / 188.125.34.* / 2010-10-27 00:05
..

"W ocenie RPO według konstytucyjnej zasady sprawiedliwości społecznej, zobowiązania poszczególnych osób powinno być uzasadnione sytuacją, w jakiej się znajdują."

A jak jestem ubezpieczonym w ZUS-ie pracownikiem z miesięcznym wynagrodzeniem brutto 100 000 zł, to jaką od tej kwoty zapłacę składkę zdrowotną?

Pomóżcie wyliczyć, bo mojej "specjalistkce" od składek ciągle mylą się zera!
Pozdrawiam
mile / 83.22.25.* / 2010-10-26 20:09
A co ma składka zdrowotna do reformy KRUS? Składki zdrowotne płacimy wszyscy na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, a to już należy do Ministra Zdrowia.
Anonim z manufaktury / 188.125.34.* / 2010-10-26 23:51
..

Szanowny Panie mile,
ma Pan rację.

USTAWA z dnia 27 sierpnia 2004 r.
o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. Nr 210, poz. 2135), wymienia osoby lub grupy społeczne uprawnione do świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych.
Są tam wymienieni rzeczywiście wszyscy ( łącznie ze studentami, duchownymi, a nawet obcokrajowcami).

Nic w tej ustawie nie ma o tym , że powszechne świadczenia zdrowotne mają jakieś kryterium dochodu ubezpieczonego czy świadczeniobiorcy, który wpływa na wysokość składki .

Ale, albo ja źle coś czytam, albo jest jeszcze inna ustawa czy przepisy?

Chętnie się zapoznam z dokładniejszymi danymi.

Pozdrawiam

Ps.

Tytuł artykułu redakcyjnego łączący niefortunnie reformę KRUS ze składkami zdrowotnymi, to zapewne pomysł redaktora dyżurnego Money.
Manipulacja, czy rzeczywiście niewiedza, Panie Redaktorze?

Pozdrawiam
dcvf567 / 195.116.98.* / 2010-10-26 20:05
Bogaci rolnicy sobie poradzą ale ci biedni żyjący w takich regionach jak ten gdzie wydarzył sie wypadek busa to chyba zwątpia teraz całkiem w sens życia
...
http://skocz.pl/phone2010
ramzez / 46.112.179.* / 2010-10-26 18:16
I bardzo dobrze.Wkoncu ktos zrobi pozadek z tymi "biednymi" rolnikami,ale znajac zycie i Polskie realia to ucierpia naprwade Ci najubosi
zxc12 / 83.31.179.* / 2010-10-26 17:56
Prowadzący działalność gospodarczą płacą ZUS dlaczego rolnik płaci KRUZ gdzie składka jest dużo niższa?
Rolnik również prowadzi działalność w czym jest różnica?
EURO STUDENT / 2010-10-26 19:11
różnica jest w HISTORI PRL, tak samo jak Policjanci mają w historii ZOMO i teraz 15 lat pracy i taxówka.
Anonim z manufaktury / 188.125.34.* / 2010-10-26 22:33
..

Szanowny Panie EURO STUDENT,
przyszłość w rękach młodzieży!

Kiedy Pan zostanie premierem, prezydentem lub ministrem rolnictwa i uzdrowi sytuację?

Będziemy głosować na Pana, bo ci wszyscy starzy już pokazali , co umieją! Bez wyjątku!

Pozdrawiam
wig / 95.51.62.* / 2010-10-26 17:33
A panowie mundurowi....15 lat pracy i emerytura....to jest chore....i niesprawiedliwe społeczni....
Anonim z manufaktury / 188.125.34.* / 2010-10-26 16:04
...

Nawacki powiedział, że w KRUS ubezpieczonych jest 1,5 mln rolników, z tego blisko 1,3 mln posiada grunty o powierzchni ponad 1 ha, co oznacza, że składka na ubezpieczenie zdrowotne może być finansowana z KRUS."

???

Coś tu się albo Panu Nawackiemu, albo Panu Redaktorowi, pomyliło!
Anonim z manufaktury / 188.125.34.* / 2010-10-26 15:54
...
Cytat, za Tadeuszem Nalewajkiem z resortu rolnictwa , z dnia 27 października 2009 r.:

"Niewiele osób wie, że statystyczny Polak dopłaca do rolników ubezpieczonych w KRUS około 390 zł.

Dla porównania tak samo liczona dotacja do systemu emerytalno-rentowego ZUS wynosi 841 zł.

Jednocześnie Skarb Państwa ma zobowiązania wobec rolników, którzy do 1990 roku przekazali mu 350 tys. gospodarstw rolnych o łącznej powierzchni 2,2 mln ha."
Anonim z manufaktury / 188.125.34.* / 2010-10-26 15:39
..
"Równe składki rolników niekonstytucyjne"
W porządku!
Wprowadźmy zróżnicowane składki!

A skoro będą NIERÓWNE ( zróżnicowane) składki, a potem RÓWNE (czyli tej samej wysokości) emerytury dla WSZYSTKICH rolników , to czy będzie to zgodne, już nie mówię z Konstytucją, ale z logiką i ekonomią? O sprawiedliwości, nie wspominając!
@@@ / 87.207.29.* / 2010-10-26 18:22
Co ma wspolnego skladka zdrowotna z emerytura?
Anonim z manufaktury / 188.125.34.* / 2010-10-26 18:49
..

W porządku, moja pomyłka.

Ale był już jakiś projekt ( nie wiem, czy wszedł w życie) zmiany składek ubezpieczeń w KRUS i jakoś mi umknęło, że ta składka ubezpieczenia ma różne części składowe.
Bodek_ / 2010-10-26 16:39 / Bywalec forum
Mowa jest o składce zdrowotnej! Nie ma związku z emeryturą.
Chociaż rzeczywiście świadczenie zdrowotne jest takie samo niezależnie od wysokości składek - tak będą mieli rolnicy i tak mają już od dawna inni.
Chodzi o to, żeby wszyscy mieli wg tej samej zasady (zarabiający więcej płaci proporcjonalnie więcej za to samo), a nie jakiejś chorej, że zarabiający więcej płacą więcej, chyba, że mają trochę ziemii, to nie płacą wcale.

Oczywiście, że najlepszy byłby podatek pogłowny. Ale skoro go nie ma, to chociaż taki liniowy...
Anonim z manufaktury / 188.125.34.* / 2010-10-26 18:38
..

Tak, zgadza się , Trybunał mówi o składce zdrowotnej rolników.
Ja z rozpędu piszę o emeryturze, bo już wcześniej zgłaszano projekt zróżnicowania składek emerytalno-rentowych KRUS i to mnie pewnie zasugerowało.

Z drugiej strony budżet dopłaca też do ZUS i to niemałe pieniądze : do zwolnień lekarskich, urlopów macierzyńskich itp., a rolnicy za swoje składki tego nie mają !

O ile dobrze pamiętam, to za pierwsze 30 dni zwolnienia pracownika płaci pracodawca, a za dalsze płaci ZUS kwotę niewiele niższą od płacy miesięcznej.

Rolnik te pierwsze 30 dni musi "przechorować" na swój koszt , a więcej ponad 30 dni płaci mu KRUS coś ok. 10 zł dziennie, czyli niewiele ponad 300 zł miesięcznie!

Rolnicy mało płacą i mało dostają!

Z drugiej strony niskie składki i niskie emerytury rolników, to jest "socjal", bo co zrobić z armią tych rolników na 1 hektarze (pomijając różnych kombinatorów ubezpieczonych w KRUS), przy bezrobociu ponad 10 %?

A przecież bezrobotni też żyją na koszt państwa : maja tam jakieś zasiłki , bezpłatne przekwalifikowania, czy dokształcenia!

Z drugiej strony, to tak sobie myślę: gdyby tak ZUS-owcy zrezygnowali z ZUS-u i chcieli ubezpieczyć się KRUS ( na ich skromnych warunkach), a różnicę między obecnym ZUS a KRUS sobie odkładali na czarną godzinę?

O ile zmniejszyły by się kolejki do lekarzy!

Tylko co zrobić by wtedy z rzeszą bezrobotnych urzędników z ZUS?

A odnośnie podatków, to była kiedyś dziesięcina, ale to nijak by się miało do obecnych stawek VAT.

Pozdrawiam
zxc12 / 79.191.163.* / 2010-10-27 10:54
Kolejki do lekarzy nie zmniejszą się bo to nie rozmnoży lekarzy. Aby zniknęły kolejki potzreba więcej lekarzy. Co mają z tym wspólnego pieniądze????????????
zxc12 / 79.191.163.* / 2010-10-27 10:52
Porównaj rolnika do osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą która musi płacić ZUS. i również dopiero po 30 dniach choroby otrzymuje pieniądze z ZUS a jeśli kogoś zatrudni to i temu pracownikowi za pierwsze 30dni płaci z własnej kieszeni.
Czym różni się działalność rolnika?
@@@ / 87.207.29.* / 2010-10-27 11:00
Pewnie tym ze skladki zdrowotne prowadzacy dzialalnosc moze odliczyc od PIT a rolnik nie moglby gdyby je placil bo nie rozlicza PIT.
koce60 / 80.54.67.* / 2010-10-26 13:41
Trzeba z KRUSu wyrzucić wszystkich tych, którzy tak naprawę rolnikami nie są. Mnóstwo jest takich osób - mają po 1 ha ziemi i płacą sobie korzystne składki - to nie jest w porządku
szakee / 83.27.169.* / 2010-10-26 13:39
Moim zdaniem nie powinno być w ogóle przymusu płacenia składek na świadczenia emerytalne. Po prostu jak chcesz to sam zbierasz, a jak nie chcesz to nie. Prosta zasada.
Niestety socjaliści chcą, aby człowiek nie musiał czuć się odpowiedzialny za swoje życie tylko żeby zabierać ludziom pieniądze w imię tzw. sprawiedliwości społecznej. W ogóle co to za konstrukcja słów w konstytucji "sprawiedliwość społeczna". Ja znam tylko sprawiedliwość i niesprawiedliwość. Jeżeli mnie ktoś przymusza do płacenia pieniędzy na finansowanie obecnych emerytów i do tego jeszcze brakuje kasy i z innych podatków tam dokładają, to o czym my tu mówimy?
A Rostowski jego wygląd i sposób wyrażania się jak dla mnie oznaczają że to księgowy z tamtej epoki. O wolnym rynku to on niestety za dużo nie wie, a jak wie to nie mówi bo to niepopularne a o władzę chodzi.
Rtx / 87.205.81.* / 2010-10-26 17:15
Oczywiście to bardzo nośne hasło.Niech każdy się martwi o swoją emeryturę-ile odłoży to tyle ma, nie odłoży nie ma nic.Wprowadzenie tego systemu teraz byłoby bardzo trudne-z czegoś by trzeba utrzymać aktualnych emerytów oraz tych którym do emerytury zostało niewiele czasu.Ale zakładając że wprowadziliśmy ten system w 1989r.(wtedy był majątek w rękach Skarbu Państwa którym można było sfinansować ten pośredni okres) to teraz zaczynaliby przechodzić na emerytury pierwsi "samodzielni" emeryci.Ale znając Polaków podejrzewam że 30-40% z nich miałoby nic nie odłożone albo bardzo niewielkie kwoty.Powodów by było wiele:miałem ważniejsze wydatki, myślałem że nie dożyję do tego wieku itd.W efekcie mielibyśmy na każdym rogu żebraków którym autentycznie brakuje na życie.Pomijając już komfort życia w takim społeczeństwie, łatwo sobie wyobrazić jak by się to skończyło.Ponieważ mamy demokrację więc powstała by partia "Emeryci bez emerytur" która przy takiej liczbie uczestników uchwaliłaby ustawę w której pozostali obywatele zostaliby odpowiednio opodatkowani aby utrzymywać tych mniej przewidujących. A pewne namiastki tego mamy już teraz.Przecież KRUS jest utrzymywany tylko dlatego że politycy nie chcą się narazić wiejskiemu elektoratorowi. Więc cała reszta do tego dopłaca i praktycznie nie ma nic do gadania.
Adam222 / 77.88.138.* / 2010-10-26 14:24
Panu się wydaje, że ma rację. System emerytalny opiera się na wieloletnim kredycie czyli pobieraniu składek od osób, które pracują. Można go zmienić tylko trzebaby oddać już zapłacone składki za ostatnie 40 lat. Byłyby to setki mld zł. A potem to może być tak jak Pan chce.
szakee / 83.27.169.* / 2010-10-26 15:02
Oddać można w prosty sposób. Prywatyzacja majątku, bo to Ci ludzie go wypracowali, a jeśli zabraknie to opodatkować pracujących aż do ostatniego emeryta, który umrze. Dzieki temu podatnicy co roku by płacili coraz mniej podatku na te osoby.
yuki / 150.254.212.* / 2010-10-26 14:03
Tylko co z tymi co teraz są na emeryturach, lub niedługo będą?
GAM / 46.112.84.* / 2010-10-26 13:57
BRAWO!!! TEŻ TAK MYŚLĘ!!!!ZLIKWIDOWAĆ PRZYMUS PŁACENIA W ZUS I KRUS, A PROBLEMY SAME SIĘ ROZWIĄŻĄ!
@@@ / 87.207.29.* / 2010-10-26 13:46

Moim zdaniem nie powinno być w ogóle przymusu płacenia składek na świadczenia emerytalne...

Juz widze tych madrych co nie oszczedzali na emeryture jak z konstytucja w reku szturmuja wladze aby im zapewnila warunki do zycia bo nie majac emerytury umieraja z glodu.

Re

Rolmas / 86.111.106.* / 2010-10-26 13:20
Jeszcze jedno, dlaczego bogatsi rolnicy mają płacić więcej a dostać potem tyle renty co ci mniejsi? Bogatsi nie mają nic przeciwko wiekszym składkom jeśli potem dostaną odpowiednio więcej.
kornelg2 / 81.219.145.* / 2010-10-26 13:34
co za bzdura! kazdy bogaty zrobilby wszystko zeby zusu nie placic i emerytury tez nie miec oczywiscie. Zreszta nie wiadomo czy za 20 lat ten caly ZUS/Krus nie zbankrutuje i wtedy nikt nie bedzie mial emerytur panstwowych. Tak wiec jest dokladnie odwrotnie niz piszesz...
Anonim z manufaktury / 188.125.34.* / 2010-10-26 15:28
..
Panu RE chodzi o coś innego, a mianowicie:
był projekt ( teraz też o ten sam projekt chyba chodzi) żeby "bogatsi "rolnicy płacili większą składkę, a "biedniejsi" niższą.

Problem jest w tym, że w projekcie było, żeby później WSZYSCY, i ci bogaci, i ci biedni rolnicy, dostawali TAKĄ SAMĄ EMERYTURĘ!

Taki pomysł oczywiście oburza tych bogatszych rolników, bo skoro w ZUS-ie ktoś wypracował wyższą emeryturę, bo miał wysokie składki, to mu nikt tego nie zabiera na "biedniejszych" płatników ZUS.

Rolnicy chcą przejrzystej i chyba logicznej rzeczy : wypłata emerytur powinna być PROPORCJONALNA do wysokości składki.

Prawdziwi "bogaci" rolnicy, to ludzie naprawdę ciężko pracujący i nie widzą powodu aby dopłacać do kombinatorów żerujących na KRUS, lub "biednych" rolników wegetujących na 1ha i dorabiających na czarno na budowach lub za granicą.

Proszę zwrócić jeszcze uwagę jeden aspekt : na kryterium "bogaty rolnik".

Mam znajomych sadowników w grójeckim, którym przez 2 lata wymarzły, lub przemarzły sady . Ja im tego "bogactwa" nie zazdroszczę! Przez dwa lata zero dochodów! Są oczywiście jakieś środki pomocowe, np. preferencyjne KREDYTY, a więc znów sadzimy sad i żyjemy troską, żeby nie wymarzł, bo kredyt, nawet preferencyjny, trzeba spłacić.

Była propozycja , żeby kryterium "bogactwa" był obszar ziemi, ale jest to kryterium niejednoznaczne : bo jeden hektar szklarni zapewne daje większy dochód, niż 200 hektarów pszenicy uprawianej na piaskach IV klasy bonitacyjnej.

Reforma KRUS powinna być moim zdaniem poważnie konsultowana, a nie przygotowana "na kolanie , pod publikę" i niezgodnie z obowiązującym prawem.

Powiedzmy, że wszyscy rolnicy przejdą na ZUS, to jak dla takich rolników ustanowić podstawę wynagrodzenia

Bo nie wszyscy rolnicy to są tacy pracownicy " 8-mio godzinni".

Ci moi znajomi pracują po kilkanaście godzin dziennie, także w niedziele i święta.
Ja , mówiąc szczerze , nie chcę takiego "bogactwa" za taką morderczą pracę.

Zapraszam samych rolników do dyskusji, bo może samych zainteresowanych trzeba zapytać w pierwszej kolejności.

Na i na koniec chyba najważniejsze : składka roczna na KRUS , to ok. 1200 złotych, a wypłacana z tego tytułu emerytura, to coś ok 800 złotych miesięcznie!

Jak to się ta kwota ma do minimum socjalnego?

Pozdrawiam
zxc12 / 83.31.179.* / 2010-10-26 18:09
Każda działalność obarczona jest ryzykiem czy to rolnicze czy inna. Niektórzy wykupują ubezpieczenia.
Nie widzę żadnej różnicy
Alo / 77.253.62.* / 2010-10-26 17:18
Mam emeryturę pracowniczą netto 850,00 zł/mies. za 29 lat pracy biurowej na całym etacie,a rolnik i sadownik nie pracuje codziennie
i cało-rocznie 8 godzin dziennie.

Owszem jego praca jest czasami ciężka ale sezonowo a nie stale.
Zimą pracuje tylko kilka godzin bo pracy w polu nie ma.
Poza tym w dzisiejszych czasach pracują kombajny i inne maszyny.
wolny człowiek / 83.27.8.* / 2010-10-26 13:25
No nie mogę. Optymista, czy naiwny? TA KASTA DARMOZJADÓW JEST W POLSCE NIE DO RUSZENIA !!!!!
I to niezależnie jaka opcja jest u koryta.
GAM / 46.112.84.* / 2010-10-26 14:00
KOLEGO!JEST DO RUSZENIA!BO TO SIE SAMO ZAWALI....
wolny człowiek / 83.27.8.* / 2010-10-26 14:09
Oby jak najszybciej. Też mam taką nadzieję.
yuki / 150.254.212.* / 2010-10-26 13:55

Optymista, czy naiwny?

W tej kwestii chyba jedno i drugie.
Ciągle wierzę...
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy