Forum Forum dla firmKsięgowość

Księgowoś przy brajku dochodów?

Księgowoś przy brajku dochodów?

mariuski / 62.87.215.* / 2012-09-04 21:47
Zamierzam grać na imprezach okolicznosciowych (głównie na weselach). Wiem, że abym mógł podpisać umowę z potencjalnymi klientami, muszę mieć Działalność Gospodarczą i płacić związane z tym składki ZUS - nawet jeśli jeszcze nie mam dochodów. A jak jest z księgowością? Jeśli np. otworzę działalność w październiku, aby podpisac umowę na wesele w maju, to czy już od października mam obowiązek prowadzić jakąś księgowość (ciagle jeszcze nie zarabiająć)?
Wyświetlaj:
xennor / 89.64.49.* / 2019-12-07 19:55
Zgadzam się, że liczą się wyniki itd., ale sami z biznesem nic nie ugramy, bez odpowiedniej pomocy choćby biura rachunkowego. To nie problem mieszkając w Gdyni, gdzie biura jak Abakus ze Świętojańskiej są na wyciągnięcie ręki. Ale co gdzie indziej? Chociaż Abakus wiem, że prowadzi księgi nawet na odległość.
Garmazy / 185.161.93.* / 2019-09-13 18:55
Co do księgowości to oczywiście wcale nie jest tak łatwo, aby znaleźć naprawdę zaufaną firmę, ale wg mnie nie ma nic lepszego niż Gama Grabowskich - naprawdę profesjonalni i znają się na tym co robią.
Michał Pakuś / 185.161.93.* / 2019-09-01 19:06
Najlepsi księgowi z jakimi miałem do tej pory do czynienia to specjaliści z firmy Gama. Doskonali, którzy zawsze dbają o profesjonalną obsługę. Polecam.
szklarek / 2012-09-04 22:35
Najogólniej:

1. nie każda DG wymaga księgowości:

http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/jaki;podatek;jaka;ksiegowosc,187,0,210363.html

2. jeśli już wybierze się opodatkowanie księgowości wymagające- to prowadzi się ją od założenia DG, bo nawet na długo przed pierwszym z niej przychodem- pojawiają się jej koszty- np. składki ZUS.

3. tego typu działalność można próbować uznać za działalność artystyczną- wykonywaną osobiście- zdefiniowaną w art.13 ustawy o PIT. Czyli niewymagającą DG, a jedynie samodzielnego odprowadzania zaliczek PIT. Gdyby na granie zawierano zlecenie lub dzieło z osobą fizyczną nieprowadzącą DG- czyli np. z rodzicami państwa młodych- byłby to dochód z innych źródeł, czyli nie wymagałby nawet zaliczek w trakcie roku podatkowego, a jedynie rozliczenia rocznego.

Ale różnie US się na to zapatrują, rozróżnienie DG i działalności wykonywanej osobiście jest nieostre.
mariuski / 78.8.171.* / 2012-09-06 10:45
Dziękuję za odpowiedź.
Czy w przypadku działalności artystycznej - niewymagającej DG, samodzielne odprowadzanie zaliczek PIT jest czymś skomplikowanym dla kogoś, kto nigdy sie czyms takim nie zajmował? Czy totalny laik w temacie podatków ma się na co w tej sprawie porywać?
Czy mam rozumieć, że nie prowadząć DG moge zawierać z potencjalnymi klientami umowę zlecenia lub o dzieło.
szklarek / 2012-09-06 13:35
Tak, można zawierać umowę o dzieło lub zlecenie, ale jak napisałem wczoraj- gdy druga strona nie jest firmą, tylko zwykłym Kowalskim- to na potrzeby PIT i składek będzie to przychód z innych źródeł- czyli bez zaliczek w trakcie roku i w ogóle bez składek ZUS.

Gdyby udało się zakwalifikować tę Pana działalność jako artystyczną- wykonywaną osobiście, ale bez pośrednictwa płatnika- zaliczki byłyby proste wg. art. 44 ust. 3a Ustawy o PIT, czyli 18% od dochodu, za każdy miesiąc, bez uwzględniania miesięcznej kwoty wolnej i podatku kumulatywnie od początku roku. Dochód = 80% przychodu, bo koszt zryczałtowany 20%.
Płatne do 20 dnia miesiąca następnego.

ALE- przyznam, że ta kwestia działalność wykonywana osobiście/inne źródła to nie moja "działka".

Tu na pewno od 'belladonny' uzyska Pan lepszą i pewniejszą odpowiedź na temat, czy taka działalność może być tak kwalifikowana, i jak US-y się zapatrują:

http://www.money.pl/forum/grupa,58,0,0,40,0,pit.html

lub


http://www.money.pl/forum/grupa,11,0,0,40,0,interpretacje.html

Najnowsze wpisy