Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Forum Forum dla firmKsięgowość

Księgowość w firmie. Kto za nią odpowiada?

Księgowość w firmie. Kto za nią odpowiada?

skomentuj
Wyświetlaj:
And-laz / 83.8.34.* / 2013-06-21 13:38
Artykuł powierzchownie dotyka problemu. Od 20 lat prowadzę biuro rachunkowe i przez ten czas spotkałem się z wieloma przypadkami które z biegiem czasu pozwoliły mi wyrobić jakieś sensowne zdanie na ten temat.

Biura rachunkowe za garść drobnych - jeżeli biuro proponuje swoją usługę za 100 -150 PLN to pewne jest że nie ma możliwości zachować minimum standardów jakości. Nie ponosi nakładów na podnoszenie kwalifikacji pracowników, nie zatrudnia wykwalifikowanych księgowych. Nawet gdyby chciało to nie ma takiej możliwości gdyż rachunek ekonomiczny na to nie pozwala. Często jest tak że jakość wykonywanych usług weryfikowana jest po paru latach a czasem na szczęscie nigdy. Na tym właśnie biura rachunkowe tej klasy jadą.

Samodzielna księgowość - nie jest to rozwiązanie dedykowane dla każdej firmy, odradzam to przedsiębiorcą którzy działają w sferze niejasnych przepisów, gdzie same organa skarbowe stoją ze sobą w opozycji. Na takie rozwiązanie może przede wszystkim sobie pozwolić przedsiębiorca którego zdarzenia gospodarcze nie są skomplikowane. Ponosi parę prostych kosztów. Ma chociaż pewność że "księgowa" nie zrobi czeskiego błędu.Idealnym rozwiązniem dla takich firm jest księgowość internetowa.

Co do samej odpowiedzialności, zatrudnienie ksiegowego w firmie nie rozwiązuje problemu. Za większość przewinień odpowiada przedsiębiorca bezpośrednio. Ksiegowy przed nim do wysokości 3 pensji. Co do biur rachunkowych sprawa jest niby lepsza dla przedsiębiorcy, gdyż biura mają obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej. Większość ubezpieczycieli jednak wypłaca odszkodowania powyżej pewnego progu, przykłądowo 1000 PLN, gdy zdecydowana większość kar, mandatów jest wystawiana w wyskokości paruset złotych.

Podsumowując prosta firma parę zdarzeń, najlepiej robić to samodzielnie. Skomplikowana - szukać biura z polecenia.
pajchiw / 2013-06-20 16:12 / Tysiącznik na forum
Samodzielne prowadzenie księgowości oznacza najmniejsze ryzyko. Jak można w ogóle prowadzić firmę nie wiedząc jak jest ona rozliczana? Bardzo prosze nie skłaniajcie ludzi do takich działań, bo stworzycie przedsiębiorców, którzy nie rozumieją swojej firmy i ryzyko upadłości wzrośnie diametralnie.
skomentuj

Najnowsze wpisy