Forum Forum inwestycyjneFundusze

Który produkt wybrac?

Który produkt wybrac?

borysb / 2007-09-06 10:06
witam

chcialbym zbierac na swoja emeryturke (na ZUS jakos nie licze) , ale aby nie kroili mnie za ubezpieczenie - poprostu czysty inwest

zastanawiam sie nad produktami


- skandia
-compensa (bolero)
-generali (beneficio)
-hestia




kwota miesieczna jakies 300 - 500, czas oszczedzania 34 lata

jak sadzicie co z tego wybrac?

moze ktos z Was ma w ktoryms z tych produktow ulokowane oszczednosci i moglby wskazac jak mu ów program dziala

pozdrawiam
Wyświetlaj:
borysb / 2007-09-07 12:56
dzieki za propozycje. a zna ktos moze z Was w miare dokladnie ktorys z wymienonych produktow i mogłby go pokrotce scharakteryzowac? (czyli koszty wejscia,wyjscia, oplata obonamentowa, koszty zarzadzania oraz dostepne portfele)

z gory dzieki za kazde info
jan kowalski / 2007-09-06 16:17 / Tysiącznik na forum
za chwilę na pewno usłyszysz wiele głosów przeciwnych, ale ja założyłbym IKE w wybranym TFI, być może nawet pod parasolem. Kwota jaką zamierzasz przeznaczać na emeryturkę to praktycznie tyle, ile wynosi limit w IKE ( w przyszłym roku ma być dużo większy). Korzyści z tego mogą być wielorakie np. brak opłat dystrybucyjnych, brak podatku belki, raz w roku możesz dokonywać wypłaty transferowej i przenosić kasę do innego TFI, na konto oszczędnościowe, lokatę czy nawet do biura maklerskiego. Możliwości lokowania oszczędności jest bardzo wiele i w zależności od okoliczności można swobodnie z nich korzystać. W razie konieczności wczesniejszej likwidacji ponosisz tylko takie konsekwencje jak w zwykłym tfi, potrącą sobie opłatę dystrybucyjną i zapłacisz podatek - to wszystko. Oczywiście sądzę, że podatek belki kiedyś zlikwidują, ale czy zyski osiągnięte do tego momentu nie zostaną opodatkowane nie byłbym taki pewny. W ciągu np. 10 lat może to być kwota nawet 5/6 tyś zł, a to już piechotą nie chodzi. 34 lata to jednak szmat czasu, wtedy pewnie nie będzie już tych funduszy (myślę, że zastąpią je inne instrumenty), z firmami ubezpieczeniowymi też może być różnie, twoja sytuacja materialna też bardzo może się zmieniać, dlatego uważam, że swoboda korzystania z IKE jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
miki3d / 83.16.54.* / 2007-09-07 13:46
Popieram. Najlepsze w tym przypadku byłyby IKE oparte o czyste fundusze inwestycyjne. Od wymienionych przez Ciebie programów lokacyjnych tańsze są czyste funndusze, a fundusze w ramach IKE będą jeszcze tańsze.
jertom / 2007-09-06 14:48 / portfel / Bywalec forum
dobra decyzja przez tak długi okres inwestycyjny na pewno uzbiera się poządna kasa
co do produktów z wymienionych firm dołóżyłbym jeszcze aegon i axa dokładnie porównaj i wybież dla siebie najlepszy osobiście mam scandie i aegon
jedocześnie podzieliłbym tą kasę miesięczną i połowe inwestował w którąś z wymienionych firm a połowę samodzielnie bezpośrednio w fundusze
TaS / 2007-09-06 12:44 / Tysiącznik na forum
34 lata... wow! jestes chyba rekordzista na forum... gratuluje perspektywicznego myslenia!

z takim czasem to mozesz nawet na samą lokatke wkładać i będziesz bogaty :D zartuje rzecz jasna.

co do programów to się nie wypowiem - nie jestem ich zwolennikiem, ale sądze, ze powinienes inwestowac w jak najwiecej roznych instrumentów... a nie tylko w jednej firmie :)
jertom / 2007-09-06 14:52 / portfel / Bywalec forum
możesz powiedzieć dlaczego nie lubisz programów unid-linked mają swoje zalety
miki3d / 83.16.54.* / 2007-09-07 13:49
Zazwyczaj ludzie nie lubią unit-linków z uwagi na koszty ochrony ubezpieczeniowej. Oraz w przypadku produktów opartych na funduszach z innych TFI za podwójne opłaty za zarządzanie.
TaS / 2007-09-07 13:21 / Tysiącznik na forum
Jertom,

dlaczego nie lubie programów... hmmm. Może dla tego, że raz się zraziłem - pare lat temu oferowano mi super program, ale nikt nie nie powiedział mi, ze wczesniejsze wyjscie oznacza utrate do 70% wpłaconej kwoty, gdybym nie przeczytał to bym klną. Może dla tego, że mam dość nieregularne dochody oraz wydatki i trudno mi założyć, że co miesiac odłoże tyle a tyle (choc faktem jest,ze od jakiegos roku regularnie tak odkładam). Może dla tego, że jestem za młody? Może lubie płacić podatki ;)
A może w końcu dla tego, że nie mam o nich zielonego pojęcia, a wiadomo boimy się tego czego nie znamy...

może to się zmieni :)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy